savjeti
Ovako ćete prepoznati pregrijavanje računala
Pretjerano visoke temperature mogu naškoditi vašem računalu i skratiti mu radni vijek. Stoga je dobro znati kad se približavate razinama temperature koje treba izbjegavati.
Kad nas pogodi toplinski val nisu živa bića jedina koja se s njime teško nose. Elektronički uređaji sadrže više osjetljivih komponenti koje nije dobro izlagati visokim temperaturama, na kraće ili dulje vrijeme. Pogledajte pregled znakova koji će vas upozoriti kad se vaše računalo pregrijava i doznajte koja je optimalna radna temperatura za njih.
Kako računalo stvara toplinu?
Toplina je prirodna nuspojava korištenja električne energije. Sve što koristi energiju kako bi pokrenulo aktivnost – bilo to računalo, automobilski motor ili naša tijela – za posljedicu ima prijenos topline. U vašem računalu najveći izvori topline obično su procesor i grafička kartica, koji se zagrijavaju pri radu dok se struja kreće po sklopovima i nailazi na otpor.
Količina potrebne električne energije ovisi o tome što treba obaviti. Što je zadaća zahtjevnija to više struje treba. Što ih više obavljate odjednom, to je problem veći.
Kako prepoznati znakove pregrijavanja računala?
Ako je sve u redu i kako treba biti, vaše se računalo neće zagrijati do razine na kojoj bi to moglo početi ometati svakodnevno korištenje. No, kako ćete znati da nešto nije u redu? Jedan od većih znakova je usporavanje i/ili ‘smrzavanje’ računala, naročito ako postane učestalo ili ako više ne možete obaviti ni najosnovnije zadaće.
Računala imaju sigurnosni sustav koji gasi pregrijane komponente kako bi se izbjegla trajna oštećenja. U nekim situacijama zbog toga će cijeli sustav biti ugašen i neće se ponovno pokrenuti sve dok se ne rashladi u dovoljnoj mjeri. Također, ventilatori zaduženi za hlađenje mogu postati bučniji nego inače jer rade intenzivnije kako bi rashladili matičnu ploču i procesore tako što izbacuju vrući zrak niz odvod topline i izvan kućišta.
Pregrijava li se računalo ili samo zagrijano?
Normalno je čuti ventilatore kako rade, pogotovo ako izlažete procesor, grafičku karticu, čvrsti disk i druge komponente većim naporima. U računalima s operativnim sustavom Windows možete provjeriti što najviše opterećuje vaš procesor ako otvorite Resource Monitor. Tu ćete aplikaciju naći ako ukucate resource monitor u tražilicu uz izbornik Start. Znak za uzbunu može biti ako su ventilatori stalno bučni, ali i ako ih odjednom više ne čujete. Naime, kvar na ventilatoru može biti jedan od razloga zašto se vaše računalo počinje pregrijavati.
Osim kvara do problema može doći i ako su pojedine komponente loše postavljene, kao i ako su otvori za izbacivanje topline blokirani (nakupljenom prašinom, predmetom i tome slično). Temperaturu računala možete pratiti i odgovarajućom aplikacijom.
Koja je optimalna radna temperatura procesora?
Računala su u pravilu dizajnirana kako bi najbolje funkcionirala na sobnoj temperaturi, otprilike između 20 i 26 Celzijusovih stupnjeva. Sve više od toga može dovesti do problema. Radna temperatura procesora bit će viša od temperature prostorije u kojoj se računalo nalazi, i to je posve normalno. Optimalnu radnu temperaturu za konkretno vaš procesor možete naći u tehničkoj dokumentaciji za vaš računalni sustav. Općenito govoreći, ne bi smjela prijeći 75 Celzija, iako ima iznimki.
Idealno bi bilo kad bi ostala ispod 60 Celzijevih stupnjeva. Iznad 70 traži dodatne mjere hlađenja, dok sve iznad 80 može oštetiti računalo. U takvoj situaciji ga smjesta ugasite i pustite neka se potpuno ohladi. Temperature nešto niže od 20 Celzijevih stupnjeva ne bi trebale biti problematične.
Kako održavati idealnu radnu temperaturu?
Najvažnije je okolinu u kojoj se računalo nalazi držati na prihvatljivoj temperaturi. Ponekad je dovoljno otvoriti prozor ili postaviti ventilator uz računalo. Možete ga također i premjestiti na lokaciju gdje će biti izložen nižim temperaturama, kao i počistiti otvore za odvod topline koristeći limenku s komprimiranim zrakom, prenosi tportal.
Laptope je lakše rashladiti nego stolna računala, ali su oni također skloniji stvaranju viška topline zbog manjih odvoda topline i užih otvora, piše Make Use Of.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!