#molat
Znanstvenici u potrazi za "izgubljenim" vrstama Jadrana
Stručnjaci WWF Adria i ronioci Društva za podvodne sportove Zagreb na otoku Molatu u zadarskom arhipelagu u potrazi su za „izgubljenim" vrstama Jadrana.
Naime, donedavno se mislilo da je iz Jadrana u potpunosti nestao morski pas Sklat sivac, ali se među ostalim i kroz razgovore s lokalnim ribarima saznalo da da bi ta ugrožena vrsta i dalje mogla obitavati u vodama oko otoka Molata, te da je to jedno od sklatovih posljednjih utočišta.
Na temelju dosadašnjih saznanja o području Molata kao jednom od posljednjih utočišta kritično ugrožene vrste sklata Squatina squatina, ali i drugih ugroženih vrsta iz skupine riba hrskavičnjača WWF Adria fokusirala se na izradu prijedloga zaštite akvatorija Molata kao zone s posebnom regulacijom ribolova.
Do sada su u sklopu projekta odrađeni sastanci s dionicima iz Uprave za ribarstvo te znanastvenicima sa Zadarskog Sveučilišta, a odrađeno je i kartiranje staništa te ekspedicija traženja sklata.
U tijeku je ekspedicija prikupljanja okolišne DNA (eDNA) te analiza ribarstva na području Molata. Svi ovi podaci poslužiti će kao temelj za komunikaciju s ključnim dionicima te pripremu prijedloga zone posebne regulacije ribolova.
Više od polovici (53%) morskih pasa prijeti izumiranje, a morska cvjetnica Posidonia oceanica, ključno stanište za mnoge vrste, smanjena je za 34%. Nezdravi morski ekosustavi nisu u stanju pružiti funkcije i usluge ljudima koji žive s od mora. Ipak, znanstveno je dokazano da najučinkovitija metoda oporavka morskih ekosustava su zone bez ribolova (no-take zone), naročito ukoliko se tim područjima ispravno upravlja.
U tom kontekstu, osam partnera udružuju snage kako bi razvili novo regionalno partnerstvo kroz projekt NTZ kojim se želi potaknuti rad na zaštićenim područjima na Sredozemnom moru. Partnerstvo okuplja osam izravnih partnera (AGIR, HCMR, LIFE, MedPAN, NGB, SPA/RAC, BlueSeeds i WWF) i četiri neizravna partnera (WWF Sjeverna Afrika, WWF Turska, WWF Adria, WWF Italija), pod koordinacijom WWF-a.
Ideja je da se kroz rad na terenu sa znanstvenicima, ribarima, lokalnim zajednicama i upravljačima zaštićenih područja u 30 obalnih i morskih područja u 10 zemalja (Alžir, Hrvatska, Cipar, Italija, Grčka, Malta, Maroko, Španjolska, Tunis i Turska) raditi na uspostavi novih i unapređenju postojećih zona bez ribolova, piše Radio Zadar.
Vezane vijesti
-
Nedjelja donosi novi susret ovih dviju momčadi, sada u Sportskoj dvorani Laktaši. To će ujedno biti dvoboj dviju momčadi koje su dosadašnjim rezultatima ušle u krug momčadi koje se bore za play off
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Traži se volontera(ku) za osmišljavanje i vođenje tečaja početničke razine hrvatskog jezika za odrasle osobe, izbjeglice iz Ukrajine.
Izdvojeno
-
Zadar je i drugi put ove sezone tijesno poražen od Igokee m:tel. Nakon poraza u produžetku u 2. kolu AdmiralBet ABA lige na Višnjiku, ovog puta utakmica je opet stala u jedan šut i domaćini su u 17. kolu slavili 94:89 (28:20, 25:26, 24:22, 17:21).
-
U Dalmaciji promjenjivo pa i pretežno oblačno. Mjestimice je moguća kiša
-
Ako ste posjetili Gornju Austriju, znate da je ondje priroda nadvladala čovjeka. Na samo nekoliko sati od granice, smjestilo se nestvarno selo Hallstatt, koje izgleda kao slikovnica.
-
Postoje određene stvari za koje definitivno ne želite da traju dugo - poput posjeta zubaru, posjeta rodbini i mamurluka. Međutim, nešto što većini ljudi vjerojatno nije na vrhu popisa? Seks.
Reci što misliš!