#netokracija
Čije materijale AI koristi za učenje i čiji je materijal koji je stvorila?
Umjetna inteligencija je, u različitim pojavnim oblicima, među nama i duže no što možda percipiramo.
Na vrata svijesti šire javnost je, rekla bih, malo jače pokucala pojavom generativnih AI rješenja koja demonstriraju određenu samostalnost u smislu kreiranja sadržaja – eseja, poezije, grafičkih radova, fotografija itd. – dakle mnoštva sadržaja koji se, kada je kreiran od strane fizičke osobe, može smatrati autorskim djelom.
Dakle, približila nam se (AI) upravo dovoljno da se, među ostalim, počnemo pitati nešto poput – čije materijale AI koristi za učenje i čiji je materijal koji je stvorila?
Kome se obraćamo za sve takve nedoumice? Pravu! Ali pravo trenutno vozi Prius, dok AI vozi Neveru.
Umjesto pitanja „kako se generativni AI uklapa u svijet propisa o intelektualnom vlasništvu“ realističnijim se čini pitati se kako se propisi o intelektualnom vlasništvu uklapaju i/ili kako će se uklopiti u svijet inovativnih AI rješenja.
Zlatni standard pod zlatnim zvijezdama (EU)
Autorsko djelo je, barem po definiciji hrvatskog zakona, originalna intelektualna tvorevina iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja koja ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu (…), dok je „autor“ fizička osoba koja je autorsko djelo stvorila.
Iako je u hijerarhiji svih propisa naš pri dnu piramide (ne kažem nevažan!), gornja definicija je svakako dovoljna za konkretnije formulirati uvodna pitanja – čije originalne intelektualne tvorevine i kako ih generativni AI koristi pri stvaranju novog sadržaja? Tko je autor tog novog sadržaja?
S obzirom na to da se pod okriljem dvanaest kružno postavljenih zlatnih zvijezda na plavoj podlozi smjera postaviti „zlatni standard“ AI regulative, možemo pokušati na gornja pitanja odgovoriti koristeći propise koji već jesu ili će tek biti doneseni pod tom zastavom.
Zato, imajući u vidu da se u ovome „naletu“ bavimo temom autorskog prava i generativnih AI rješenja, vrijedi razmotriti što o tome kaže trenutno dostupan prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju usklađenih pravila o umjetnoj inteligenciji (Akt o umjetnoj inteligenciji / AI Akt) čiju finalnu verziju željno iščekujemo (trenutno dostupna verzija prijedloga od strane Europske Komisije, dopunjena amandmanima Europskog Parlamenta) te što o tome kaže Direktiva (EU) 2019/790 o autorskom i srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu (DAJDT).
Cijeli tekst donosi NETOKRACIJA
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!