crni oblaci
U posljednje vrijeme ništa vezano uz Huawei ne izgleda dobro
Huawei je imao cilj pobijediti Apple i Samsung te postati svjetski broj 1 proizvođač pametnih telefona. Ali u posljednje vrijeme ništa vezano uz kompaniju uopće ne izgleda dobro.
U drugom tromjesečju 2020. godine, Huawei je smanjio tržišni udio za 17 postotna boda na godišnjoj razini u Europi, svom važnom bojištu i strateškom polazištu. Trenutno su pozicionirani na četvrtom mjestu, iza Xiaomi.
5-nm Kirin 9000 SoC za koji se govorilo da će biti predstavljen tijekom IFA2020, nije se pojavio kako se očekivalo. Sve je izglednije stavljanje SMIC-a, kineskog proizvođača čipova na američku crnu listu jer posluju sa Huaweijem.
Zbog nove blokade američkih izvoznih ograničenja koja stupaju na snagu 15. rujna, nekoliko ključnih dobavljača najavilo je prestanak isporuke komponenti. Među njima su Samsung i LG. Ove kompanije više neće moći isporučivati svoje zaslone Huaweiu. Zapravo isporuka samih zaslona nije problem, već IC čipovi i upravljački programi za te zaslone jer su dizajnirani i proizvedeni na temelju američke tehnologije. Bez upravljačkog čipa i programa teško je koristiti zaslone na mobilnim telefonima.
Što se tiče Samsunga, izvozna ograničenja imat će djelomice negativan učinak na tvrtku, dok za LG samo u tragovima, jer ionako isporučuju Huaweiju vrlo mali broj panela. U biti, zasloni u Huawei mobitelima uglavnom su od kineskog dobavljača BOE . Kako bi osigurali normalnu isporuku svojih proizvoda u budućnosti, kineski gigant već testira zaslone od manje poznatih tvrtki poput Tianme i Huaxing Optoelectronics i CSOT (Chinese Star). Međutim, neće biti vrhunske kvalitete kao od Samsunga.
Drugi problem je opskrba ključnih poluvodiča. Korejski su mediji izvijestili da će također Samsung i SK Hynix prestati isporučivati Huaweiu memorijske čipove i neke komponente za modeme. Realno gledajući, zabrana nije manje štetna za Samsung i SK Hynix, nego za Huawei. Uzmimo za primjer SK Hynix. Oko 40 % od 13,3 milijarde dolara ostvarenog prihoda u prvoj polovici godine dolazi od Huaweia. U međuvremenu su ove dvije tvrtke predale zahtjeve američkom ministarstvu trgovine za privremene licence. Dozvole ili odbijenice još uvijek se čekaju.
Pridodamo li svemu tome nemogućnost pristupa Google uslugama i servisima, djelomice ARM arhitekturi, zaustavljanje isporuke Face ID tehnologije tvrtke Lumentum Holdings Inc, itd., očito crnih oblaka ne nedostaje. Osim toga, vrijeme će pokazati koliko dugo mogu pokrivati troškove privlačenja programera kako bi razvijali aplikacije za Harmony OS. Povijest je pokazala da to nije uspjelo mnogima, među kojima su Amazon, Samsung, Microsoft i nekad moćni BlackBerry. očito crnih oblaka ne nedostaje.
Eto, kako god da okrenemo, Huaweiu slijedi daljnjih jako loših nekoliko mjeseci. Iako marketinškim trikovima pokušavaju stvoriti "iluziju" da američke sankcije nemaju velik utjecaj na njihove proizvode, a alternativna rješenja koja nude ili razvijaju jednako su kvalitetna, ako ne i bolja. Realno, sve im je izgledniji pad s litice.
Izdvojeno
-
Aspirin može biti neočekivano rješenje. Acetilsalicilna kiselina, poznatija kao aspirin, pokazala se iznenađujuće učinkovitim sredstvom za izbjeljivanje obojenog rublja. Ovaj lijek, koji većina ljudi ima u kućnoj ljekarni, može učiniti čuda za umrljano bijelo rublje.
-
Zadrani se već danima zgražaju nad zamućenom vodom u potoku Vruljica, te blatom koje utječe i u gradsku marinu.
-
Donosimo raspored sportskih događaja ovog vikenda na Višnjiku
-
Nova TV priprema ponudu za dodjelu nove koncesije te vjeruje da će ju na raspisanom natječaju i dobiti, potvrđeno je s Nove TV koja i dalje ne komentira raniji prekršajni nalog Vijeća za elektroničke medije (VEM) od 100.000 eura zbog premalog ulaganja u hrvatski program
Reci što misliš!