Sci-Tech

Znanstvenici pronašli novu morsku vrstu

Na Antarktici pronađena neobična nova vrsta s dvadeset krakova

Na Antarktici pronađena neobična nova vrsta s dvadeset krakova
Screenshot X- Greg W. Rouse

Znanstvenici su u moru Antarktike otkrili novu vrstu: Promachocrinus fragarius ili 'antarktičku zvijezdu jagodu'. Ima 20 krakova koji se granaju sa središnjeg tijela nalik jagodi, a boja varira od purpurno do tamno crvenkaste

Morsko je ovo stvorenje s 20 svojevrsnih "ruku" - nekih kvrgavih, nekih pernatih - i ukupno može biti dugačko do osam centimetara, rekao je Greg Rouse, profesor biologije mora na Kalifornijskom sveučilištu u San Diegu, za Insider.

Ova nova vrsta slična je morskom krastavcu i morskoj zvijezdi, međutim, zasad se ne zna puno o njoj. Otkrivena je u sklopu znanstvenih ekspedicija provedenih između 2008. i 2017. godine, kojima je cilj bio otkrivanje novih morskih vrsta.

Stvorenje nalik vanzemaljcu na prvi pogled ne izgleda kao jagoda. Ali ako 'zumirate' njegovo tijelo neodoljivo podsjeća na veličinu i oblik ploda jagode.

Na krajevima ima sićušne kandže koje koristi za držanje za tlo. Krakovi su duži, pernati dijelovi, obično su rašireni i pomažu u pokretljivosti stvorenja. Može živjeti do gotovo 2000 metara ispod površine mora.

Najavljuju se nova istraživanja, bez kojih će biti teško ući u detalje morskog života u ledenim morima.

Formalni naziv novootkrivene vrste je Promachocrinus fragarius. Spada u klasu Crinoidea, koja uključuje morske zvijezde, morske ježeve i morske krastavce. Fragarius potječe od latinske riječi "fragum", što znači jagoda, navodi se u radu.

Izvorno je postojala samo jedna vrsta pod antarktičkom zvjezdanom skupinom perja - Promachocrinus kerguelensis.

No, povlačenjem mreže duž Južnog oceana u potrazi za više uzoraka tih stvorenja, tim znanstvenika iz Australije i SAD-a identificirao je četiri nove vrste koje mogu pasti pod antarktičku skupinu zvijezde jagode.

Ona se posebno ističe brojem krakova. Većina pernatih zvijezda ima 10 krakova.

vim otkrićem znanstvenici bi mogli dodati osam vrsta u kategoriju antarktičke zvijezde.

Vijest o otkriću je ostavila popriličan dojam u svijetu pa su mnogi pohrlili na društvene mreže podijeliti svoje reakcije na nevjerojatno otkriće.

 


Reci što misliš!