Sci-Tech

održivi razvoj

Nasade agruma štitit će pola milijarde sterilnih mužjaka mediteranske voćne muhe

Nasade agruma štitit će pola milijarde sterilnih mužjaka mediteranske voćne muhe
Pexels

U dolinu Neretve iz Španjolske je stigla prva pošiljka laboratorijski steriliziranih kukuljica mužjaka sredozemne voćne muhe. Riječ je o, takozvanoj, SIT tehnici biološke zaštite agruma, koja je ponovno uspostavljena kako bi se izbjegla, prije svega, velika šteta na nasadima mandarina.

Neretvanske nasade agruma u novoj će sezoni štititi gotovo pola milijarde Španjolaca. Riječ je o sterilnim mužjacima mediteranske voćne muhe koji kreću u potragu za divljim ženkama.

- I kada divlja ženka za partnera izabere sterilnog mužjaka ne dolazi do oplodnje i posljedično šteta na plodovima domaćina, rekao je rukovoditelj Odjela za istraživanje i primjenu SIT tehnike Luka Popović, HAPIH.

U prostorijama HAPIH-a u Opuzenu postižu spolnu zrelost, a potom prolaze aroma terapiju, kako bi lakše privukli ženke.

- U tijeku je ispuštanje prvih pošiljki sterilnih jedinki, mi smo spremni, naši sterilni mužjaci su spremni pokazati seksualne performanse u polju, dodao je Popović. 

Neki neretvanski voćari čupaju mandarine, više je razloga za to
[Ilustracija]

Tehnika SIT do 2023. ovdje se provodila kontinuirano. Nastavak biološke zaštite agruma, nakon što je Izrael prestao s proizvodnjom kukuljica, osiguran je ove godine iz Španjolske i primjenjivat će se do kasne jeseni.

- I na našu veliku sreću, nakon nekoliko neuspjelih poziva, javnih natječaja evo uspjeli smo ipak pronaći osobe, koje su se javile na taj natječaj, koje su ispunjavale te uvjete i mi evo danas imamo sterilne mušice, poručila je predsjednica Povjerenstva za mandarine Dubrovačko-neretvanske županije Žaklina Marević.

- To puno za nas znači. Bilo bi dobro da se svake godine provodi to, kazao je poljoprivredni proizvođač Velibor Šuman.

- Dobra vijest za cjelokupnu situaciju s mandarinom u Neretvi ako se prisjetimo koje smo probleme imali i što nam se dešavalo prošle godine, istaknuo je agronom Mijodrag Kiridžija.

No, treba naglasiti da samo tehnika SIT nije dovoljna, jer proizvodnja agruma zahtijeva zajednički rad.

- Svi moramo sudjelovati - i jedinice lokalne samouprave, ali naravno i proizvođači koji su dužni svoje voćnjake i održavati i sve one zaražene i otpadnute plodove zbrinjavati onako kako to treba, naglasila je Marević.

Jedino tako će, dodaju, ova gotovo jedinstvena metoda zaštite u Europi pokazati najbolje rezultate. 


Reci što misliš!