Sci-Tech

smanjenje zagađenja

Zbog koronavirusa u prvih pola godine rekordan pad zagađenja s CO2

Zbog koronavirusa u prvih pola godine rekordan pad zagađenja s CO2

Nikada ranije, niti tijekom naftne krize 1979., niti zbog financijske krize 2008., čak niti zbog Drugog svjetskog rata čovječanstvo nije tako naglo smanjilo zagađenje atmosfere Zemlje s CO2 kao ove godine, objavio je Nature.

Riječ je o istraživanju koje potpisuju 44 znanstvenika, objavljenom u Nature Communications pod naslovom "Promatranje svjetskih emisija CO2 u približno realnom vremenu otkriva učinke pandemije covida-19".

Oni navode da je od siječnja do lipnja 2020. čovječanstvo smanjilo zagađenje atmofere ugljičnim dioksidom za 1,551 milijardi tona ovog stakleničkog plina u odnosu na prvo polugodište 2019., što predstavlja smanjenje od 8,8 posto manje ispuštanja CO2 na svjetskoj razini.

"Ovakvo smanjenje veće je od bilo kojega tijekom ranijih ekonomskih kriza ili Drugog svjetskog rata. Vrijeme smanjenja emisija po pojedinim zemljama poklapa se s mjerama lockdowna u svakoj od njih", stoji u zaključcima.

Zanimljivo je i ono što su istraživači primijetili trendove pri kraju promatranog razdoblja:

"Do 1. srpnja učinci pandemije na svjetske emisije (CO2) smanjivali su se kako su se ublažavala ograničenja lockdowna i kako su se iznova pokretale neke ekonomske aktivnosti, posebno u Kini i u nekoliko europskih zemalja. Međutim, određene razlike između zemalja i dalje postoje, pa tako emisije CO2 i dalje padaju u SAD-u gdje slučajevi zaraze koronavirusom i dalje značajno rastu."

U dokumentu se navodi i to da je najveći pad zagađenja atmosfere zabilježen u travnju ove godine, 16,9 posto manje u odnosu na travanj 2019. Najveći pojedini pad zagađenja zabilježen je u cestovnom prometu, jer su milijuni ljudi počeli raditi od kuće; emisije su u tom dijelu pale za čak 40 posto. Tijekom lockdowna čovječanstvo je trošilo manje električne energije, pa je energetski sektor zagađenje smanjio za 22 posto. Industrija u cjelini od siječnja do kraja lipnja diljem svijeta je zagađivala atmosferu sa 17 posto manje stakleničkih plinova.

Istraživači navode i to da se većina zemalja svijeta koje su pratili tijekom istraživanja, s izlaskom iz lockdowna vraćala na ranije razine zagađenja. Ovako kratko smanjenje zagađenja nije moglo bitno utjecati na stanje s klimom, kao što se posljedice smanjenja ne mogu osjetiti ovako brzo.

Istraživanje kao zaključak koji je ovime dokazan, ističe da je riječ o padu zagađenja kakav se nije dogodio nikada ranije, pa ipak, da je riječ još uvijek o relativnom malom padu s obzirom na ogromne razmjere poremećaja aktivnosti čovječanstva, nastalih zbog pandemije. 

Odatle zaključak:

"Ovo znači da se dugotrajno smanjenje emisija CO2 kakvi bi bilo neophodno za postizanje ciljeva (ograničenja rasta temperature diljem Zemlje) mora temeljiti na strukturalnimi transformacijskim promjene u sustavu proizvodnje energije, dekarbonizacije prometa i poboljšanja energetske učinkovitosti zgrada."


Reci što misliš!