Sport

Nogometni mercato

FIFPro podigao tužbu i traži promjene u sustavu transfera

FIFPro podigao tužbu i traži promjene u sustavu transfera

Dvadeset godina nakon što je belgijski nogometaš Jean-Marc Bosman okrenuo nogometni svijet naglavačke sprema se nova 'nogometna revolucija'.

Međunarodno udruženje profesionalnih nogometaša (FIFPro) pokrenulo je pravnu bitku kako bi se promijenio sustav transfera u nogometu. FIFPro je uložio tužbu Europskoj komisiji protiv Međunarodne nogometne federacije (FIFA) uz argumente kako je sadašnji sustav transfera nepravedan, netransparentan i protuzakonit.

FIFPro tvrdi kako sadašnja nogometna piramida, koja počinje s FIFA-om i spušta se preko nacionalnih saveza do liga i klubova, funkcionira poput kartela što je u sukobu s postojećim europskim zakonodavstvom.

"Savezi i klubovi iskorištavaju svoj monopolistički položaj. Samo najveći klubovi mogu si priuštiti plaćanje visokih odšteta. Ukoliko se sustav transfera ne promijeni lige iz istočne Euope, te iz manjih država zapadne Europe će jednostavno propasti. Sadašnji sustav ne osigurava stabilnost. Prevladavaju komercijalni interesi zbog čega je većina klubova i igrača ugrožena. Vrijeme je da vladavina prava prevlada nad interesima kartela," kazao je glavni tajnik FIFProa Theo van Seggelen.

U FIFPro-u tvrde kako sadašnji sustav transfera koji je usvojen 2001. godine na osnovi slučaja Bosman potrebno reformirati.

"Razlike između bogatih i siromašnih klubova su enormne i sadašnja pravila nisu dovoljna za gospodarsku stabilnost klubova. Sadašnji sustav transfera je štetan za 99 posto igrača, štetan je za nogomet kao industriju i štetan je za najomiljeniju igru na svijetu. Nogometne vlasti, klubovi i lige tvrde da je sustav transfera potreban kako bi se osigurala natjecateljska ravnoteža, a zapravo on stvara spiralu ekonomske i sportske neravnoteže u kojoj profitira jedan posto najbogatijih klubova i nogometni menadžeri," rekao je predsjednik FIFProa Phillipe Piat.

Udruženje profesionalnih nogometaša, koje broji više od 65,000 nogometaša se zalaže za uvođenje 'salary capa' (novčanog limita) po uzoru na američki profesionalni sport. Traži se i mogućnost lakšeg raskida ugovora, ukidanje mogućnosti posudbe igrača, ograničavanje broja igrača u momčadima, kao i ograničavanje premija za razne konzultante i menadžere. Traži se i brže riješavanje sporova koji igrači vode protiv klubova

"Daleko od glamura velikih liga i Lige prvaka, tisuće igrača se bore kako bi dobili plaće na vrijeme. Europska komisija sada drži ključ za reformu nogometne industrije," dodao je predsjednik Piat.

Prije 20 godina belgijski nogometaš Bosman je svojom tužbom protiv Liegea izazvao 'nogometnu revoluciju' nakon koje se moderni nogomet promijenio zauvijek. Do 1995. godine pravo potpisivanja ugovora imali su samo klubovi, čak i kada igrači više nisu bili pod ugovorom. Danas nogometaši mogu otići iz kluba kada im istekne ugovor i to bez nadoknade, klubovi im nude bogatije i duže ugovore da bi ih zadržali. No, manji klubovi sada teško mogu zadrži talentirane igrače.

Nagađa se kako će Europaska komisija svoju odluku donijeti u roku od šest do 12 mjeseci.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.