Sci-Tech

KRAĐA TEHNOLOGIJA

Samsung se bori s piratstvom u Kini

Samsung se bori s piratstvom u Kini

Samsung ima moćne tehnologije na području pametnih telefona, televizora, memorijskih čipova, OLED zaslona itd. Međutim, one su im donijele mnogo problema. Suparnici u Kini ih pokušavaju ukrasti služeći se svim mogućim sredstvima'.

Priča o piratstvu i  zaštiti povjerljivih podataka, zapravo nije ništa novo. Samsung je odavno postao vrlo svjestan rizika od krađe tehnologije i  poduzeli su bezbroj zaštitnih mjera.  

Tako su telefoni svih zaposlenika onemogućeni   za snimanje  zvuka i  fotografiranje  dok borave u prostoru tvornice ili istraživačke sobe. Pisači u istraživačkom laboratoriju koriste posebni  papirom  za ispis osjetljivih podataka. Ako se ovaj papir ukloni, oglasit će se alarm. Čak i kad je izbila pandemija,  a vlada  pozvala da se radi od kuće,  Samsung je inzistirao zbog straha od krađe da zaposlenici    iz digitalnih dokumenata ponesu  one povjerljivog sadržaja.  

Također je   vlada u Južnoj Koreji prepoznala problem  i uključila   Nacionalnu obavještajnu službu   (NIS)  kako bi pojačali   nadzor i    zaštitili tehnologije od krađe.  To se osobito odnosi na proizvodnju OLED-a koja se smatra nacionalnim vlasništvom.

Samsung Galaxy S21 5G Ultra recenzija - kraljevski luksuz u karakteristikama

I upravo posljednji poznati slučaj pokušaja krađe tehnologije je,  uhićenje dvojice bivših Samsungovih zaposlenika koji su namjeravali   otkriti tehnologiju razvoja   OLED zaslona  kineskoj strani. Tužitelj je pred sud doveo i tvrtku koja proizvodi OLED  zaslone na temelju krađe tehnologije.  Ako budu proglašeni krivima,  mogli bi u zatvor na najmanje 3 godine.

Vrbovanje Samsungovih zaposlenika

Samsung trenutno ima 287 000 zaposlenika širom svijeta, ali  njihovo zadržavanje  je teško. Ako otvorite bilo koju web stranicu za zapošljavanje u Koreji, vidjet ćete   bezbroj ponuda za rad u  Kini s izdašnim ponudama.  Osobito za  inženjere i  visoko pozicionirano osoblje, a sve  kako bi se možda dočepali povjerljivih podataka vezanih uz Samsungove tehnologije. 

Primjerice,  prošle je godine BOE   Technology, najveći kineski proizvođač zaslona, angažirao za mjesto potpredsjednika tvornice poluvodičkih zaslona u Kini, stručnjaka Chang Won Ki-ja, koji je bio zadužen za suradnju u proizvodnji zaslona između Samsunga i Sonya.  Međutim, taj je potez privukao pažnju južnokorejskih dužnosnika i Chang je brzo dao ostavku riskirajući da će biti kazneno gonjen za piratstvo.

Samsung S21 serija službeno objavljena - razlike između modela više nego ikada

Uz to,  u tvrtki Boa radi oko 120 korejskih inženjera, uključujući više od 50 bivših zaposlenika Samsunga nekada odgovornih za razvoj OLED-a za  Apple. Mnogi od tih ljudi napustili su  južnokorejskog diva kada  su smanjili dobit u 2015.-2016., što je dovelo do povećanog pritiska i otpuštanja. Sukladno tome, zanimljivo je da trenutno tvornica BOE u Chengdu  ima istu proizvodnu liniju kao i   Samsung Display,     glavni dobavljač OLED-a za iPhone uređaje.

Eto, to je razlog zašto Samsung želi premjestiti proizvodnju iz Kine na druga sigurnija tržišta.


Reci što misliš!