#netokracija
Čije materijale AI koristi za učenje i čiji je materijal koji je stvorila?
Umjetna inteligencija je, u različitim pojavnim oblicima, među nama i duže no što možda percipiramo.
Na vrata svijesti šire javnost je, rekla bih, malo jače pokucala pojavom generativnih AI rješenja koja demonstriraju određenu samostalnost u smislu kreiranja sadržaja – eseja, poezije, grafičkih radova, fotografija itd. – dakle mnoštva sadržaja koji se, kada je kreiran od strane fizičke osobe, može smatrati autorskim djelom.
Dakle, približila nam se (AI) upravo dovoljno da se, među ostalim, počnemo pitati nešto poput – čije materijale AI koristi za učenje i čiji je materijal koji je stvorila?
Kome se obraćamo za sve takve nedoumice? Pravu! Ali pravo trenutno vozi Prius, dok AI vozi Neveru.
Umjesto pitanja „kako se generativni AI uklapa u svijet propisa o intelektualnom vlasništvu“ realističnijim se čini pitati se kako se propisi o intelektualnom vlasništvu uklapaju i/ili kako će se uklopiti u svijet inovativnih AI rješenja.
Zlatni standard pod zlatnim zvijezdama (EU)
Autorsko djelo je, barem po definiciji hrvatskog zakona, originalna intelektualna tvorevina iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja koja ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu (…), dok je „autor“ fizička osoba koja je autorsko djelo stvorila.
Iako je u hijerarhiji svih propisa naš pri dnu piramide (ne kažem nevažan!), gornja definicija je svakako dovoljna za konkretnije formulirati uvodna pitanja – čije originalne intelektualne tvorevine i kako ih generativni AI koristi pri stvaranju novog sadržaja? Tko je autor tog novog sadržaja?
S obzirom na to da se pod okriljem dvanaest kružno postavljenih zlatnih zvijezda na plavoj podlozi smjera postaviti „zlatni standard“ AI regulative, možemo pokušati na gornja pitanja odgovoriti koristeći propise koji već jesu ili će tek biti doneseni pod tom zastavom.
Zato, imajući u vidu da se u ovome „naletu“ bavimo temom autorskog prava i generativnih AI rješenja, vrijedi razmotriti što o tome kaže trenutno dostupan prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju usklađenih pravila o umjetnoj inteligenciji (Akt o umjetnoj inteligenciji / AI Akt) čiju finalnu verziju željno iščekujemo (trenutno dostupna verzija prijedloga od strane Europske Komisije, dopunjena amandmanima Europskog Parlamenta) te što o tome kaže Direktiva (EU) 2019/790 o autorskom i srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu (DAJDT).
Cijeli tekst donosi NETOKRACIJA
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!