ovo su najveće prijetnje
Oppenheimerov sat sudnjeg dana otkucava, ostalo je 90 sekundi do ponoći
Na satu sudnjeg dana, koji pokazuje koliko je svijet simbolično blizu nuklearnog Armagedona, pokazuje 90 sekundi do ponoći i to je najbliže katastrofi ikada, a znanstvenici su naveli razlog zbog kojih smo se tako približi "sudnjem danu".
Kako piše BBC, znanstvenici su kao najveće prijetnje naveli novu utrku u nuklearnom naoružanju, rat u Ukrajini i zabrinutost zbog klimatskih promjena.
Sat svake godine postavlja Bulletin of the Atomic Scientists koji od 2007. razmatraju utjecaj novih rizika koje je stvorio čovjek. U utorak je objavljeno da Kina, Rusija i SAD troše goleme iznose za “proširenje ili modernizaciju svojih nuklearnih arsenala”, što dodatno povećava “stalno prisutnu opasnost od nuklearnog rata zbog pogreške ili pogrešne procjene”.
Rat u Ukrajini također je stvorio “stalno prisutan rizik od nuklearne eskalacije”. Nadalje, prijetnju predstavlja i nedovoljno djelovanje po pitanju klimatskih promjena kao i rizici povezani sa zlouporabom bioloških tehnologija i alata umjetne inteligencije.
Sat sudnjeg dana kreirali su 1947. J Robert Oppenheimer i američki znanstvenici koji su razvili atomsku bombu. Nakon što su spoznali razorne učinke koje je boma ostavila na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki, htjeli su upozoriti javnost i izvršiti pritisak na svjetske čelnike kako bi osigurali da se nuklearno oružje nikada više ne upotrijebi.
Kazaljke na satu su se pomaknule 25 puta. Godine 1947. bilo je sedam minuta do ponoći, a na kraju Hladnog rata 1991. kazaljke su se vratile na 17 minuta do ponoći.
“Ovo je vrlo opasno vrijeme… čelnici se ne ponašaju odgovorno”, rekla je za BBC Rachel Bronson, predsjednica Bulletin of the Atomic Scientists.
Pavel Podvig, ruski stručnjak za nuklearno oružje koji je godinama sudjelovao u postavljanju sata sudnjeg dana, kaže da je bio šokiran kada je ruski predsjednik Vladimir Putin postavio ruske nuklearne snage u stanje pripravnosti nakon invazije na Ukrajinu.
Unatoč desetljećima sporazuma o kontroli naoružanja, u svijetu još uvijek postoji oko 13 000 nuklearnih bojevih glava, od kojih su 90% ruske i američke. Još šest zemalja proglašeno je nuklearnim silama: Ujedinjeno Kraljevstvo, Kina, Indija, Pakistan i Sjeverna Koreja. BBC navodi da se vjeruje i da Izrael ima ovo oružje, ali to nikada nije potvrđeno.
Izdvojeno
-
Natjecanje će se održati u nedjelju 26. siječnja, 2025. godine u Športskoj dvorani Krešimir Ćosić (dvorana 2) sa početkom u 10:00 sati.
-
Raspored nestanka električne energije za petak, 17. siječnja 2025.
-
Triler "Konklava" i mjuzikl Francuza Jacquesa Audiarda "Emilia Perez" prednjače po nominacijama za Baftu, britansku filmsku nagradu čija će se dodjela održati 16. veljače u Londonu.
-
Engleski prijevod romana "Sinovi, kćeri" Ivane Bodrožić jedan je od romana u konkurenciji za prestižnu književnu nagradu Dublin Literary Award 2025 (bivša IMPAC Award), izvijestila je agencija Corto Literary.
Reci što misliš!