Sci-Tech

CRTICE IZ TECH POVIJESTI

Googleov pregled povijesti razvoja u 22. godine

Googleov pregled povijesti razvoja u 22. godine

Uz Google Maps, Gmail, Voice Assistant, Translate, Google Play, YouTube i druge usluge, čak i Pixel telefoni ili pametni zvučnici postali su dio naših života. Osobito smo povezani s Googleovom tražilicom koja je ovih dana proslavila 22. rođendan. Pogledajte kako je sve počelo i što se događalo u povijesti razvoja velikog “G”.

Sve je počelo  1996. godine na Sveučilištu Stanford,  dok  su  Larry Page i Sergey Brin,   radili  na  moćnom konceptu "Web Crawler",   primjeni BackRubovih popis povratnih veza rangiranih po važnost.   Kako je vrijeme prolazilo, dok su petljali s   rezultatima i algoritma postalo im je jasno da  su svojim radom napravili iskorak. Rangiranje  rezultata stranica   s nagrađivanjem linkova koji su dolazili iz važnih izvora i kažnjavanjem onih koji to nisu,  pokazao se  superiorniji od uobičajenih pretraga tadašnjih tražilica.

Napokon,  željeli su  imenovati ime domene svog projekta.   U pomoć im je priskočio  Sean Anderson.   On je  predložio   “googolplex” broj koji    čini    znamenka 1 nakon koje slijedi 100 nula.  Larryju  se to svidjelo, ali je predložio  skraćeni naziv  "googol".

Anderson je izvršio   pretragu  baze podataka registra internetskih domena kako bi provjerio je li  neko od  predloženih imena  dostupno za registraciju i upotrebu.    Pri tome je    slučajno u računalo upisao  riječ  "google " ,   i  utvrdio da je dostupna domena.   

Larryju  i Sergeyju   se to ime znatno više svidjelo i registrirali su "google.com" domenu 15. rujna 1997. godine.  Godinu dana kasnije,  4. rujna 1998.,    osnovali su   privatnu tvrtku i nazvali je Google.

DALJNJA POVIJEST GOOGLEA - ZANIMLJIVE ČINJENICE

Od tada i jednostavne tražilice,  tvrtka se promijenila u  moćnog diva. 

  • U listopadu 2000. godine pokrenuto je Google AdWord ili  oglašavanje pomoću ključnih riječi, a  u prosincu   Google alatna traka  s mogućom   pretragom  izravno  iz nje.  Godinu dana kasnije,  lansirana je usluga  Google Images. Google News,   pokrenut je u rujnu 2002. godine.
  • Početkom 2003. godine veliki "G" preuzima   tvrtku Pyra Labs čiji je glavni proizvod bio alat   Blogger,  odnosno  predak današnjih blogova.
  • Funkcija   lokalne pretrage koja  pruža odgovarajuće poslovne popise, karte i upute,  kasnije ugrađena u Google Maps, pokrenuta je u ožujku 2004.  Iste godine  Google kupuje   Keyhole, tvrtku za digitalne karte, čija je tehnologija kasnije evoluirala u Google Earth
  • U  veljači 2005 godine pokrenut je Google Maps. Koji mjesec kasnije, osvanula je Blogger Mobile usluga   kako bi blogeri  mogli  koristiti mobilne telefone za objavljivanje i slanje fotografija na svoje blogove.

Također je u ovom mjesecu, u to vrijeme iGoogle, pokrenuo personaliziranu početnu stranicu.   Tijekom lipnja je objavljena mobilna verzija Google Web Search-a i Google Earth.  Krajem godine završen je razvoj  Google Analytics (prije poznat kao Urchin)  alata  za mjerenje učinkovitosti web stranica i reklamnih kampanja.

  • Tijekom 2006. godine osvanuli su    "Google kalendar"   i  Picasa web albumi za  prenošenje i dijeljenje fotografije putem Interneta.
  • U svibnju 2007.  se prvi   put pojavljuje "Usluga Street View" na Google Mapama. Samo mjesec dana kasnije  Google Mape postali su standardna oprema iPhonea.  Godina 2008. bila je prilično mirna,  jer se te godine po prvi puta   pojavljuju tečajevi dionica u stvarnom vremenu na Google Financeu.

 

  • U veljači 2009. najnovija verzija Google Earth  donosi   značajku nazvanu "Ocean" koja uključuje podatke o 3D krajoliku morskog dna i najboljim svjetskim prirodnim resursima. Tijekom srpnja službeno je objavljeno  da tvrtka radi na  razvoju laganog operativnog sustava otvorenog koda - Google Chrome za mala prijenosna računala.
  • Mnogi se od vas  još uvijek sjećaju 2010. kada  je lansiran   Nexus One  demonstrirajući mogućnosti koje Android može donijeti na mobilne uređaje.

Tijekom ljeta  prestaje preusmjeravanja kineskih korisnika s Google.cn na Google.com.hk

Prvi Google Doodle   u spomen na 122. rođendan Charlieja Chaplina osvanuo je 2011.godine.

Na Google I / O konferenciji u svibnju  objavljena je beta inačica Google glazbe i lansiran prvi Chromebook, dok u  lipnju je pokrenut  projekt Google+ .

  • Tijekom 2012. godina  lansiran  je Chrome za Android,   prvi put su  uživo emitirane Olimpijske igre na YouTubeu  i Android Market postaje   Google Play.
  • U veljači 2013.  je lansiran  prvi   Pixel  Chromebook prijenosnik,   u srpnju Google  oprema  7 000 trgovina  Starbucksa    s  besplatnom Wi-Fi internetskom vezom za posjetioce, a  u  listopadu je objavljen   novi Android KitKat i  Nexus 5.
  • Godine 2014., Google malo trguje.  Kupuju Nest, tvrtku specijaliziranu za  proizvode namijenjene  kućanstvu poput termostata i alarma za dim.  U listopadu  je krenula distribucija Android Lollipop inačice dizajnirana za   za korištenje više zaslona i lansirani su Nexus 6 i Nexus 9.
  • Google Store pokrenut je u ožujku 2015. godine, zamjenjujući odjeljak "Uređaj" na Google Playu
  • U svibnju 2016.  debitira Google Assistant  i Gboard tipkovnica postaje  dostupna korisnicima iOS-a   
  • Google Lens pokrenut je u listopadu 2017., i  verzija za pregled ove aplikacije unaprijed je instalirana na Google Pixel 2
  • U kolovozu 2018. Google Assistant dodao je dvojezične značajke.
  • U svibnju 2019. Googleova pretraga pridružila se pomoći AI-a, a može pretraživati i 3D AR slike!

I za kraj:  Dragi naš Google,  sretan ti 22. rođendan!  

Reci što misliš!