Sci-Tech

#zdravlje

Kako znati da unosite previše proteina? Postoji nekoliko znakova

Kako znati da unosite previše proteina? Postoji nekoliko znakova
Pixabay/Ilustracija

Kad god se govori o mršavljenju, radu na liniji, izgradnji mišića i slično, uvijek se nekako u razgovoru nađu proteini. Često su hvaljeni kao iznimno važan nutrijent, no može li se pretjerati?

Naime, znamo da pretjeran unos masti nije najoptimalniji za tijelo, kao ni prekomjeran unos ugljikohidrata. No što je s proteinima, može li se i s njima pretjerati?

Odgovor je – može, a kada i ako se to dogodi, tijelo će vas o tome i obavijestiti., prenosi Novi list.

Dehidracija

Kada unesete u organizam više proteina nego što je vašem tijelu potrebno, vaši bubrezi raditi će prekovremeno kako bi ih preradili.

Tijekom toga, dušik, sastavni dio aminokiselina u proteinima, izbacuje se iz tijela putem mokraće što s vremenom može dovesti do dehidracije.

Simptomi mogu uključivati osjećaj žeđi, umor, vrtoglavicu, kao i neuobičajeno suhu kožu ili suhoću u ustima.

Pjenast urin

Ako vam urin izgleda pjenasto, to može biti znak proteinurije ili visoke razine proteina u urinu. Također je moguć osjećaj kao da morate stalno mokriti, što je još jedan simptom koji može biti pokazatelj da unosite previše proteina.

Iako su potrebna dodatna istraživanja, valja biti na oprezu.

Bubrežni kamenci

Premda konzumiranje više proteina, točnije životinjskih proteina, obično ne dovodi do bubrežnih kamenaca, ovo je nešto na što također treba pripaziti, posebno ako imate ili povijest bubrežnih kamenaca ili faktore rizika za to stanje.

Konzumiranje previše životinjskih bjelančevina može dovesti do bubrežnih kamenaca zbog učestalog mokrenja koje se događa kao posljedica izbacivanja viška dušika samom razgradnjom proteina u bubrezima.

Nepravilno pražnjenje crijeva

Konzumiranje bilo koje hranjive tvari u prevelikim količinama – uključujući proteine ​​- može otežati probavu i dovesti do probavnih smetnji kao što je zatvor.

Zatvor je čest u ovom slučaju jer se nerijetko događa da se unosom povećane doze proteina smanjuje unos drugih hranjivih tvari poput vlakana i općenito jer je prisutan nedostatak uravnotežene prehrane potrebne za reguliranje rada crijeva.

Najbolje je stoga njegovati balansiranu prehranu, pripaziti na veličinu porcija i u prehranu uključiti i namirnice poput voća, povrća i cjelovitih žitarica, piše Everyday Health.


Reci što misliš!