#nova istraživanja
Novo istraživanje pokazalo iznenađujući značaj društvenih mreža za starije od 50
Vjerojatno ste čuli da provođenje vremena na internetu nije tako dobro za vaše mentalno zdravlje.
Međutim, nova bi studija to mogla preokrenuti - sugerira da bi vrijeme provedeno na društvenim mrežama moglo pomoći odraslima starijima od 50 godina da smanje simptome depresije za oko devet posto.
Istraživanje, koje je analiziralo više od 87.500 odraslih osoba, također sugerira da može povećati sveukupno zadovoljstvo životom. Korisnici interneta također su u prosjeku ocijenili svoje zdravlje 15 posto boljim od svojih kolega koji nisu na internetu.
“Ljudima u kasnijoj životnoj dobi, koji se često suočavaju s ograničenjima mobilnosti i aktivnosti, korištenje interneta nudi vrijednu priliku i alternativu za pristup zdravstvenim informacijama te je važan kanal za društvene veze i zabavu na internetu”, napisali su koautori u studije.
Dodaju da prevladavanjem društvenih i prostornih barijera korištenje interneta može olakšati veze s obitelji i prijateljima te proširiti društvene mreže među sredovječnim i starijim odraslim osobama.
Studija, objavljena u časopisu Nature, analizirala je internetske navike pojedinaca iz 23 zemlje, koji su izvijestili o učestalosti i prirodi njihovog korištenja. Zatim su istraživači promatrali kako te navike utječu na simptome depresije i zadovoljstvo životom sudionika.
Odrasli iz SAD-a, UK-a i Kine doživjeli su najpozitivnije učinke. Prednosti su također bile snažne za korisnike starije od 65 godina, koji nisu bili u braku i inače su imali niže razine društvenih kontakata.
Sudionici nisu morali često koristiti internet kako bi ostvarili pogodnosti. U šest skupina na koje su se istraživači usredotočili, neki su korisnici koristili internet manje od jednom tjedno. Međutim, u zemljama poput Kine, SAD-a i UK-a odrasli koji su češće koristili internet imali su bolje mentalno zdravlje.
“Ove dobrobiti bile su dosljedne u svim zemljama, ističući potencijal interneta kao alata za poboljšanje mentalnog zdravlja na globalnoj razini”, rekao je dr. Kingpeng Cang, koautor studije, za BBC Science Focus.
Iako podaci studije nisu otkrili informacije o mogućim negativnim učincima interneta na mentalno zdravlje, neki stručnjaci tvrde da je riječ o dvosjeklom maču.
“Ne bismo trebali na svu upotrebu interneta gledati kao na homogen utjecaj. Volim vidjeti internet kao alat koji, ako se koristi na odgovarajući način i umjereno, može pomoći u povezivanju ljudi s drugima, ali ne može zamijeniti smislenu interakciju uživo koja je toliko važna za smanjenje usamljenosti”, kaže profesorica Andrea Wigfield, direktorica Centra za Loneliness Studies, koja nije bila uključena u istraživanje.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji najprije toplije, čak od 12 do 17 °C, a poslijepodne hladnije. I pritom pretežno oblačno s kišom pa i lokalno jačim pljuskovima s grmljavinom. Jako i olujno jugo i južni vjetar poslijepodne će okrenuti na sjeverozapadni i buru.
-
Iako se može činiti kao ugodan način opuštanja, tuširanje vrućom vodom odmah nakon obroka može negativno utjecati na prirodni proces probave u vašem tijelu.
-
Stručnjaci su izdali upozorenje zbog zastrašujućeg virusa koji je prešao s trudnice na njezino nerođeno dijete. Tragičan slučaj rezultirao je mrtvorođenčetom.
-
Muzej antičkog stakla u Zadru 2019. godine je uz obilježavanje 10 godina od otvorenja i povodom obilježavanja Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana donirao plakate muzejskih izložbi i ostalih događanja Odjelu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju Poliklinike Opće bolnice Zadar kao poklon svim građanima grada i županije, korisnicima OB Zadar.
Reci što misliš!