Sci-Tech

TESTIRALI SMO

Recenzija OnePlus Nord N10 5G - solidan izvođač srednje klase

Recenzija OnePlus Nord N10 5G - solidan izvođač srednje klase

U ovom trenutku OnePlus ima moćne mobilne telefone i pristupačnije modele srednjeg segmenta među kojima je One Plus Nord N10 5G. Lansiran je krajem listopada i stigao nam je na test.

Nalazi se između Nord N100 i prethodno predstavljenog OnePlus Nord. Što dobijete kada kupite jeftiniji OnePlus  pametni telefon? A posebno - koji su kompromisi? 

 KLJUČNE  TEHNIČKE SPECIFIKACIJE

  • Dimenzije: 163 x 74,7 x 9 mm       
  • Masa: 190  grama    
  • Zaslon: IPS LCD , 6,49 inča, razlučivost  1080 x 2400 piksela,   razina osvježavanja 90Hz       
  • Čipset:  Snapdragon 690 (2,0 GHz)
  • GPU:  Adreno 619L  
  • Memorija:   LPDDR4x  RAM-a   6 GB,   interna  (UFS 2.1)  256 GB    +  Micro
  • Kamere: prednja 16  MP , f / 2,05,  // stražnje -  glavna  64  MP , f / 1,79, PDAF, HDR +  ultraširokokutna  8 MP, f / 2,25,  + makro 2 MP   f / 2,4 + mono 2  MP, f / 2.4
  • Povezivost i komunikacija: 5G / 4G LTE, WiFi 802.11 AX (WiFi 5), Bluetooth 5.1, GPS, A-GPS,  USB Type-C, 3,5 mm priključak za slušalice 
  • Baterija:  4300 mAh,   Warp  Charge 30T
  • OS: Android 10  +  Oxygen OS 10.5.   
  • Ostalo: sustav za  skeniranje otiska prsta i prepoznavanje  lica, dvostruki stereo zvučnici 
  • Cijena (prosinac 2020):
  • Ustupio  OnePlus

DIZAJN I KVALITETA IZRADE

Dizajn One Plus Nord N10 5G ne bježi od općeg izgleda većine modela na tržištu održavajući određenu ravnotežu između  veličine zaslona i  neke jednostavnosti korištenja.  Što se tiče dimenzija,  manje-više je sličan konkurentima.

Stražnja strana  Midnight Ice (tamnoplavi ponoćni led) boje može zabilježiti svaki odraz svjetla i suptilno otkriti  nijanse sive i plave,  dajući malu vizualnu čaroliju. Međutim, ovo je samo izgled jer  primanjem uređaja u ruku, odmah shvatite da  je izrađen od  plastike kao i okvir oko telefona.   No, nema nikakvog škripanja ili praznina kao što su imali plastični uređaji u prošlosti. To je čvrsto kvalitetno kućište.   Samo  što privlačenja otisaka prstiju i prašine itekako ima. 

Osim toga,   ovdje imamo okomito   zaobljeni pravokutni modul s 4 kamere nesimetrično raspoređene u slovo "L" i LED bljeskalicu.  Na sredini je, pomalo retro,  kružni skener otiska prsta. U stvarnoj upotrebi je   brz i pouzdan,  iako    nije praktično rješenje kada se mobitel postavi na radnu površinu.   Podržava maksimalno 5 otisaka prstiju.

Ispod  je srebrni OnePlus logotip.

Utor za SIM karticu ili hibridni za kombinaciju s memorijskom karticom nalazi se na lijevoj strani kao i  gumb za podešavanje glasnoće.

U ovom je slučaju s desne strane samo jedan gumb za uključivanje/isključivanje rada. Možete ga prilagoditi da na dva pritiska pokrene kameru ili   na duži pritisak  Google asistenta.  Svi   gumbi  su također od plastike i  opet nema  nedostataka u izradi.

Na dnu   su USB priključak tip C ,  mikrofon za razgovore, glavni zvučnik   i 3,5 mm audio priključak koji će mnoge razveseliti.

Vrh ima  samo mikrofon  za uklanjanje  buke.  Prednja strana  ima Corning Gorilla Glass s 3 sloja zaštite, blago, 2,5 zakrivljen, i relativno  učinkovit    u sprječavanju ogrebotina.    

Okvir oko IPS LCD   zaslona je 3 mm na vrhu, lijevo i desno 2,5 mm,  dok je  na dnu   prilično neuglednih  7 mm.    

Zvučnik za razgovore   koji  se koristi kao  sekundarni zvučnik za stvaranje stereo efekta,  te senzor udaljenosti i svjetla   su  prema gornjem bridu.    U gornjem lijevom kutu je  kružni izrez za 16 MP prednju kameru.  Podržava 2D sustav za skeniranje lica  čitajući vaše lice u milisekundi.  No, ne sviđa mi se što prije toga prvo morate probuditi mobitel pomoću gumba.  Na prednjici  nećete pronaći  LED za obavijesti ili status  punjenja. 

ZASLON

Zaslon je duljine dijagonale 6,49 inča, rezolucije 1080 x 2400  piksela, gustoće 406 ppi  i omjera slike   20: 9, što donosi  crne trake prilikom pregledavanja videozapisa.  Većina  ih se  može   razvući, ali  u tom slučaju obrezivanje nije nešto što bih mogla pohvaliti.  Osvježavanje je brzine 90 Hz  i vašim očima će biti vrlo ugodan učinak    glatkog pomicanja i animacija.    

Ukupno gledajući,  iako nije AMOLED zaslon koji je postao pomalo standardan u srednjem segmentu uređaja, uopće nije loš.  Boje su prirodne, pokrivaju  gotovo  100 % sRGB opsega, a u  postavkama  možete promijeniti   ravnotežu bijele između hladne i tople.   Kalibracija je   odrađena  vrlo dobro  kao i  kontrast.   Svjetlina  oko 400 nita trebala bi vam biti dovoljna u većini okruženja.  Uz to, postoji prilagodljiv noćni način prikaza i način čitanja.

PROCESOR I OSTALE ZNAČAJKE SUSTAVA NA ČIPU 

OnePlus Nord N10 5G  pogoni   Qualcomm Snapdragon 690 5G  mobilna platforma proizvedena u 8 nm procesu  s  osmojezgrenim aplikativnim procesorom (  2 x  Kryo 560  na taktu + 4 Cortex-A77   do 2,0 GHz +  6 x  Cortex-A55),   Adreno 619L GPU,   6 GB LPDDR4x RAM-a i 128 GB UFS 2.1  interne memorije  od kojih  vam ostaje oko 110 GB  proširivih na 512 GB kroz utor za microSD kartice. Izvedba  djeluje  glatko i brzo što se tiče   pokretanja aplikacija ili  prebacivanja između otvorenih aplikacija.    RAM-teška aplikacija Chrome radi iznenađujuće brzo.   Ali nije sve za pet.  Primjerice, spremnost kamere  za  snimanje sljedeće fotografije  je  dosta troma.

Referentne benchmark vrijednosti za One Plus Nord N10 5G

  • Geekbench 5:   605  (single core),  1849  (multi core),   976 (OpenCL)
  • AndroBench (memorija):   sekvencijalno  čitanje /pisanje   783.34/185.90 MB/s     //  slučajno čitanje - pisanje  113.25  28992.3 IOPS   -   109.04  27194.68 IOPS
  • 3D Mark Sling Shot ES 3.0:    3 203        boda
  • Sling Shot Extreme - OpenGL ES 3.1:   2 172 boda 

IGRE

Što se tiče gaminga,   brzo ostaje bez daha  u 3D zahtjevnim igrama.   Vidjet ćete ispuštene okvire u  igrama  kao što su Asphalt 8/9   i Fortnite.  Ali na smanjenim grafičkim postavaka  mogu se igrati glatko bez  trzaja u   načinu rada za igre. 

KOMUNIKACIJA I POVEZIVOST

OnePlus Nord N10 5G podržava uz 5G  koji sam na kratko isprobala  i LTE  frekvencije, VoWiFi i VoLTE za pozive, Bluetooth 5.1 i NFC koji se  može  koristiti s Google Pay za beskontaktno plaćanje.  Nemam primjedbi na rad niti jednog od ovih modula.

Dvopojasni WiFi 802.11ac  (2,4 i 5,0 GHz)  nudi standardni 5 GHz pristup  i opsežan niz mogućnosti  koji uključuje dijeljenja   Wi-Fi s QR kodom,  praćenje jačine signala i lako postavljanje VPN-ova.  GPS dvostruke  frekvencije (L1 + L5 dvopojasni opseg) s podrškom za   satelite GPS, GLONASS,   Galileo,  pokazao se pouzdan  s točnošću   od oko 4 metra.

KVALITETA ZVUKA

Stereo zvučnici na OnePlus Nord N10 5G   dovoljno su dobri da prenesu  glasan zvuk  kad slušalice nisu opcija.  Za moj sluh, bez obzira na kvalitetu streaminga ili reprodukciju  datoteka, čine pjesme previše neuravnoteženima s visokim tonovima  i     prigušenim basom.  Ali za gledanje filmova  djeluju  puno kvalitetnije.

Korištenjem  slušalica  zvučno je iskustvo prilično dobro optimizirano.   Dirac Audio Tuner  prilagođava reprodukciju zvuka u različitim formatima, uključujući Dynamic za automatsko podešavanje  u skladu sa sadržajem koji se reproducira ili  Movie   koji je  od ponuđenih najbolji jer nudi najčišći zvuk.      

BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE

Bateriji (litij-ionska) OnePlus Nord N10 5G kapacitet je 4300 mAh. Možete ju puniti jednom dnevno u večernjim/noćnim satima. Možda i cijeli sljedeći dan ne koristite li previše  YouTubeu i dugotrajno ne igrate igre.   Isto tako možete dobiti SoT   između 7 do 8 sati.  PCMark test baterije ne radi potpuno na 90 Hz ,  no OnePlus Nord N10 je postigao  rezultat od 11 sati i 12 minuta. 

Što se tiče punjenja, ne razočarava.   Koristi se Warp Charge 30T  brzo punjenje  (5V / 6A) koje omogućava da se   za 15 minuta  baterija napuni do 39 %, a za 30 minuta da  67 %.   Potpuno punjenje od 2  do 100% traje 55 minuta.

Osim toga, ima funkciju optimiziranog punjenja koja prati  vrijeme punjenja telefona, a zatim ograničava količinu punjenja koju  telefon može puniti većinu vremena kako bi se produžio vijek trajanja baterije. Postoji i sustav zaštite od električnih prenapona pa ako se igrate i istovremeno punite  bateriju, nema problema.  Kao što  biste očekivali,  nema bežičnog punjenja.

OS, APLIKACIJE I GESTE  

OnePlus Nord N10 5G koristi Android 10   s   jednostavnim Oxygen OS 10.5.5  sučeljem i izvornim Googleovim aplikacijama. Ovo je drugi najbrži sustav iza samog čistog Androida.   Prilično je zapanjujuće da   ne dolazi s Androidom 11  jer je jedan od najnovijih   na tržištu.

Postoje tri stila izgleda sučelja koja možete odabrati: Vibrant Nights, Illuminating Light i Nuanced Dark. Također u  Postavkama možete pretvoriti oblike   ikona  u krug ili zaobljeni pravokutnik, odabrati stil,  oblik i vrstu sata na zaključanom zaslonu, a  widgeti nastavljaju Android tradiciju. 

Ladici aplikacija  pristupate povlačenjem prsta od donjeg ruba do vrha. Prijelazom prstom udesno  ulazite u Skriveni prostor gdje  možete sakriti aplikacije koje želite.   Nadalje,  povlačenjem prsta od vrha prema dnu  otvara se  prikaz prečaca za brzo postavljanje  Wi-Fi-ja, uključivanje Bluetootha  itd.

Na popisu značajki su  podizanje  uređaja za automatsko buđenje zaslona, povlačenje tri prsta po zaslonu za snimanje zaslona, digitalno blagostanje,   kloniranje aplikacija za zasebni rad, App Locker  za zaključavanje željenih aplikacija.

KAMERE

Sučelje kamere  je jednostavno   ako se snalazite u postavkama i ikonama. Nudi snimanje panoramskih fotografija i Pro način za prilagođavanje različitih postavki. Prebacivanje između 16 MP i 64 MP načina rada glavne kamere postiže se jednim gumbom koji se nalazi u sredini gornjeg izbornika.

Prednja kamera je 16  MP i otvora blende f / 2,1. Dodana joj je  značajka "ljepote"   na 3 razine.  Podržava video snimanje u rezoluciji 1920 x 1080 piksela s filtrima za podešavanje tonova boja. Dobro radi i donosi  selfije s puno detalja za dijeljenje na društvenim mrežama,   čak u uvjetima ograničene svjetline u okolini. 

Na stražnjoj strani su 4 kamere sljedećih specifikacija.... 

  • glavna : Omnivision  OV64B  senzor od 64  MP  (0,7 mikrona),  otvor blende f / 1,8,  EIS, automatski fokus, PDAF, HDR
  • ultra širokokutna ( 119 °) : 8 MP (1,12-mikrona), otvor blende f / 2,3; 
  • makro do 4 cm: 2 MP (1,75 mikrona),  otvor blende f / 2,4. , bez AF-a
  • senzor dubine: 2  MP (1,75 mikrona),  otvor blende f / 2,4,

KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA

(64 MP)

Na dnevnom svjetlu snimljene fotografije nisu  problematične, iako za moj ukus  malo previše izoštrene.  Imaju dovoljno detalja za cjenovni rang,  više neutralne boje, dobru razinu dinamičkog raspona,   dok se  HDR efekt  ponekad  gubi  u sjenama.  

10x digitalno zumiranje  djeluje prilično dobro do 3-4x, nakon toga se kvaliteta  spušta i pojavljuje intenzivno zamućenje.

Ultraširokokutna kamera  radi stabilno.  Središte fotografije je  uvijek u fokusu, dok   se  prema rubu   žrtvuju  detalji.  Portretnim fotografijama ne možete   promijeniti stupanj zamućenja tijekom snimanja ili nakon njega.  Razdvajanje nije uvijek uspješno, ali za ovaj cjenovni rang je  razumno.

(interijer)

Način noćne scene  može se koristiti za  glavnu i širokokutnu kameru.   OnePlus N10  automatski prelazi u noćni način rada kad je malo svjetla u okolini.  No, fotografije ne čini   posebno svjetlijima.  Ovaj posebni noćni način rada zapravo pruža samo umjetni efekt više žutog svjetla.  

(*Izvorne fotografije u punoj rezoluciji i neke dodatne možete pogledati ovdje )

VIDEO

Videozapisi su mogući  do 4K / 30 fps u formatu 16: 9 ili 4K / 30 fps u formatu "CINE" 21: 9 te  1080p / 30 fps i 1080p / 60 fps. Podržava time-lapse i usporeno snimanje videozapisa s 240 fps.   Stabilizacija je   samo softverska, tj. putem EIS-a.

OnePlus Nord N10 5G - dan

OnePlus Nord N10 5G: 1080p - noć

Što se tiče kvalitete  videozapisa, ono što dobivate je   pristojan rezultat, ali nema problema za dijeljenje na TikToku.   

OnePlus Nord N10 5G:  UKUPNI DOJAM I ZAKLJUČAK

Unatoč svim svojim nedostacima OnePlus Nord N10 5G je zanimljiv model u smislu podrške za 5G,    glatkog   rada sučelja  i   zaslona od 90 Hz.  Trajanje baterije i 30 W  brzo  punjenje vrlo su zadovoljavajući.  Osim toga dobivate stereo zvučnike i priključak za slušalice koji je danas sve rjeđe prisutan na pametnim telefonima.

Qualcomm Snapdragon 690, predstavljen u lipnju 2020., mogao bi zadovoljiti manje zahtjevne korisnike  i one koji nemaju   ambicija  za  mobilni gaming.   Fotografije i videozapisi   se ne ističu i bore se s lošim osvjetljenjem.   

Međutim, najveća zamjerka je  što se štedjelo na stvarima koje amortiziraju vrijednost N10 kao dugoročnog uređaja.   Potpuno je nerazumljiva odluka da ovaj model dobiva samo jedno ažuriranje već objavljenog Androida 11, a sigurnosna ažuriranja  pojavljivat će se u nepravilnim razmacima u iduće dvije godine.   

SNAŽNE TOČKE

  • podrška za  5G
  • osvježavanje zaslona od 90 Hz
  • stereo zvučnici 
  • priključak za slušalice
  • trajanje baterije
  • Warp Charge 30T brzo punjenje 
  • podrška za microSD kartice

ZAMJERAMO

  • osrednje kamere
  • slaba politika ažuriranja
  • hibridna ladica   za SIM i microSD kartice  

Reci što misliš!