Sci-Tech

opreza nikad dosta

Savjeti za uštedu energije i novca pri upotrebi klima uređaja

Savjeti za uštedu energije i novca pri upotrebi klima uređaja
Pexels

Prije nego što se upustimo u detaljne savjete, važno je shvatiti koliko energije zapravo troši vaš klima uređaj.

U doba kada klimatske promjene postaju sve izraženije, a ljetne temperature dosežu rekordne vrijednosti, klima uređaji postaju neizostavni dio mnogih domova.

 

Međutim, njihovo korištenje često izaziva nedoumice kod vlasnika koji žele održati ugodnu temperaturu u svojim domovima, a istovremeno izbjeći prekomjernu potrošnju energije i visoke račune za struju. U ovom članku istražit ćemo najučinkovitije načine korištenja klima uređaja, pružajući vam praktične savjete koji će vam pomoći da ostanete hladni tijekom vrućih ljetnih dana, a da pritom ne narušite svoje financijsko zdravlje.

Razumijevanje potrošnje energije klima uređaja

Prije nego što se upustimo u detaljne savjete, važno je shvatiti koliko energije zapravo troši vaš klima uređaj.

Znanstvenici iz CSIRO-a (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) ističu da rad klima-uređaja tijekom samo jednog sata može potrošiti jednaku količinu energije kao i rad svih svjetala u prosječnom domu tijekom cijelog dana i noći. Ova usporedba jasno pokazuje zašto je učinkovito korištenje klima-uređaja ključno za smanjenje potrošnje energije i troškova.

Mitovi o učinkovitom hlađenju

Mnogi vjeruju da je najučinkovitiji način korištenja klima uređaja njegovo kratkotrajno uključivanje na vrlo nisku temperaturu, primjerice 17°C, kako bi se prostorija brzo ohladila, a zatim njegovo isključivanje do sljedećeg “naleta” hlađenja. Međutim, ovaj pristup zapravo troši više energije nego što biste mogli pomisliti. Razlog tome je što je potrebno mnogo energije da bi se prostorija ohladila do tako niske temperature u kratkom vremenu.

Strategije za učinkovito korištenje klima uređaja

Prevencija zagrijavanja prostora

Prvi korak u učinkovitom korištenju klima-uređaja je sprječavanje prekomjernog zagrijavanja vašeg doma. Evo nekoliko učinkovitih strategija:Zatvaranje prozora i roleta: Prije nego što temperatura počne rasti, zatvorite prozore i spustite rolete ili zastore. Ovo će spriječiti ulazak toplog zraka i sunčeve svjetlosti koja zagrijava prostor.

Izolacija: Poboljšajte izolaciju zidova, stropa i prozora. Iako ovo može zahtijevati veća početna ulaganja, dugoročno će značajno smanjiti potrebu za hlađenjem.

Sadnja drveća: Listopadno drveće oko kuće može pružiti prirodni hlad ljeti, dok zimi propušta sunčevu svjetlost.

Smanjenje unutarnjih izvora topline: Na posebno vrućim danima, smanjite korištenje pećnice i štednjaka. Razmislite o korištenju energetski učinkovitijih uređaja koji proizvode manje topline.

Optimalno podešavanje temperature

Kada je riječ o samom klima uređaju, najučinkovitiji pristup je postaviti temperaturu na najvišu razinu koja vam je još uvijek ugodna. Stručnjaci često preporučuju temperaturu od 26°C tijekom dana i 22°C tijekom noći. Suvremeni klima-uređaji s inverterskom tehnologijom prilagodit će svoj rad kako bi održali konstantnu temperaturu, što je energetski učinkovitije od čestog uključivanja i isključivanja.

Važno je imati na umu da svako snižavanje temperature za 1°C povećava potrošnju energije za 5 do 10 posto. Stoga, izbjegavajte pretjerano hlađenje prostora. Umjesto toga, razmislite o korištenju stropnih ventilatora zajedno s klima-uređajem. Oni mogu stvoriti osjećaj da je temperatura za 2-3°C niža zbog strujanja zraka, omogućujući vam da postavite klima uređaj na višu temperaturu.


Reci što misliš!