#obrazovanje
Pokrenut novi studij "Mehatronika i robotika" na FSB-u
Novoosnovani preddiplomski studij "Mehatronika i robotika" Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB) Sveučilišta u Zagrebu, predstavljen je u petak na FSB-u, nastava na tom studiju počet će u novoj akademskoj 2021./2022. godini za 60 studenata, a interes je bio veći od kapaciteta.
Tribina je održana na FSB-u u suorganizaciji Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) te Znanstvenoga vijeća za tehnološki razvoj HAZU u partnerstvu s Udrugom inovatora Hrvatske, a moderirao ju je prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije zagrebačkoga Sveučilišta Miljenko Šimpraga.
Prorektor Šimpraga istaknuo je kako se, nakon stanke izazvane koronavirusom, sveučilišna tribine "Inovacije i transfer tehnologije - poticaj gospodarskog razvoja Hrvatske" prvi put ponovno održava uživo. Podsetio je kako su na toj tribini do sada održana mnoga javna predavanja, razgovori, okrugli stolovi i radionice radi poticanja i popularizacije ideje o inovacijama i prijenosu znanja sa sveučilišta i znanstvenih institucija kao temeljima budućeg inovativnoga gospodarstva koji će Hrvatskoj omogućiti brži gospodarski razvoj.
Aktivna suradanja FSB-a i gospodarske zajednice
Rektor zagrebačkoga Sveučilišta Damir Boras istaknuo je kako je zanimanje za novoosnovani studij bilo četiri do pet puta veće od sadašnjih kapaciteta jer je riječ o studiju budućnosti.
Smatra kako je i ovaj studij potvrda važnosti studiranja o suvremenim načinima obrade metala. S tim u vezi, podsjetio je da je na početku njegova mandata prije sedam godina Metalurški fakultet zagrebačkoga Sveučilišta u Sisku bio praktički bez perspektive, dok je sada situacija bitno povoljnija, bez obzira na to što se i taj fakultet, kao i mnoge sveučilišne sastavnice, suočava i s posljedicama potresa.
Rektor Boras ocijenio je kako institucije poput FSB-a koji aktivno surađuje s gospodarskom zajednicom, potiče i predstavlja inovacije, zauzima se za sustavno i organizirano poboljšanje uvjeta u provedbi znanstvenoistraživačkih i inovacijskih aktivnosti, upućuju javnost u što treba ulagati novac.
Pritom, ustvrdio je, znanstvena politika u Hrvatskoj ne priznaje da je Sveučilište u Zagrebu najveća znanstvena ustanova u Hrvatskoj.
Akademkinja Vida Demarin istaknula je perspektivu koju robotika ima i u medicini, a dekan FSB-a Dubravko Majetić objasnio je da su se, nakon promišljanja, odlučili osnovati novi studij mehatronike i robotike. Jer, podsjetio je, kada se na FSB-u počela studirati mehatronika, bilo je onih koji su smatrali da će zanimanje za taj studij biti skromno jer malo tko zna što je to zapravo mehatronika, a takav kadar će se teško i zaposliti.
Ali, stvarnost ih je razuvjerila i pokazala da studenti i poslodavci dobro znaju da je mehatronika multidisciplinarno područje koje objedinjuje znanja iz strojarstva, elektrotehnike, informatike i upravljanja, a integracijom tehničkih, ali i netehničkih područja, mehatronika postaje više od zbroja pojedinačnih dijelova.
Voditelja novoga studija prof. dr. Mladen Crneković predstavio je studijski smjer "Robotika" i posvjedočio da je trebalo pet godina od ideje za novi studij "Mehatronika i robotia" do njegove realizacije.
Crneković je istaknuo da se priprema i diplomski studij čiji je program u velikoj mjeri razrađen, a imat će šest smjerova.
Redefiniranje misije sveučilišta
U drugom dijelu programa tribine, Regionalni centar izvrsnosti za robotske tehnologije - CRTA, koji djeluje pri FSB-u, predstavio je voditelj prof. dr. Bojan Jerbić.
U raspravi je pak istaknuto da su inovacije jedan od glavnih alata stjecanja gospodarske konkurentnosti i povezanosti akademske zajednice i gospodarstva, te zato treba redefinirati misiju sveučilišta.
Naime, u posljednjem se desetljeću sve intenzivnije, uz gospodarski napredak velikih svjetskih zemalja, sveučilišta povezuju u kontekstu posjedovanja jedne od vodećih uloga u tom procesu, a percepcija inovacija kao treće misije sveučilišta postaje neizostavna.
Prorektor Šimpraga istaknuo je da je, svjesno činjenica, taj iskorak napravilo i Sveučilište u Zagrebu, te je ne samo redefiniralo svoju misiju, već je prepoznalo svoju društvenu ulogu pružajući svojim sastavnicama mogućnost da svoje inovativne projekte predstave javnosti.
Zaključeno je da je rezultat takva dugogodišnjega rada nedvojbeno i novoosnovani studij "Mehatronika i robotika" na FSB-u, uz napomenu kako organizatori žele potaknuti i druge zainteresirane da se uključe u partnerski odnos sa Sveučilištem u stvaranju inovacija i transfera znanja i tehnologija sa Sveučilišta u gospodarstvo.
Izdvojeno
-
Kakav je to osjećaj s 21 godinom imati dva naslova prvaka Hrvatske i jedan Krešin Kup? Otkrit će vam Krševan Klarica u novoj jedan na jedan epizodi!
-
Dosad jedini sličan prosvjed u Hrvatskoj zabilježen je u lipnju 2018. kada je nakon jednog od poskupljenja u nizu probijena tadašnja psihološka granica od 10 kuna po litri goriva.
-
Odlične brojke u prosincu nadovezuju se prethodne mjesece u kojima je kontinuirano bilježeno povećanje broja zaposlenih, ali i značajan pad broja nezaposlenih stanovnika.
-
U Centru za edukaciju i razvoj u Poličniku, u organizaciji Udruge ratnih veterana 7. domobranske pukovnije Zadar, održano je predavanje za učenike 8. razreda iz općina koje su bile okupirane i oslobođene u VRO Maslenica.
Reci što misliš!