#svemir
Kineska sonda otkrila zanimljive informacije o Mjesecu
Prvi uzorci stijena s Mjeseca doneseni na Zemlju nakon duljeg vremena pokazuju da je Mjesec bio vulkanski aktivan kasnije nego što se do sada mislilo, objavili su u utorak kineski znanstvenici.
Kineska svemirska letjelica prošle je godine donijela mjesečevo kamenje i tlo na Zemlju - prva misija čovječanstva u četiri desetljeća radi prikupljanja uzoraka s Mjeseca i prekretnica u rastućem svemirskom programu Pekinga.
Uzorci su uključivali bazalt - oblik ohlađene lave - stare 2,03 milijardi godina, otkrili su znanstvenici, pomjerajući bliže današnjici do sada poznato vrijeme vulkanske aktivnosti na Mjesecu za čak 900 milijuna godina.
Analiza uzoraka "otkriva da se Mjesečeva unutrašnjost još razvijala prije otprilike dvije milijarde godina", navodi se u priopćenju Kineske akademije znanosti (CAS).
Raniji uzorci s Mjeseca koje su donijele američke i sovjetske misije imali su znakove Mjesečeve aktivnosti do prije 2,8 milijardi godina, ali su ostavili prazninu u znanjima znanstvenika o novijoj povijesti Zemljina prirodnog satelita jer su pokupljeni sa starijih dijelova Mjesečeve površine.
Misija Chang'e-5, nazvana po mitskoj božici Mjeseca, prikupila je dva kilograma uzoraka s prethodno neistraženog područja Mjeseca zvanog "Ocean oluja".
Područje je odabrano jer su znanstvenici smatrali da je u novije vrijeme formirano, na temelju manje gustoće kratera meteora na njegovoj površini.
"Sveukupno su ti rezultati iznimno uzbudljivi, pružajući nevjerojatne znanostvene prilike i rezultate o razumijevanju mjesečeva stvaranja i evolucije tijekom vremena", rekla je Audrey Bouvier, profesorica planetologije na njemačkom sveučilištu u Bayreuthu, u video poruci na konferenciji za novinare u Pekingu u utorak.
Najnovija otkrića, objavljena u tri rada u časopisu Nature u utorak, otvaraju nova pitanja za znanstvenike koji pokušavaju odgonetnuti povijest Mjeseca.
"Kako je Mjesec izdržao vulkansku aktivnost toliko dugo? Mjesec je prirodno mali i trebao bi brzo raspršiti toplinu, ili se tako misli", rekao je novinarima znanstvenik CAS -a Li Xianhua, jedan od autora studija.
Uzorci koje je dinio Chang'e 5 označili su veliki korak za kineski svemirski program koji je poslao rover na Mars i spustio još jedan brod na drugu stranu Mjeseca.
Zemlja, koja se utrkuje da sustigne SAD i Rusiju, poslala je u subotu tri astronauta na svoju novu svemirsku postaju, koja bi trebala postati operativna do 2022. godine.
Vezane vijesti
-
Kineska sonda Chang'e 5 odvojila se u čevrtak od površine Mjeseca i vraća se na Zemlju, što je prvi pokušaj u više od 40 godina da donese uzorke sa Zemljina prirodnog satelita.
-
Kina je u utorak objavila da je još jedna njena sonda uspješno sletjela na Mjesec gdje će prikupiti uzorke kamenja.
-
Kineska sonda Chang'e 5 poletjela je prema našem prirodnom satelitu, gdje bi trebala zagrabiti uzorak tla s dubine oko dva metra, te ga posebnom autonomnom sondom vratiti natrag na proučavanje.
-
Kina je u utorak optužila SAD za "veliku prijetnju" sigurnosti njezinih astronauta nakon što su se dva satelita Elona Muska iz sustava Starlink zamalo sudarila s njihovom svemirskom postajom.
Izdvojeno
-
U okviru obilježavanja Dana grada Zadra, u petak 29. studenog 2024. od 10 do 14 sati Odjel za germanistiku Sveučilišta u Zadru organizira Dan otvorenih vrata.
-
Uz raznovrsne radionice, predstave, pričaonice i koncerte, u ovom posljednjem ovogodišnjem mjesecu uživat ćemo u duhu blagdanske topline i veselja.
-
Najavljujemo početnu konferenciju našeg projekta AllerShield“ – Jačanje prekograničnih rješenja za upravljanje alergenskim biljkama i povećanje klimatske otpornosti (HR-BA-ME00225)
-
O posljedicama donošenja odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Zadra stiglo je i očitovanje gradonačelnika Branka Dukića:
Reci što misliš!