112 godina je tako
Znate li zašto školski sat traje 45 minuta?
Školski sat na traje 45 minuta umjesto 60 minuta, a da bismo shvatili zašto je to tako, moramo se vratiti malo u prošlost.
Prije 1911. godine, u tadašnjoj Pruskoj, koja je uključivala mnoga područja današnje Njemačke, školski sat je trajao 60 minuta. Nastava se odvijala u jutarnjim i poslijepodnevnim satima, piše Fenix magazin.
Bila je duga pauza između nastavnih blokova tijekom koje su mnoga djeca išla kućama. Taj je propis izazvao kritike: djeca su morala dva puta putovati u školu, nisu mogla pomagati na farmi ili u roditeljskoj kući u poslijepodnevnim satima i bila su potpuno iscrpljena tijekom popodnevne nastave.
Istraživanja su također pokazala da je ciklus od 60 minuta umarao djecu. Istraživači su stoga preporučili kraće školske sate. Pruski ministar obrazovanja, August von Trott zu Solz, odlučio je da školski sati traju samo 45 minuta.
Sa skraćenim nastavnim jedinicama svi su se predmeti mogli pomaknuti na prijepodne, a djeca su imala slobodno poslijepodne. Školski sat od 45 minuta nije se promijenio do danas – 112 godina kasnije.
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Reci što misliš!