Sci-Tech

Zašto je za Apple, Samsung i Huawei 2020 prilično teška godina?

Zašto je za Apple, Samsung i Huawei 2020 prilično teška godina?

Tržište pametnih telefona ove je godine pretrpjelo mnoge neočekivane promjene. Ali, među vodećim brendovima nije baš sve povezano s globalnom pandemijom COVID-19. S kojim problemima su se susreli Applea, Samsunga i Huawei?

Appleu nedostaju komponente

Appleova jesenska konferencija službeno je održana 16. rujna.  Po prvi   puta od verzije iPhone 5 nadalje, pa sve do iPhone 11,  nije se pojavila pod reflektorima  nova  serija iPhonea.  Razlog je kašnjenje u proizvodnji  zbog  nedovoljnih proizvodnih kapaciteta  ključnih komponenti. 

Doista se može reći da je  izbijanje pandemije COVID-19   imalo posljedice na poslovanje  Applea.   Zbog rad od kuće nisu  mogli  okupiti  timove   kako   bi testirali i finalizirali sve onako kako to obično rade, ali i  dobavljači   komponenti radili su s ograničenim kapacitetom dugo vremena.

Sve ove okolnosti  doprinijele su  kašnjenju proizvodnje i prodaje   nove iPhone 12 serije za oko mjesec dana. Možda čak i više. Apple zasigurno nije sretan!  

Međutim,  kako bi skratili što je više moguće kašnjenje uređaja na tržište, prema South China Morning Postu, Foxconn   u svojoj tvornici  u Zhengzhouu,  sastavlja iPhone  u kontinuiranom načinu rada - 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.    Zaposlenicima koji rade prekovremeno  nudi se  bonus u visini od 75  do 1500 dolara.    

Samsung neće postići željenu prodaju

COVID-19 pandemija  nije utjecala na kašnjenje  Samsung Galaxy S20  i  Note 20 serije.  Međutim, ukupna prodaja možda će biti najviše pogođena ove godine. Izvješća vodećih tvrtki za istraživanje  tržišta pokazala su  da je  Samsung  izgubio u  drugom tromjesečju    prvo  mjesto na prodajnoj globalnoj ljestvici od Huaweija,  a prodaja  Galaxy S20 serije je  daleko    manja od   prodaje Galaxy  S10  u istom razdoblju prošle godine. 

Međutim,  krajem kolovoza Samsung je zauzeo opet  prvo mjesto na tržištu pametnih telefona. Udio korejskog diva popeo se na 22 %, dok je Huaweijev udio pao na 16%. Jačanje položaja Samsunga povezano je, između ostalog, s rastom prodaje pametnih telefona tvrtke u Indiji, gdje Huawei praktički nije zastupljen.

Pripremite se na Samsungova mjesečna lansiranja flagshipa

Za treće tromjesečje analitičari   predviđaju daljnji oporavak i prodaju oko 80 milijuna pametnih telefona, što  je za 50 postotna boda više u odnosu na  Q2   2020.   I ovim  očekivanim prodajnim rezultatima  svakako ide na ruku što se oko Huaweija sve  više steže obruč i kašnjenje  Appleovih flagshipa.  Ali, ukupno gledajući, neće postići rekordnu prodaju ove godine.

Huaweiju nedostaju čipovi

Zbog posebnih okolnosti Huawei   u prvih pola godine   nije imao  veći broj novih telefona.  Sada im je najkritičniji faktor  nedostatak čipova   što  će   utjecati  na buduće planove.   Osobito nedostatak  Kirina 9000 za flagship klasu.

Točnije, prema onome što je izvijestio Gizchina, tajvanski proizvođač čipova TSMC uspio je Huaweiju isporučiti 8,8 milijuna Kirin 9000 procesora, koji bi se trebali koristiti za Mate 40 Pro  pametne telefone.  Uglavnom, za Huawei je nastupalo izuzetno teško razdoblje što se tiče mobilnih telefona i budućnost   tvrtke još uvijek nije u potpunosti jasna, ali vidjet ćemo. 

Na kraju bi još spomenuli  da je ove godine  primjerice OnePlus serija   nastavila  trend početnih poskupljenja,   Xiaomi  diše Appleu u leđa ( ali  samo  dok ne stigne nova iPhone 12 serija) i  mnogi su proizvođači   odustali od  Snapdragon 865 mobilne platforme zbog visoke cijene.   Pa čak  i  Google, koji  je  se odlučio da Pixel 5  bude prvi proizvod u liniji tvrtke koji ne koristi  godišnji  top Snapdragon  SoC.   

Reci što misliš!