Sci-Tech

tvorac aplikacije Photomath

Damir Sabol je "Vizionar godine"

Damir Sabol je
Robert Anić/PIXSELL

Damir Sabol, tvorac aplikacije Photomath dobio je u srijedu je tportalovu krovnu nagradu "Vizionar godine", a na dodijeli je bio i osnivač tvrtke OpenAI koji je poručio da Hrvatska mora pronaći ulogu u transformaciji svijeta koju pokreće umjetna inteligencija.

"Počašćen sam što sam dobio nagradu i našao se u društvu istaknutih pojedinaca s domaće scene, koji svojim radom dokazuju da Hrvatska može biti konkurentna i na globalnoj razini, izjavio je Sabol, osnivač tvrtke Photomath i jedan od najuspješnijih poduzetnika u tehnološkom sektoru.

Sabol je dobio nagradu i u kategoriji tehnologija, a iza sebe ima svjetske uspješnice i akvizicije - od Iskona, koji je pokrenuo s 26 godina i prodao ga HT-u za 100 milijuna kuna do aplikacije Photomath, koju je lani preuzeo Google.

Priznanje su mu dodijelili izaslanik predsjednika Vlade i ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica te članica Uprave Hrvatskog Telekoma Nataša Rapaić.

U kategoriji gospodarstvo pobjednik je Tomislav Knezović, osnivač i direktor tvrtke za dizajn i proizvodnju namještaja Prostoria. Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) pobjednik u kategoriji društvo, kipar Nikola Vudrag u kategoriji kultura dok je u kategoriji sport pobjednica plivačica Dina Levačić.

U izboru po pet finalista u svakoj od kategorija sudjelovalo je 150 tportalovih analitičara, suradnika i urednika, a finalni izbor vizionara pripao je 10 članom žiriju istaknutih predstavnika domaćeg biznisa i društva pojačanim prošlogodišnjim krovnim Vizionarom godine Draganom Schwarzom.

Na dodijeli nagrada u zagrebačkoj Laubi bio je i Zack Kass, jedan od osnivača tvrtke OpenAI, koja stoji iza globalno prepoznatljive aplikacije umjetne inteligencije ChatGPT.

Kass, koji danas savjetuje globalne kompanije i Bijelu kuću oko njihovih AI strategija, poručio je da Hrvatska mora pronaći svoju ulogu u transformaciji svijeta koju pokreće umjetna inteligencija.

"Umjetna inteligencija omogućuje nam rješavanje sve kompleksnijih zadataka i napreduje tolikom brzinom da do 2030. očekujem razvoj generalne umjetne inteligencije (AGI)", rekao je.

Napredak te tehnologije dovodi nas, očekuje Kass, do dva moguća smjera razvoja - ili će nam okupirati živote ili će postat alat koji nas oslobađa mehaničkih poslova i čini nas ljudskijima.

Zbog toga je važnije no ikad provoditi vrijeme izvan digitalnog svijeta te zadržati fokus i viziju na svemu onome što nas uveseljava i čini ljudima, poput empatije, znatiželje i hrabrosti", poručio je Kass.


Reci što misliš!