Sci-Tech

Otkriveni ‘divovski’ virusi: Znanstvenici smatraju da bi mogli usporiti otapanje ledenjaka

Otkriveni ‘divovski’ virusi: Znanstvenici smatraju da bi mogli usporiti otapanje ledenjaka
Pixabay

Arktički ledenjaci tijekom jednog desetljeća izgube čak 13 posto svoje mase. Novootkriveni divovski virusi mogli bi usporiti ovaj proces koji ozbiljno može ugroziti stabilnost ekosustava na Zemlji.

Ovo možda zvuči kao scenarij za znanstveno-fantastični film, ali nije. Znanstvenici su nedavno otkrili kulture divovskih virusa koji žive u arktičkom ledu. No, to nije ništa loše, ovi mikrooganizmi zapravo bi mogli pomoći usporiti topljenje leda, čime bi se ublažilo globalno zagrijavanje.

Prema istraživanju objavljenom ove godine u svibnju, u časopisu Microbiome, znanstvenici s danskog Sveučilišta Aarhus objašnjavaju  da bi divovski virusi na Grenlandu mogli usporiti rast crne snježne alge – koja utječe na brže otapanje leda.

Normalni virusi su otprilike 1000 puta manji od bakterija, ali divovski virusi, prvi put otkriveni u oceanu 1981. godine, veći su i po veličini i po genomu. Mogu narasti do 2,5 mikrometara, dok je većina bakterija veličine oko dva mikrometra. Divovski su virusi pronađeni u oceanima, tlu, pa čak i u ljudima, ali ovo je prvi put da su otkriveni u snijegu i ledu.

Zašto alge ugrožavaju led?

Alge na arktičkom ledu bujaju tijekom proljeća, a površina na kojoj rastu postaje tamnija pa gubi sposobnost reflektiranja sunčevih zrake te tako dolazi do ubrzanog topljenja leda. Nestanak leda utječe na globalne temperature, uzrokuje ekstremne vremenske uvjete, ugrožava život i imovinu ljudi na obalnim područjima, doprinosi odumiranju divljih životinja i povećava rizik od oslobađanja metana u atmosferu.

Kako mogu pomoći divovski virusi?

Znanstvenici su istraživali tamni led Arktika, crveni i zeleni snijeg (na svima su visoke koncentracije  algi), jezgru leda i kriokonit (rupe nastale taloženjem sedimenta u glečer) kako bi otkrili njihov ekosustav.

Osim algi, identificirane su neke bakterije i gljivice, koje se hrane algama, te divovski virusi za koje sumnjaju da ih inficiraju nekom bolešću. “Iako još ne znamo puno o divovskim virusima, pretpostavljamo kako bi mogli biti korisni kod ublažavanja topljenja leda uzrokovanog cvjetanjem algi”, napisali su u svojoj studiji.

U daljnje istraživanje, znanstvenici su odlučili uključiti i parazitske gljivice koje bi također mogle utjecati na smanjenje populacije algi.


Reci što misliš!