Provjerite točnost medijskih informacija na web-stranici projekta ADMO
ADMO je dio nadnacionalne EDMO mreže (Europski opservatorij za digitalne medije), koja od siječnja ove godine pokriva cijelo područje Europske unije kroz još 14 središta za borbu protiv dezinformacija.
Mrežna stranica projekta ADMO od lipnja je dostupna za širu javnost.Možete je pronaći na adresi https://admohub.eu/en/.
Trojezična stranica (hrvatski, slovenski, engleski) uz novosti i informacije o aktivnostima unutar projekta ADMO (Adria Digital Media Observatory) za glavni cilj ima redovito objavljivanje provjerenih činjenica.
Novinari jedne od vodećih svjetskih novinskih agencija, France-Presse, prikupljaju i provjeravaju različite informacije, točnije sumnjive tvrdnje koje kruže internetom, a koje su puno puta podijeljene, utječu na javnost i mogu za nju biti štetne.
Posebnu pažnju novinari AFP-a posvećuju dezinformacijama koje mogu ugroziti zdravlje ili živote ljudi, nanijeti štetu demokratskim procesima ili promovirati govor mržnje i rasizam. Uz njih, za područje Slovenije, djeluje neprofitna organizacija Oštro.
Na web-stranici bit će objavljen i čitav niz analitičkih izvješća i publikacija o: sadržaju dezinformacija, njihovim izvorima, podrijetlu narativa, ulozi međunarodnih aktera u širenju dezinformacija, njegovu prihvaćanju i razotkrivanju, provedbi Kodeksa postupanja protiv dezinformacija (Code of Practice on Disinformation) u Hrvatskoj te financijskoj održivosti hrvatskih i slovenskih medijskih sektora. Sve ove izvještaje i publikacije priprema multidisciplinarni tim akademskih istraživača, provjeravatelja činjenica, medijskih praktičara i predstavnika civilnog društva, koji su sposobni otkriti i analizirati kampanje dezinformiranja te pružiti potporu vladi i regulatoru u jačanju kolektivnog odgovora na prijetnje dezinformacija.
Odjel za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku nositelj je ovog projekta vrijednog 1,8 milijuna eura, koji će trajati do kraja lipnja 2025. godine.
ADMO je dio nadnacionalne EDMO mreže (Europski opservatorij za digitalne medije), koja od siječnja ove godine pokriva cijelo područje Europske unije kroz još 14 središta za borbu protiv dezinformacija. Jačanje europskog ekosustava koji radi na borbi protiv dezinformacija je iznimno važno, a jedna od najznačajnijih aktivnosti Europske komisije u rješavanju ovog problema je i bilo osnivanje Europskog opservatorija za digitalne medije (EDMO).
Uz nositelja projekta, Odjel za komunikologiju dubrovačkog Sveučilišta, partneri na projektu su: Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, GONG, Adria News d.o.o. (N1 televizija), Agence France-Presse (AFP), Xwiki (Francuska) i Oštro (Slovenija).
Projekt ADMO je sufinanciran sredstvima Europske unije, iz programa Digitalna Europa.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!