#nasa
Zbog podizanja razine mora ugrožene povijesne jezgre Zadra i Splita
Razina mora postupno se podiže, za što stručnjaci ponajviše optužuju klimatske promjene. Proces podizanja mora nastavit će se i dalje te su dosad objavljene različite projekcije kako bi to podizanje moglo utjecati na gradove uz more, uključujući i gradove na Jadranu.
Predviđanja se kreću od umjerenih pa do potapanja značajnih dijelova gradova poput Splita i Zadra, prenosi Zimo.
A kako je izgledalo podizanje razine mora u posljednja tri desetljeća, možemo vidjeti na primjeru vizualizacije koju je prošli tjedan objavila NASA. Za animaciju je zaslužan Andrew J. Christensen, koji ju je napravio na temelju promjena razine mora praćenih satelitima između 1993. i 2022. godine. Tijekom tog razdoblja razina mora podigla se za čak 9 cm. Iz NASA-e kažu, kako bi vizualizacija bila što uvjerljivija, podizanje razine mora prikazali su u obliku valova, kroz kružnicu koja predstavlja brodski prozor.
"Sea Level Through a Porthole" - new animation by @NASAViz at https://t.co/YADfJXlaq7
— Zack Labe (@ZLabe) June 19, 2023
Learn more from @NASAClimate at https://t.co/kAiasdwZGl #ClimateChange pic.twitter.com/4X0c7ibKXa
Sateliti razinu mora mjere slanjem mikrovalnih signala koji se odbijaju od površine more te mjere vrijeme koje je potrebno za povratak tih signala. Na temelju toga znanstvenici mogu pratiti promjene, odnosno porast razine mora. Te podatke zatim ubacuju u klimatske modele u koje uključuju i brojne druge elemente - od mjerenja obalnih mjerača plime i oseke, podataka o masama leda i porast emisije stakleničkih plinova.
Zagrijavanje planeta znatno je utjecalo na povećanje razine mora jer oceani upijaju čak 90 posto topline stvorene ljudskim djelovanje, komentirali su na Science Alertu. Sa zagrijavanjem morske vode ona se širi, što utječe na dodatno podizanje razine mora. Također, more se podiže i otapanjem ledenih ploča.
Jasno možemo pratiti nedavno podizanje razine mora i možemo bolje predvidjeti koliko će i kako brzo oceani nastaviti rasti, objasnili su iz NASA-e. Taj rast, dakle, utjecat će na živote milijuna ljudi diljem svijeta tijekom sljedećih desetljeća, a kako bi to moglo utjecati na hrvatske gradove uz Jadransko more, pokazale su ranije vizualizacije koje je objavio Climate Central. U slučaju daljnjeg brzog zagrijavanja planeta, koje će dodatno ubrzati podizanje mora, posljedice bi mogle biti katastrofalne, prenosi Zimo.
Vezane vijesti
-
Predavanje "Utjecaj stresa na imunitet, hormone i opće zdravlje", koje će održati mag.pharm. Frane Herende održat će se u petak, 17. siječnja 2025. godine s početkom u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Kneževe palače.
-
"Nevera" Tomislava Bralića i klape Intrade stiže s najmanjeg naseljenog otoka u Hrvatskoj! Ova pjesma predstavlja svojevrsnu uvertiru za veliku obljetnicu – klapa Intrade ove godine obilježava 40 godina postojanja
-
Policijski službenici Policijske postaje Benkovac-Obrovac su u srijedu, 15. siječnja u 09.35 na državnoj cesti DC-27 u Kruševu zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka, kojim je upravljao 64-godišnji hrvatski državljanin.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!