moć tehnologije
Uz pomoć umjetne inteligencije otkrivena fonetska abeceda kitova ulješura
Pomoću umjetne inteligencije znanstvenici su došli do vrlo značajnog otkrića. Dekodirali su zvukove koje proizvode kitovi ulješure. Za ove otkrivene zvukove vjeruju da su njihovi glasovi, toliko složeni da ih povezuju s ljudskim jezikom.
Novo istraživanje koje je provela skupina znanstvenika proučavajući kitove na istočnim Karibima, pokazalo je da ovi kitovi koriste "Morseov kod" klikova, pri čemu ritam i tempo dodaju dodatne slojeve složenosti kako bi prenijeli značenje.
Glasovi su toliko bogati informacijama da se vjeruje da pomaže kitovima u donošenju grupnih odluka i koordiniranju zajedničkih zadataka, poput traženja hrane i "odgoja" mladunaca, tvrde znanstvenici u studiji pod nazivom Projekt Ceti
- Ovo otkriće označava značajan trenutak u našem razumijevanja kitova ulješura, otvara mogućnost da kitovi ulješure imaju nevjerojatno složen i nijansiran komunikacijski sustav, a sve to nas nadahnjuje da nastavimo istraživanje - izjavio je dr. David Gruber, osnivač i šef Projekta Ceti.
Istraživanje tima je prethodno pokazalo da kitovi signaliziraju svoj klanski identitet s dva ravnomjerno raspoređena klika nakon kojih slijede tri u brzom slijedu. Ali nova studija, objavljena u časopisu Nature Communications, podiže razumijevanje jezika kitova na novu razinu.
Istraživači su analizirali snimke oko 60 jedinki iz projekta Dominica Sperm Whale. Otkrili su da bi kitovi, osim specifičnog slijeda klikova, koji se nazivaju koda, mijenjali tempo i ritam ovisno o kontekstu njihova razgovora. Također bi dodali dodatni klik na kraju nekih koda i lagano mijenjali trajanje ponovljenih sekvenci.
Fonetska abeceda kitova ulješura
Znanstvenici su identificirali 143 redovito korištene kombinacije svih varijabli za koje vjeruju da čine tzv. "fonetsku abecedu kitova ulješura". Znanstvenici kažu da su još daleko od pravog razumijevanja kitova.
Ali dodaju: "Iako komunikacijska funkcija mnogih koda ostaje otvoreno pitanje, naši rezultati pokazuju da je komunikacijski sustav kitova ulješura u načelu sposoban predstavljati veliki prostor mogućih značenja, koristeći mehanizme slične onima koje koriste ljudi."
Kitovi ulješure imaju najveći mozak od svih stvorenja za koja se zna da su živjela na Zemlji. Ženke i mladi mužjaci druže se u vrlo društvenim skupinama do 50 jedinki, roneći oko kilometra i pol u mračnim oceanskim dubinama u lovu na divovske lignje.
Znanstvenici na projektu CETI (The Cetacean Translation Initiative) koriste robotska plovila za praćenje kitova, bilježeći njihovu komunikaciju i ponašanje. Umjetna inteligencija se zatim koristi za traženje vokalizacija koje su povezane s onim što kitovi rade.
- Ovaj rad pokazuje da komunikacija kitova ulješura ima neke od istih strukturnih značajki kao i najsofisticiraniji komunikacijski sustavi u životinjskom carstvu - rekao je Jacob Andreas, koji je dio tima za strojno učenje na Projektu Ceti, prenosi Index.hr.
Istraživanje Projekta Ceti pokazalo je da kitovi, kad tek dođu na svijet, brbljaju, baš poput ljudske bebe, i treba im neko vrijeme da nauče komunicirati. Znanstvenici vjeruju da će im umjetna inteligencija jednog dana pomoći da nauče komunicirati s kitovima na isti način. Ako uspiju, to će biti prvi put da su ljudi razgovarali s drugom vrstom.
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!