#info
‘Zombi droga’ uništava SAD, Europa na žestokom udaru
Opioid fentanil preplavio je velike američke gradove, kao i nova droga ksilazin, poznatija kao "zombi droga" ili "tranq". Iznimno je opasna jer se kombinira s heroinom i fentanilom.
Ovisnici najčešće ne znaju što uzimaju jer dileri u heroin ili morfij dodaju jaki sintetski opioid fentanil i sredstvo za smirenje životinja ksilazin kako bi smanjili troškove proizvodnje.
Fentanil je smrtonosan već u dozi od dva miligrama, što je ekvivalent težini nekoliko zrnaca pijeska. Krijumčari, kao i sami korisnici, teško mogu precizno izmjeriti takve mikrokoličine.
U SAD-u su učestale tragedije u kojima ovisnici kupuju morfij, a dileri im isporuče fentanil, smrtonosan i u mikrodozama. Posljedično od 2021. godišnje od overdoziranja u SAD-u umire i po 100.000 ljudi, a 66 posto tih smrti povezano je s fentanilom.
Opioidna kriza u SAD-u
Fentanil je sintetski opioid koji služi za ublažavanje boli, 50 puta je jači od heroina i sto puta jači od morfija, objavljeno je na stranicama američke policijsko-obavještajne agencije za suzbijanje droga (DEA).
U medicini se koriste kao analgetik ili anestetik. Primjerice,
fentanil se, navode stručnjaci američkog Centra za liječenje i
prevenciju bolesti (CDC), propisuje za liječenje jakog bola nakon
operativnih zahvata te u uznapredovalom stadiju raka.
Fentanil kao sastojak analgetika može se nabaviti na recept u
obliku flastera, sprejeva za nos ili tableta koje se otapaju pod
jezikom.
Osim tog farmaceutskog fentanila, u optjecaju je i ilegalno proizvedeni, a oba se smatraju sintetičkim drogama. Na ulici u SAD-u prodaje ga se pod nazivima China Girl, Dance Fever, Murder 8, Poison i Tango & Cash. Može biti u obliku praha koji se ušmrkava ili puši, u obliku tableta, pilula ili flastera.
Legendarni Prince preminuo je od predoziranja fentanilom, a njegova smrt upozorila je na razmjere opioidne krize koja je zahvatila SAD.
Fentanil
Fentanil se proizvodi u laboratorijima, primarno iz piperidina, spoja koji se koristi u sintezi mnogih lijekova.
Ilegalno proizvedeni fentanil sintetizira se uglavnom u Kini, Meksiku i Indiji kao prah ili prešane tablete. Često ga se miješa s drugim drogama i pretvara u tablete koje nalikuju na druge opioide.
Zbog niže cijene proizvodnje u usporedbi s tradicionalnim drogama, fentanil je posljednjih godina postao izvozni hit meksičkih narkokartela. Ozloglašeni narkokartel Sinaloa zarađuje više na fentanilu nego na kokainu ili bilo kojoj drugoj drogi, pišu meksički mediji.
Navode da se ta bijela supstanca puši, ušmrkava ili ubrizgava, a može se naručiti na “dark webu”, nakon čega se dostavlja poštom u obliku praha ili tableta.
Slučajevi predoziranja i smrti u SAD-u povezani su uglavnom s ilegalno proizvedenim fentanilom. Prodavači droge miješaju fentanil s ilegalnim drogama, poput heroina, kokaina, metamfetamina i MDMA-a, kako bi pojačali njihove učinke često bez znanja korisnika.
Slično morfinu, fentanil izaziva opuštanje, smanjuje bol, smiruje, usporava rad srca, snižava tjelesnu temperaturu i izaziva respiratornu depresiju. Upravo je prestanak disanja najveća opasnost.
O veličini krize s fentanilom u SAD-u govore velike reportaže objavljene na internetu s videozapisima, pune jezivih priča žrtava ove droge, koju se u međuvremenu počelo pojačavati analgetikom koji veterinari prepisuju životinjama – ksilazinom.
Ksilazin
Ksilazin se koristi za ublažavanja boli i opuštanje mišića kod velikih životinja, poput konja, goveda ili jelena. Nije odobren za upotrebu kod ljudi. Psihoaktivan je i osnažuje doživljaje zbog čega uživa veliku popularnost kod ovisnika.
Uličnim žargonom ksilazin se naziva tranq, a koristi se za pojačavanje učinka heroina, fentanila i kokaina. Veliki je problem s uzimanjem tranqa otvaranje rana i čireva na koži. Uz dugotrajnu upotrebu te se lezije mogu raširiti po rukama i nogama uzrokujući odumiranje tkiva, infekcije i amputacije.
Ovisnici o tranqu često nisu svjesni svoje okoline i može ih se vidjeti kako hodaju u transu zbog čega se ksilazin naziva i “zombi drogom”. Dileri tajno dodaju ksilazin skupljim opioidima kako bi smanjili troškove i povećali učinak, što dovodi do strašnih nuspojava, uključujući smrt, pokazuju uznemirujuće snimke iz Kensingtona, četvrti Philadelphije, koja je najpoznatija kao najveća otvorena trgovina drogom na svijetu (open drug market).
Taj je američki grad nazvan ”epicentrom ksilazina” u SAD-u. Ističe se i kako ksilazin nije opioid pa ne reagira na nalokson, lijek za hitno liječenje u slučajevima predoziranja heroinom, fentanilom ili morfijem.
Na sljedećoj snimci “Like Zombie City on Kensington Ave Philadelphia” mogu se vidjeti beskućnici u Kensingtonu, sjeveroistočnoj četvrti Philadelphije, kako ušmrkavaju, puše, ubrizgavaju ili udišu ksilazin.
Izdvojeno
-
Organizatori Svjetskog kupa u alpskom skijanju zbog vremenske prognoze promijenili su raspored održavanja slaloma i veleslaloma ovoga vikenda u švicarskom Adelbodenu.
-
Turistička zajednica Grada Paga u sklopu projekta „Upoznaj svoju zemlju“ organizira besplatan obilazak grada Paga uz vođenje turističkog vodiča.
-
Stjepan "Stipica" Kalogjera (Beograd, 24. svibnja 1934. – Zagreb, 3. siječnja 2025.), hrvatski skladatelj, aranžer, dirigent i producent, dugogodišnji član HDS-a, preminuo je prije nekoliko dana, a zauvijek će ostati urezan u povijest glazbene umjetnosti svojim neizmjernim talentom, kreativnošću i strašću za glazbom.
-
Prijenos sučeljavanja kandidata za predsjednika Republike Hrvatske, Zorana Milanovića i Dragana Primorca, koje je HRT u utorak navečer izravno prenosio bio je najgledaniji sadržaj na svim televizijama, priopćila je u srijedu Hrvatska radio televizija (HRT).
Reci što misliš!