10 MINUTA ZA UČENJE
Wi-Fi 6E je ovdje. O kakvoj se tehnologiji radi?
Wi-Fi 6 više nije novost, ali proizvođači mobitela i prijenosnih računala rijetko koriste ovu konfiguraciju za promociju. Znate li zašto?
Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), s kojim smo upoznati ne može se smatrati "cjelovitim rješenjem. Razlog je što koristi radio opsege 2,4 GHz i 5 GHz, ali ne i 6 GHz. Međutim, Wi-Fi 6E standard ima izravno dodan ovaj frekvencijski opseg i zato se smatra “pravim ” cjelovitim rješenjem.
Dakle, uređaji koji su kompatibilni s WiFi 6e uopće nisu dio opsega 2,4 GHz ili 5 GHz, već rade na 6 GHz, što je nelicencirano frekvencijsko područje. To znači, tvrtke ne trebaju proći dug i skup postupak dobivanja licence za korištenje frekvencijskog opsega.
**povećani Wi-Fi frekvencijski opsezi
Spektar od 6 GHz raditi slično kao WiFi 6 preko 5 GHz, ali nudi dodatne kanale koji se ne preklapaju. To je poput dodavanja autoceste uz jednu brzu cestu i dvije standardne ceste. Primjerice, u opsegu 2,4 GHz (napravljenom za udaljenosti), stvarno imate samo tri kanala koji se ne preklapaju, a tu širinu pojasa dijelite vi, članovi vaše obitelji i vaši susjedi.
U biti nije stvar samo u tome koliko je članova obitelji povezano s Wi-Fi mrežom vašeg doma. Bilo koja druga Wi-Fi mreža u dometu (poput one koju emitira bežični usmjerivač vašeg susjeda) natječe se za propusnost na istom ograničenom broju kanala.
Prema Wi-Fi Alliance, Wi-Fi 6E omogućuje 14 dodatnih 80 MHz kanala i 7 dodatnih 160 MHz kanala Ti se kanali međusobno ne preklapaju što pomaže u smanjenju zagušenja, posebno u područjima u kojima radi puno mreža. Ovdje svakako treba spomenuti da 6E istodobno koristi postojeće značajke 802.11ax:
- 8x8 MU-MIMO, OFDMA i BSS uplink / downlink kako bi se osiguralo do četiri puta veći kapacitet za rad s više uređaja.
- Način modulacije amplitudne kvadratne amplitude 1024 (1024-QAM) za povećanje propusnosti za nove, širokopojasne namjene, prijenosom više podataka u istoj količini spektra.
Prednosti Wi-Fi 6E
Najjednostavniji razlog zašto ćete htjeti Wi-Fi 6E? Opseg od 6 GHz omogućuje brzine interneta veće od 1 Gbps. I ne samo to, već povećani spektar znači nižu latenciju (manju od jedne milisekunde) za mrežne igre, video pozive ili virtualne računalne sesije u kojima vam je potreban trenutni odgovor na naredbe tipkovnice, glasove ili klikove mišem.
Wi-Fi 6E: Expanding Wi-Fi into 6 GHz spectrum (English)
Posebno je pogodan za prijenos podataka jer opseg od 6 GHz omogućuje brzine interneta veće od 1 Gbps. Osim toga donosi niže kašnjenjenje od Wi-Fi 6 i ranijih iteracija. Ove brzine omogućavaju primjerice, televizorima ultra visoke rezolucije da mogu imati dovoljnu širinu pojasa za prijenos 4K ili čak 8K videozapisa, ali to je također korisno za igranje igara i uživanje u virtualnoj stvarnosti.
Nedostaci Wi-Fi 6E
Međutim, Wi-Fi 6E, također ima nedostataka. Zbog veće frekvencije i manje valne duljine ima lošiju penetraciju (zapravo često difrakcijsku sposobnost) od 5G frekvencijskog pojasa. Prevedeno, i dalje nije imune na fizičke prepreke poput zidova ili poda u zgradi što je razlog da oprema i usmjerivač moraju biti dobro raspoređeni.
Na primjer, televizore ultra-visoke razlučivosti i računala za igre najbolje je smjestiti u istu prostoriju u kojoj je i usmjerivač. Međutim, iz gore navedenih razloga moglo bi se dogoditi da čak mnogi kutovi prostorije trebali bi biti povezani i na frekvencijski opseg 5G ili 2,4G.
Drugi nedostatak je što regulatorne agencije nisu dopustile da Wi-Fi koristi opseg 6 GHz, već su ga rezervirali za druge svrhe. Pomaka ima, jer zemlje poput SAD-a, Brazila i Koreje već su otvorile opseg 6 GHz. Međutim, još uvijek ne postoji službeni vremenski raspored kada će regulatori širom svijeta spektar učiniti dostupnim za nelicenciranu upotrebu.
Napokon, uređaji u koji će se ugrađivati Wi-Fi 6E moduli zahtijevaju moćne procesore i velike kapacitete memorije, kako bi mogli obraditi podatke velike brzine i visokofrekventnih signala. Dodamo li tome troškove antena, Wi-Fi 6E usmjerivače i mrežne kartice, vjerojatno će popularizacija u tankim i laganim prijenosnicima i mobitelima bit spora.
Broadcom i Intel su najavili nekoliko proizvoda na sustavu na čipu koje proizvođači usmjerivača mogu kupiti za stvaranje pristupnih točaka s omogućenim Wi-Fi 6E
Izdvojeno
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
Reci što misliš!