industrija
Otpad od ribe ne mora biti otpad!
Proizvodi od ribe ne koriste se samo u prehrambenoj industriji. Oni predstavljaju ključni sastojak brojnih proizvoda na tržištu, od kozmetičkih preparata do gnojiva.
Kako bi smanjile negativan utjecaj na okoliš te podržali politiku života bez otpada (zero-waste), brojne suvremene tvrtke pronalaze alternativne načine zbrinjavanja otpada od ribe, čime se dobiva novi ekonomski vrijedan proizvod, a ujedno smanjuje negativan utjecaj na okoliš.
U nastavku slijede neki proizvodi koje ćete naći na tržištu, a proizvode se od otpada od ribe.
1. Prehrambeni proizvodi
Suvremeni potrošači traže gotove ili polugotove proizvode za brzu konzumaciju ili pripremu. Tako se na tržištu mogu naći fileti ribe. Pri tome kosti, glava i ostali dijelovi ribe predstavljaju otpad.
Navedeni otpad koristi se za proizvodnju hrane za životinje ili pak za proizvodnju želatina koji se koristi primjerice u proizvodnji gumenih bombona.
2. Dodaci prehrani
Omega 3 i omega 6 su esencijalne masne kiseline koje ljudsko tijelo ne može samo proizvesti, već ih moramo unijeti hranom ili kroz dodatke prehrani. Upravo se otpad od ribe koristi u proizvodnji omega 3 i omega 6 kapsula, koje su izuzetno važne za naše zdravlje i vrlo tražene u farmaceutskoj industriji.
Još jedan proizvod od otpada od ribe je morski kolagen, koji sadrži hidrolizirani kolagen enzima iz ljuski morskih riba, a pozitivno utječe na strukturu kože, kose i noktiju te pomaže pri održavanju i obnavljanju tvrdog i mekog tkiva.
3. Moderno kulinarstvo
U modernom kulinarstvu često se koriste prirodne boje, kako bi tradicionalne prehrambene proizvode učinili zanimljivijih i privlačnijim krajnjem potrošaču.
Tako na tržištu možemo naći tjesteninu ili peciva za burgere u crnoj boji, koji se proizvode od crnila sipe.
4. Kozmetička industrija
Neki ruževi za usne sadrže riblje ljuske. Razlog tomu je što u ribljim ljuskama nalazimo bisernu esenciju, odnosno srebrnastu tvar, koja ruževima i lakovima za nokte daje privlačan efekt svjetlucavosti.
5. Kožna i modna industrija
Održiva moda danas je česta tema u modnoj industriji. Tako se proizvodnja odjeće, obuće i modnih dodataka od riblje kože smatra jednim od najperspektivnijih područja moderne kožne industrije. Riblja koža često se koristi u proizvodnji modnih dodataka (torbice, novčanici, remeni, etui za naočale), ali i cipela, jakni, prsluka i sličnih odjevnih predmeta.
6. Bioplin
Dnevne emisije štetnih plinova u prometu, industriji, poljoprivredi, šumarstvu i drugim sektorima predstavljaju veliki problem za okoliš. Osobni automobili glavni su zagađivači i čine 60,7 posto ukupnih emisija CO2 iz cestovnog prometa u Europi.
Korištenjem bioplina smanjuje se emisija ugljikovog dioksida u okoliš, te uporaba fosilnih goriva. Bioplin nastaje uslijed biološke razgradnje različitih vrsta otpada organskog porijekla postupkom anaerobne digestije. Između ostalog bioplin se može dobiti i od ribljeg otpada. Prema ranijim istraživanjima preporuča se miješanje ribljih nusproizvoda sa stajskim gnojivom (najčešće goveđim ili svinjskim) kako bi se postigla što profitabilnija proizvodnja bioplina.
Izdvojeno
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
-
Sve u svoje vrijeme pa tako i ovaj koncert na Dan zaljubljenih u dvoranu Krešimira Ćosića napokon nam dolazi Dalmatino.
-
U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.
Reci što misliš!