Sci-Tech

održivi razvoj

Zaštita Jadrana dobiva novi zamah

Zaštita Jadrana dobiva novi zamah
www.pixabay.com

Konferencija ‘Naš ocean’ održana je po 9. put u travnju ove godine. Hrvatska je istaknula svoju predanost očuvanju Jadranskog mora.

Konferencija je prvi put održana 2014. godine na inicijativu Sjedinjenih Američkih Država. Od tada je postala važan forum za raspravu o pitanjima održivosti i zaštite oceana i mora diljem svijeta.

Hrvatska je svoj angažman na ovoj konferenciji počela 2017. godine na Malti, gdje je preuzela obveze o zaštiti Jabučke kotline te ulaganju u planove upravljanja, monitoring i izradu karte staništa Jadranskog mora.

Ovogodišnja delegacija, predvođena je državnim tajnikom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR), Hrvojem Bujanovićem. Predstavili su nove obveze usuglašene s sektorima pomorstva, ribarstva i zaštite prirode.

U plenarnoj sesiji pod nazivom ‘Učinkovito upravljanje zaštićenim područjima na moru‘, moderiranoj od strane Alexandre Cousteau, poznata po svom zalaganju za očuvanje okoliša, Bujanović je najavio zaštitu 30 posto dijela Jadrana pod nacionalnom nadležnošću.

Istaknuo je važnost očuvanja ‘naselja posidonije’, ključnih staništa za održivost Jadranskog ekosustava te potrebu za regulacijom sidrenja kako bi se ta staništa sačuvala.Uz najavu zaštite, Hrvatska je također naglasila važnost informiranja nautičara o staništima posidonije te promoviranje ekološki prihvatljivih sidrišta. Primjeri dobre prakse poput Lastovskog otočja i Nacionalnog parka Kornati već pokazuju kako se može uspješno upravljati ovim osjetljivim ekosustavima.

Osim toga, na marginama konferencije, održan je bilateralni sastanak s Italijom radi razmjene stajališta i pristupa u zaštiti Jadrana. Hrvatska je istaknula važnost primjene regionalnih, europskih i globalnih konvencija i sporazuma kako bi se osigurala efikasna zaštita ovog područja.

Ova inicijativa Hrvatske predstavlja važan korak prema očuvanju Jadranskog mora i osiguranju održivog turizma na tom području. Uključivanje država poput Italije u ove napore dodatno jača međunarodnu suradnju u zaštiti ovog dragocjenog prirodnog resursa.


Reci što misliš!