Sci-Tech

#eko

Elon Musk i Tesla – divovsko zagađenje okoliša

Elon Musk i Tesla – divovsko zagađenje okoliša
pexels.com

Teslina tvornica u Austinu, Teksas, ispušta ogromne količine opasnih otpadnih voda u gradsku kanalizaciju, kršeći lokalne ekološke smjernice.

Postrojenja tvornice automobila Tesla u vlasništvu najbogatijeg čovjeka svijeta Elona Muska našla se na udaru Wall Street Journala prošloga tjedna nakon što je “masivna peć za lijevanje počela slobodno ispuštati toksine u zrak, a vrata peći nisu se uspjela zatvoriti”. Umjesto gašenja peći i sanacije problema, rukovoditelji su radije odlučili zagađivati zrak nego izgubiti štogod profita i probiti još rokova – po čemu su jednako poznati kao po električnim automobilima.

Pritom, naglašava WSJ, radi se o problemu koji je trajao mjesecima. Tvornica poznata po “ekološkim” automobilima radije je nanosila štetu okolišu nego usporila proizvodnju. WSJ ističe da su šefovi Tesle bili svjesni zagađivanja, prisiljavali su zaposlenike da smisle kratkoročna rješenja, prema izvješću, a sve u nastojanju da izbjegnu usporavanje proizvodnje.

Iako je “ne počini veće štete” sve popularnije načelo u strukama diljem svijeta, među industrijalcima – ako ih na to ne prisilimo – nikada neće biti ni jedno drugo pravilo do “nemaj drugih bogova do profita”.

DOGE odjel

Vijest još jednom naglašava Muskovo nepoštivanje ekoloških propisa, ističe WSJ: ”Sada kada se pridružio novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu, Musk je obećao ‘izbrisati brdo zagušljivih propisa koji ne služe općem dobru’ u sklopu svog takozvanog ‘Odjela za učinkovitost vlade’, ili DOGE”, piše taj medij.

Iako neki stručnjaci upozoravaju da bi Muskov Dodge odjel mogao bit tek prazni označitelj bez realnih nadležnosti i mogućnosti, ne treba podcijeniti negativne uloge koje bi taj odjel mogao odigrati u području klime.

Pionir zelene tehnologije i saveznik zaštite okoliša, milijarder Elon Musk, našao se u sukobu interesa i na udaru čak i savezničkih mu medija zbog dobro dokumentirane okrutnosti u poslovanju. Trenutno je fokus na sukobima ekoloških i poslovnih interesa, do nedavno je bio na brutalnom kršenju sindikalnih i radničkih prava.

Prema WSJ-u, Teslina tvornica u Fremontu u Kaliforniji dobila je više upozorenja za kršenje pravila o onečišćenju zraka od gotovo bilo koje druge tvornice automobila u državi. Tijekom samo proteklih pet godina, tvornica je 112 puta prekršila dozvole za onečišćenje zraka i propustila riješiti nedostatke s opremom dizajniranom za smanjenje emisija.

U međuvremenu u Austinu, zaposlenici su se bojali govoriti o zabrinutosti za okoliš, navodeći kao razlog strah od otkaza, piše WSJ: “Tesla je opetovano tražio od mene da lažem vladi kako bi mogli raditi bez plaćanja odgovarajućih ekoloških kontrola”, kazao je radnik zadužen za zaštitu okoliša, prema dopisu iz 2024. koji je dobio WSJ.

Bacanje kemikalija u rijeku

Odjel za kazneno-izvršenje kaznenih djela u američkoj agenciji za zaštitu okoliša EPA-i tada je otvorio istragu o navodima zaposlenika. Dok je proizvodnja u teksaškoj tvornici rasla, ogromno jezero otpadne vode od šest hektara polako se usmjeravalo u kanalizacijski sustav Austina, a da Tesla nije dobio dozvolu za to, piše WSJ.

Tijekom kišnih oluja, Tesla je čak bacao kemikalije u obližnju rijeku Colorado, pretvarajući je u alarmantnu nijansu smeđe.

Nakon što je neimenovani zaposlenik zadužen za zaštitu okoliša odbio zahtjev direktora Tesle da lobira kod regulatora vode u Austinu da umanji važnost svojih čestih kršenja kemijskih ograničenja, zaposlenik je iznenada otpušten, piše medij.

To je tužna stvarnost za tvrtku koja je nekoć bila hvaljena kao popularizacija rješenja za motore s unutarnjim izgaranjem koji gutaju plin. U svom “Glavnom planu” iz 2006., Musk je obećao pomoći u “ubrzanju prijelaza s ekonomije ugljikovodika iskopavanja i spaljivanja na ekonomiju solarne električne energije, za koju vjerujem da je primarno, ali ne i isključivo, održivo rješenje. Sve reference na plan tiho su izbrisane s Teslinog web-mjesta u kolovozu”.


Reci što misliš!