Sci-Tech

wasp

Njihov generator može 'isprogramirati' web aplikaciju u par minuta nekome tko ne barata niti jednim programskim jezikom

Njihov generator može 'isprogramirati' web aplikaciju u par minuta nekome tko ne barata niti jednim programskim jezikom
netokracija

Umjetna inteligencija sigurno još neko vrijeme neće zamijeniti programere, tvrdi Matija Šošić, suosnivač domaćeg developerskog alata Wasp.

A on to može reći sa samopouzdanjem i iz iskustva. Naime, on, njegov suosnivač i brat Martin te njihov tim razvili su GPT Web App Generator koji – kako mu ime i kaže – uz pomoć ChatGPT-ja generira web aplikacije.

I radi to dobro, djeluje skoro kao čarolija – dovoljno je u nekoliko jednostavnih rečenica opisati kakvu biste aplikaciju željeli napraviti, pa čak i koje boje da prevladavaju, koliko ozbiljna ili kreativna bi trebala biti i… Voila! Za par minuta aplikacija je gotova, spremna da ju preuzmete, pokrenete lokalno i, na kraju, deployate jednom jedinom CLI komandom.

“Developeri rade puno više od samo programiranja”

Znači, dobili ste cjelokupni kod za full stack web aplikaciju, napisan u Reactu, Node.jsu, Prismi i Waspu, a da ne znate aposlutno niti jedan od tih programskih jezika, samo engleski. I, kako onda programeri neće biti nepotrebni?!

E, pa, napisan kod aplikacije samo je početak, kaže Matija:

- Prva stvar je činjenica da developeri rade zapravo puno više od samog programiranja. Tu je planiranje, arhitektura, komunikacija… Puno toga je potrebno napraviti i puno odluka donijeti prije nego što se napiše prva linija koda.

Drugo, recimo da umjetna inteligencija napiše kod. Taj kod neće nestati, netko ga treba razumjeti i održavati. K tomu, ne možemo se samo oslanjati na to da će umjetna inteligencija pisati kod koristeći načine i alate koji već postoje, tehnologija mora ići naprijed, ljudi su potrebni da bi osmišljavali nove alate ili frameworke.

Srećom, Matija nije jedan od novostvorenih gurua umjetne inteligencije koji tvrdi da će nabrzinu sklepanim alatom koji nešto radi uz pomoć ChatGPT-ja promijeniti svijet.

Štoviše, za njega i tim razvoj GPT Web App Generatora bio je samo zgodan eksperiment kojim će privući pažnju web developera, pokazati im što sve može njihov primarni alat Wasp te kako oni vide budućnost razvoja web stranica i aplikacija.

Svaki novi projekt = nova tehnologija za učiti

A ta je vizija došla iz 15 godina iskustva razvoja web aplikacija tijekom kojih su on i Martin prošli sve popularne tehnologije – od PHP-a i Jave, preko jQueryja/Backbonea/Angulara do Reacta i Nodea te činjenice da im se redovito događalo da sa svakim novim projektom moraju učiti neku novu tehnologiju. Svaki put sve zamršeniju.

- Shvatili smo da nekad više vremena trošimo kako bismo pohvatali najbolje prakse tih najnovijih tehnologija, nego na razvoj samog proizvoda. A svi ti komplicirani koncepti na kraju su izvana radili isto. Uz to, svaki put bismo ispočetka trebali pisati dijelove aplikacije koji su uvijek isti, poput autentifikacije korisnika i slično.

To nas je potaknulo da osmislimo Wasp, svojevrsni “low-code alat za developere”.

Wasp je full-stack framework, odnosno, konfiguracijski jezik kojim programer opisuje specifikacije za aplikaciju. Otud i ime projekta Wasp: Web Application Specification.

Najbolje prakse korištenih tehnologija automatski su ugrađene, developersko iskustvo je bolje, a smanjena je i količina koda koju developeri moraju pisati za one dijelove aplikacije koji su kod svih isti. Pritom im je ključno bilo i da ne izmišljaju toplu vodu, tako da sve radi s omiljenim i popularnim tehnologija poput Reacta i Node.jsa.

Potvrda da su na dobrom putu stigla je u obliku odličnih reakcija developera kojima su predstavili Wasp na Product Huntu, seed investicije od 1,5 milijuna dolara i ulaska u prestižni Y Combinator.

Matija priznaje da su, od početka AI revolucije koju su izazvali alati poput ChatGPT-ja, sve češće nailazili na pitanja ima li smisla razvijati novi alat/framework za web developere kad će “uskoro ionako GitHub Copilot ili neki sličan alat sve programirati”?

Iako ne odbacuje činjenicu da će veliki jezični modeli (LLM) itekako utjecati na razvoj programiranja, ne slaže se s tako pojednostavljenim tumačenjem:

- Smatram da napredak u ta dva smjera: napredak velikih jezičnih modela i novih okvira ili programskih jezika – teku zajedno. I jedan ne može napredovati bez drugog.

Mi developeri moramo stvarati nove razine apstrakcije, što je glavni razlog za stvaranje novih okvira ili librarya, a to, posljedično, velikim jezičnim modelima olakšavanja učenje i primjenu.

Na ovogodišnjoj developerskoj konferenciji Shift u Zadru Matija će govoriti upravo na tu temu: zašto smatra da će ultimativni novi web framework biti DSL (Domain Specific Language). Predstavit će prednosti DSL-a i koliko moćan može biti kad se primijeni na razvoj web aplikacija te pokazati na nekoliko zanimljivih primjera kako to funkcionira u Waspu.

netokracija

 


Reci što misliš!