istražujemo more
Mapiranje Jadranskog mora u potrazi za potopljenim paleolitskim naseljima
Split je trenutno centar istraživanja splitskih i britanskih arheologa. Istražuje se prastara povijest, a rezultati su zapanjujući.
U svibnju prošle godine britanski arheolozi u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, točnije Filozofskim fakultetom mapirali su jadransko podmorje u potrazi za potopljenim paleolitskim naseljima. Jučer je u prostorima Filozofskog fakulteta začetnik ideje, dr. Simon Fitch uz Vedrana Barbarića predstavio rezultate dosadašnjih istraživanja te buduće korake u daljnjem otkrivanju tajni ispod površine mora.
U razgovoru za Dalmaciju danas otkrio je da su rezultati na području Splita zapanjujući. Posebice je naglasio pronalaske sa lokaliteta u Sjevernoj luci gdje nisu očekivali puno zbog devastacije nastale prilikom izgradnje objekata.
No, baš tamo su pronašli kvalitetne podatke o dvije rijeke koje su prolazile tim područjem u Paleolitiku. Također je potrebno naglasiti kako prije nekih 20 tisuća godina Split nije bio obalni grad već je bio okružen kopnom.
Znanstvenici i istraživači su kroz mnoštvo suvremenih metoda uspjeli dobiti jasniju sliku krajolika u paleolitiku te se sada nadaju pronaći ljudske artefakte kako bi dobili uvid u naseljenost toga doba na području splitskog akvatorija.
Kako su dr. Simon Fitch i izv.prof.dr.sc. Vedran Barbarić objasnili u svojoj prezentaciji najveći dio prapovijesnog materijala nalazi se u moru do dubine od pet metara na lokaciji od oko 100 metara udaljenosti od obale.
Još jedan zanimljiv podatak kojeg su podijelili je da kasnopaleolitički nalazi u Kaštelanskom zaljevu kazuju da je cijeli krajolik u splitskom akvatoriju bio naseljen.
Tijekom sljedećih pet godina, ekspedicija će mapirati dijelove Jadranskog i Sjevernog mora da bi analizirali kako su izgledali prije 10 tisuća do 24 tisuće godine kada su razine mora bile oko 100 metara niže nego danas.
Prva visokorezolucijska arheološka podvodna snimanja Jadranskog mora uz obalu Hrvatske otkrila su ostatke mreže potoka, rijeka i drugih geoloških obilježja.
Vezane vijesti
-
Koferi su spakirani, ulaznice su osigurane – vrijeme je da euforija u bojama festivala ULTRA Europe napokon započne. Cijeli svijet ponovno će se ujediniti i ispričati posebnu priču o prijateljstvu, ljubavi i glazbi. Festival ULTRA Europe slavi prvih deset godina, a dobrodošli su svi oni koji su spremni zaploviti u glazbenu pustolovinu života!
-
Da kontinent može biti jednako atraktivna destinacija za ljetovanje potvrđuje i ova plaža koja se nalazi na otprilike 700 metara nadmorske visine. Ako se ovog ljeta nađete u Splitu ili okolici predlažemo da provjerite kako uživo izgleda ova neotkrivena lokacija preko granice u susjednoj Bosni i Hercegovini. Samo sat vremena od Splita nedaleko graničnog prijelaza Kamensko nalazi se plaža Marinovac na obali jednog od najvećih umjetnih jezera u ovom dijelu Europe.
-
U Splitu je u subotu u 18 sati krenula 13. Parada ponosa pod sloganom "Širimo granice slobode", a u kojoj je, prema procjeni policije, oko 300 sudionika.
-
Tijekom cijelog ovog tjedna, splitske Prokurative odzvanjaju raznolikim melodijama 64. Splitskog festivala, stvarajući živahnu i šaroliku glazbenu pozadinu.
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!