TESTIRALI SMO
Recenzija Redmi 9C NFC - jeftin, moćna baterija, ali ima nijansi
Na tržištu jeftinih dobrih pametnih telefona gotovo nema konkurencije. Meizu, Alcatel, LG i Sony su odavno zaboravili kako napraviti dobre niskobudžetne mobitele, ASUS ih je prestao proizvoditi nakon ZenFone Max Pro M1 i M2, Huawei i Honor su zbog sankcija morali sto puta "iznova" reciklirati Honor 8X model iz 2018. godine, finsko-kineska Nokia i Motorola se tek sada polako bude.
Kao rezultat toga ostaju Realme i Xiaomi svojom Redmi linijom, iako postupno podižu cijene prema gore. Iz potonje linije na testu imamo Redmi 9C NFC model početne razine. Iako ne košta puno, vrijedi li ipak novca? Ova recenzija ima odgovor.
TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 164.9 x 77.07 x 9 mm
- Masa: 196 grama
- Zaslon: IPS LCD, 6.53 ", 720 x 1600 piksela
- SoC: MediaTek Helio G35 (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53)
- GPU: Mali-G31
- Memorija: 3 GB, 64 GB + Micro SD utor
- Baterija: 5 000 mAh
- Kamere
- prednja: 5 MP
- na stražnjoj strani: 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, LED bljeskalica, HDR, panorama, 1080p@30fps
- Povezivost: LTE (4G), 802.11 a/b/g/n/ac, 3.5mm utor , NFC,Bluetooth 5.0 ( A2DP, LE), GNSS (A-GPS), Micro USB 2.0, USB On-The-Go
- Operativni sustav: Android 10 + MIUI 12
- Cijena (travanj 2021): 806,55 kn
- Ustupio: Mobis electronic d.o.o
- Prodajni paket: pametni telefon, dokumentaciju, kabel, punjač i prozirno silikonsko kućište
VANJSKI DIZAJN I KVALITETA IZRADE
Xiaomi Redmi 9C NFC izgleda jednostavno, donekle generički, kao i svi drugi niskobudžetni telefoni.
Međutim, plava boja na stražnjoj strani kućišta, s prošaranim svojevrsnim uzorkom tankih prugica koje ocrtavaju valove, uočljiva samo izbliza, daje jednu notu razigranosti. Istodobno nema razlike dodirom. Bočni rubovi su snažno zaobljeni što rezultira dobrim hvatom, iako je mase 196 grama, i dimenzijama na rubu praktičnosti rada s jednom rukom.
U sredini je čitač otiska prsta. Uopće nema pitanja o njegovom radu. Otključavanje je brzo i točno.
U gornjem lijevom kutu nalazi se klaster s kamerama kvadratnog oblika, što opet ovom pametnom telefonu dodaje trendovski element.
Vrh ima ulaz za slušalica od 3,5 mm.
Na dnu su glavni zvučnik, mikrofon i stari microUSB priključak za punjenje i prijenos podataka.
Desna strana ima gumb za uključivanje / isključivanje i gumb za pojačavanje / smanjivanje glasnoće.
Ladica za SIM kartice nalazi se na suprotnoj strani. Možete istovremeno koristiti dvije SIM kartice i micro SD memorijsku karticu. Odlično, zar ne?
Prednjica je prekrivena staklom zaobljenih rubova (ono što se prethodno oglašavalo kao 2.5D staklo) s vlastitim oleofobnim premazom dobre kvalitete jer prst ugodno klizi po zaslonu, ne ostavljajući gotovo nikakve tragove.
Na samom gornjem rubu je zvučnika za razgovore. Oko Dot Drop zaslona su nešto širi okviri, a gornji skriva senzor svjetline i blizine za otkrivanje udaljenosti telefona do korisnikova lica. Uz to, zaslon ima uredni urez u obliku kapi za 5 MP kameru. Ne zauzima gotovo nikakvo korisno područje.
ZASLON
Zaslon temeljen na OGS tehnologiji i IPS matrici je duljine dijagonale 6,53 inča, rezolucije 720 x 1600 piksela, gustoće 269 piksela po kvadratnom inču. Međutim, mogućnost da se slika ne raspadne u piksele i zrnatost je praktički nevidljiva golim okom ako se mobitel drži na nestandardnoj udaljenosti i visini očiju. Ima široke kutove gledanja bez izobličenja, prosječni kontrast 1500:1 i nema odsjaja propuštanja pozadinskog osvjetljenja oko rubova.
Boje na zaslonu nisu toliko svježe kao što ima OLED zaslon, već su unutar standarda (NTSC 70.8%). Ipak su prikladne za gledanje fotografija ili videa. U postavkama ih možete učiniti toplijim ili hladnijim, postoji i tamna tema.
Svjetlina zaslona je 400 nita. Dostatna je za ugodnu vidljivost u bilo kojem interijeru, a uz rezervnu svjetlinu pod nazivom "sunčani način" djeluje sasvim korektno na ulici. Također dolazi s certifikatom za nisko plavo svjetlo kako bi se zaštitile naše oči. Potonji može raditi i po rasporedu.
PROCESOR I OSTALE ZNAČAJKE SUSTAVA NA ČIPU
Hardverska osnova je 8-jezgreni Helio G35 aplikativni procesor (4x2,3 GHz Cortex-A53 i 4x1,8 GHz Cortex-A53) na maksimalnom taktu 2,3 GHz u pratnji PowerVR GE8320 GPU na 680 MHz, 3 GB jednokanalne LPDDR3 radne memorije ( 933 MHz ) i 64 GB eMMC 5.1 interne memorije od kojih je 53,54 GB korisnički dostupno pri prvom pokretanju.
Ove specifikacije su dovoljne za svakodnevne zadatke komunikacije bilo e-poštom ili popularnim platformama, za surfanje webom, slušanje glazbe. Nedostaje RAM-a, primjerice kada se glazba reproducira u slušalicama ili pregledavate Instagram, a neka aplikacija se ažurira u pozadini jer ima malo zastoja u radu. Isto tako nećete moći istodobno imati otvorenu hrpu kartica u web preglednicima. Međutim, ovo je standardno za uređaje s manje RAM-a.
Što se tiče igranja igara, počevši od PUBG Mobile, Call of Duty Mobile ili World of Tanks, sve ćete ih moći odigrati s niskim grafičkim postavkama kako bi se dobila glatkoća od najmanje 30 fps. U nekim manje zahtjevnim dobiti ćete i 55-60 fps. Pri tome se mobitel umjereno zagrijava, a zbog činjenice da je kućište plastično ne čini se da je prevruće.
KVALITETA ZVUKA
Melodije zvona i upozorenja uglavnom su prilično glasni kao i zvuk budilice ma koliko čvrsto spavali. Nisam propustila nijedan poziv ili buđenje zbog toga što nisam čula zvono. Kvaliteta nije izvrsna , osjeti se "sintetike" i na višoj razini glasnoće malo iskrivljen zvuk. Za glazbu je bolje koristiti slušalice jer zvuk zvuči relativno dobro i većina prosječnih korisnika trebala bi biti zadovoljna.
TELEFONIJA, KOMUNIKACIJA I POVEZIVOST
Telefonske bih pozive ocijenila prosječnima jer u najglasnijim prostorima glasnoća u slušalici je samo dobra budući da nema drugog mikrofona za otklanjanje buke. S Bluetooth 5.0 uspješno sam uparila sa slušalicama, zvučnikom i pametnim satom. Fino se snalazi kao navigacijski alat. Moju poziciju pronalazio je za 5 -10 sekundi i nije bilo problema s rutama i pronalaženjem obližnjih zanimljivih mjesta.
Također WiFi 5 veza je dobre kvalitete. Radi u 2 opsega, gdje brzina prijenosa podataka doseže 218 Mbps i postoji raspon od 2,4 GHz za starije rutere.
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
Baterija (Li-Poli) od 5000 mAh je jedna od najvećih prednosti pametnog telefona. Nedostatak snažnog hardvera i zaslona visoke razlučivosti koristan je za autonomiju, tako da bi vam kapacitet trebao biti dovoljan za 2 dana aktivne upotrebe ili 3 do 4 umjerene upotrebe. U PC Mark testu mješovite upotrebe je radio 12 sati i 54 minuta, što je vrlo dobar rezultat.
Pametni telefon dolazi sa standardnim punjačem od 10 W. Za pola sata možete napuniti bateriju do 20 posto, a cijeli postupak traje 3 sata i 21 minutu .Oni koji su navikli puniti bateriju noću, ovo vrijeme punjenja ne bi trebali uzeti kao nedostatak.
KAMERE
Prednja kamera je 3 MP senzora i optike f /2.4. Za "priče" na društvenim mrežama nije opcija, ali za povremene video pozive i selfije je pristojna.
Na stražnjoj su strani tri kamere sljedećih specifikacija: glavna 13 MP senzora ( 1 / 3,1 ", 1,12 μm, PDAF, ), dodatna makro od 5 MP ( f / 2,4) i pomoćna dubine s 2 MP, senzorom ( f / 2,4).
Pri dobrom dnevnom svjetlu glavna kamera snima često oštre fotografije s ispravnim autofokusom i nema problema s balansom bijele boje. Dinamički raspon je skroman raspon i željela bih više stvarnih detalja na fotografijama. Zato preporučujem uključivanje HDR-a.
Osobito što u usporedbi s agresivnim HDR-om na drugim jeftinim pametnim telefonima, konačno vas fotografija ne tjera da što prije zaboravite ono što ste vidjeli i nikada više ne uključujete ovaj način.
I oblačno vrijeme je u redu.
Fotografije snimljene u mraku i uz noćni način rada imaju puno buke i malo detalja. Ali i drugi uređaji iz ovog cjenovnog segmenta rade isto, a često i gore.
*bljeskalica
Primjeri fotografija u različitim uvjetima osvjetljenja i punoj rezoluciji dostupni su ovdje.
VIDEO
Što se tiče video zapisa, on je ograničen na full HD kvalitetu pri 30 sličica u sekundi i ne trebate očekivati puno.
MIUI 12 OS, APLIKACIJE I GESTE
Redmi 9C radi na MIUI 12 koji se temelji na Androidu 10. Kod Xiaomi ne igra veliku ulogu sama inačica operativnog sustava budući da je funkcionalnost MIUI gotovo identična na svim pametnim telefonima.
Ima tonu značajki i prilagodbi sučelja. Među njima su prilagodbe stila prikaza, plutajući prozori za aplikacije, poduzetnički način, dvojne aplikacije itd. Također ne nedostaje ni Xiaomi aplikacija među kojima su kompas, ShareMe snimač zaslona, teme, Upravitelj datoteka, FM radio itd.
MIUI je sučelje koje nekima godi svojom bogatom funkcionalnošću, ali ima i onih koje odbija zagušenošću.
UKUPNI DOJAM
Ako rezimiramo cjelokupne specifikacije, uklapaju se u potrebe većine nepretencioznih korisnika kao što su mlađi školarci ili pripadnici zlatne generacije kojima je na prvom mjestu komunikacija i surfanje internetom.
Nudi veliki zaslon koji nije loš za svoju klasu, zasebnu ladicu za SIM kartice i memorijsku karticu, izdržljivu bateriju od 5000 mAh i pristupačnu cijenu.
Košta samo 806,55 kn kn u ponudi Mobis.hr web shopa, gdje smo ga i mi nabavili. Ako možda ovaj model nije idealan za vas, u sklopu Mi Fan festivala, tvrtka nudi 20 posto popusta za Redmi 9, Redmi Note 9 i Mi 10T pametne telefone do 30.4.2021.
MOŽDA VAS ZANIMA
·Recenzija POCO X3 NFC: nećete biti razočarani
·Recenzija Redmi Note 9S - pristojan šarmer srednje klase
PREDNOSTI
- MIUI Global 12
- cijena
- podrška za dvije SIM kartice + SIM
- 3,5 mm ulaz za slušalice
- NFC
- dobra baterija
- brzi čitač otiska prsta
NEDOSTACI
- stari microUSB priključak za punjenje
- stari standard RAM-a
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!