Sci-Tech

studija

Znanstvenici korak bliže lijeku za Alzheimera i Parkinsona zahvaljujući talogu kave

Znanstvenici korak bliže lijeku za Alzheimera i Parkinsona zahvaljujući talogu kave
Shutterstock/Ilustracija

Talog od kave mogao bi se koristiti u novom tretmanu za Alzheimerovu i Parkinsonovu bolest, pokazuje studija.

Ugljikove kvantne točke na bazi kofeinske kiseline, koje se rade od otpada kave, pokazale su se obećavajuće u liječenju neurodegenerativnih poremećaja.

Američki znanstvenici su otkrili da su jeftini lijekovi pomogli u zaštiti od posljedica Parkinsonove bolesti u eksperimentima u epruvetama kada je bolest izazvana pesticidom zvanim parakvat. Nadaju se da bi se postupak mogao koristiti za pomoć ljudima u ranim stadijima demencije, kao i za sprečavanje daljnjeg napredovanja bolesti.

“CACQD imaju potencijal transformacije u liječenju neurodegenerativnih poremećaja. To je zato što nijedan od trenutnih lijekova ne liječi bolest, oni samo pomažu u kontroli simptoma. Naš cilj je pronaći lijek tako što ćemo se baviti atomskom i molekularnom osnovom koja pokreće ove uvjete”, rekao je glavni autor Jyotish Kumar, sa Sveučilišta Texas u El Pasu.

Oko 944.000 Britanaca trenutno živi s demencijom, a stručnjaci predviđaju da će taj broj do kraja desetljeća premašiti milijun.

Alzeimerova bolest je najčešći oblik bolesti i smatra se da je uzrokovana gomilanjem proteina u mozgu, uključujući tau i amiloid.

Trenutno ne postoji lijek za ovu bolest iako se testiraju tri obećavajuća lijeka za usporavanje njenog napredovanja. To je poremećaj mozga koji može izazvati nekontrolirano drhtanje, sporo kretanje i ukočene ili nefleksibilne mišiće.

Ne postoji lijek, ali ako se rano otkrije, promjene u prehrani i vježbanju, fizioterapiji, lijekovima i operacijama mozga mogu pomoći u usporavanju njegovog napredovanja u nekim slučajevima.

Nova studija, objavljena u “Environmental Research”, bavila se CACQD-om za koje se stručnjaci nadaju da bi mogli biti osnova za jeftino liječenje za oba stanja.


Reci što misliš!