Sci-Tech

INTERNETSKI PRETRAŽIVAČI

Apple razvija vlastitu tražilicu

Apple razvija vlastitu tražilicu

Appleu je odobren patent kojim dokazuje da razvija vlastitu tražilicu kojom bi mogao zamijeniti Google.

Krajem listopada počele se kružiti  glasine da  Apple pojačava napore za stvaranje  vlastitog mehanizma  pretraživanja. Razlog je što  Američko ministarstvo pravosuđa i 11 saveznih država   podnijelo  je  tužbu protiv Googlea, tvrdeći da koriste dominantnu poziciju na tržištu kako bi suzbili konkurenciju. 

Budući  Google kontrolira približno 90% globalne internetske pretrage mogao bi   lako izgubiti spor i  biti zabranjen kao zadana tražilicu na iOS uređajima.  Appleu se to vjerojatno neće svidjeti  jer  dobivaju od Googlea  8-12 milijardi dolara godišnje za tu privilegiju.

Kako bilo da bilo,  Apple želi biti spreman  za sve opcije. Podnijeli su američkom Ureda za patente i žigove  zahtjev za  zaštitu   svoje tehnologije za   tražilicu. Konkretno patent opisuje metodu za procjenu rezultata pretraživanja na temelju težine domene. Što to točno znači? 

Kao što znate, pretraživanje obično daje vrlo velik broj rezultata pretraživanja,  ponekad i nekoliko tisuća   web stranica. Kako bi ti rezultati  bili  što korisniji, neophodno je sortiranje ili  rangiranje temeljeno na  određenim kriterijima .

Recenzija iPhone 12 Pro - najuočljivije promjene od iPhonea X

Recenzija iPhone 12 Pro Max - jedan od najboljih pametnih telefona 2020. godine

Appleov kriterij  koji planiraju koristi za sortiranje  u rezultatima pretraživanja trebao bi se temeljiti na procjeni utjecaja domene  za  traženi pojam korisnika. To znači da bi  u početku svakoj    domeni  bila dodijeljena određena minimalna ocjena utjecajnosti i potom bi se ažurirala na temelju broja veza.   Konkretnije rečeno, domena koja povezuje i/ili usmjerava na drugu domenu daruje dio svoje ocjene utjecajnosti na drugu domenu u procesu ažuriranja ocjene.

Recenzija iPhonea 12 mini - džepna raketa iz Apple svijeta

Konačni rezultat ažuriranja rezultata utjecaja je skup podataka u kojem sve domene imaju pozitivne (ne-nule) ocjene utjecaja    tim da neke   imaju znatno veće ocjene utjecajnosti od drugih domena. Uz to, metoda također može uključivati stvaranje crne liste domena.

Reci što misliš!