Sci-Tech

DOBRO JE ZNATI

Ostavljanje mobitel noću na punjenju: da ili ne?

Ostavljanje mobitel noću na punjenju: da ili ne?

Prije nego što je tehnologija brzog punjenja mobilnih telefona postala zrela, mnogi ste razvili naviku " noćnog punjenja" i isključivanja adaptera iz struje tek nakon jutarnjeg buđenja.

Sada kada brzine punjenja mobilnih telefona postaju sve brže i brže, znamo da se mnogi  od vas pitaju je li u redu punjenje mobitela cijelu noć   li  treba mijenjati navike punjenja, iz sigurnosnih razloga?

Odgovor je, da.  Punjenje je sigurno!

Pametni telefoni na tržištu sada su opremljeni čipovima za upravljanje  punjenjem (originalni punjači i kablovi za punjenje također će imati ugrađene čipove), koji mogu pratiti cijeli postupak   u stvarnom vremenu. Kad se baterija potpuno napuni, čip za upravljanje napajanjem inteligentno će to prepoznati, automatski prekinuti krug za punjenje i zaustaviti proces  štiteći tako skrivene opasnosti uzrokovane prekomjernim punjenjem.  

Nakon prekida punjenja, baterija ulazi u stanje pražnjenja, a kada se struja potroši do određene mjere, čip za upravljanje  punjenjem ponovno će  pokrenuti  punjenje. Stoga je mobitel cijelu noć u procesu punjenja i pražnjenja, što rješava problem prekomjernog punjenja.

Osim toga, za  cjelonoćno punjenje neki proizvođači mobitela dodali su  podršku umjetne inteligencije koja uči i analizira navike punjena korisnika te  prekida proces na 80 ili 90 % . Kada se  korisnik probudi, baterija je samo puna,  nije 100 % puna što više pogoduje održavanju baterije.

ŠTO NE BI SMJELI RADITI AKO ŽELITE  ZADRŽATI  DUGOTRAJNOST BATERIJE?  

Postoje  neke druge navike za punjenja baterije, više ili manje rasprostranjene, koje dosita negativno utječu na vijek trajanja baterije, pa čak i uzrokuju  nesreće.

IZBJEGAVAJTE PUNJENJE BATERIJE BLIZU IZVORA TOPLINE

Drugim riječima,  ne punite bateriju mobitela na suncu,  blizu  izvora grijanja u svom domu ili uredu.  Litijeve baterije najviše se boje nepovratnih oštećenja uzrokovanih visokom temperaturom.  Općenito, normalna radna temperatura mobilnih telefona je između 0 i 40 ° C.  Ako je temperatura previsoka ili preniska, to će nanijeti određenu štetu bateriji.

NE  PUNITE  BATERIJU TIJEKOM IGRANJA IGARA    

Razlog je što se tijekom punjenja dodatno razvija toplina,  a činjenica je da se sporo  odvodi u  hermetički  zatvorenom kućištu.  Kada osjetite da vam je stražnji dio mobitela jako vruć,  temperatura u telefonu je već previsoka i šteta na litijevoj bateriji učinjena. 

Možete se igrati i puniti bateriju samo kod određenih modela mobitela kao što je Sony Xperia 1 II, koja ima posebnu tehnologiju  za ovaj modalitet punjenja. Naime, struja ide direktno prema komponentama, a ne u bateriju.

JEFTINI PUNJAČI VAS MOGU SKUPO KOŠTATI

Glavni krivci  tijekom punjenja baterija koji izazivaju nesreće su   nekvalitetni, jeftini , "no name"   kablovi i punjači.  Sada kada proizvođači sve manje  opremaju  kutije  punjačima i kablovima  uz uređaje  - budite oprezni kako bi unaprijed izbjegli skrivene opasnosti.   

Uz to, ima i hrpa krivotvorina poznatih brendova u ponudi web trgovina osobito iz Kine. Znači, ako je proizvod  znatno jeftiniji nego u našim trgovinama, nitko vam ne brani kupnju. Samo kupujte od provjerenih i pouzdanih trgovaca!  


Reci što misliš!