zanimljivo
Kalcij iz naših kostiju i zuba vjerojatno je došao iz eksplozija zvijezda
Prema najnovijem istraživanju, kalcij u našim kostima i zubima dolazi od zvijezda koje su eksplodirale u supernovi te svemirom raspršile ovaj mineral u ogromnim količinama.
Polovica ukupnog kalcija u svemiru vjerojatno dolazi od supernova. No te su eksplozije, relativno gledajući, vrlo rijetki događaji te astronomi nisu imali puno prilika proučavati njihov tijek i razine stvaranja kalcija, piše CNN.
Supernovu uočio amater astronom
Već se prije znalo da su neki teški elementi poput zlata i platine nastali iz sudara ili eksplozija zvijezda, ali je nastanak kalcija dugo vremena bio misterij.
To se promijenilo kada je u travnju 2019. amater astronom Joel Shepherd opazio snažan bljesak dok je teleskopom promatrao spiralnu galaksiju Messier 100 koja je od nas udaljena 55 milijuna svjetlosnih godina.
Eksplozija bogata kalcijem
Vijest o mogućoj supernovi ubrzo se proširila znanstvenom zajednicom te su mnoge svemirske agencije i sveučilišta usmjerile svoje teleskope prema tom događaju – nazvanom SN2019ehk.
Svemirsku anomaliju promatrao je NASA-in opservatorij Neil Gehrels Swift, opservatorij Lick u Kaliforniji i opservatorij W.M. Keck na Havajima. Znanstvenici su tako imali prilike promatrati supernovu 10 sati nakon njezina otkrivanja.
Astronomi su otkrili da se radi o supernovi bogatoj kalcijem. Svaka zvijezda tijekom sagorijevanja helija obično proizvodi vrlo malu količinu kalcija. Međutim, kada dođe do kalcijem bogate supernove, u svemir se ispušta ogromna količina kalcija u samo nekoliko sekundi.
Izdvojeno
-
Rak vrata maternice spada u one vrste raka koji se mogu u najvećem broju slučajeva spriječiti ranim otkrivanjem i liječenjem premalignih promjena. Zbog toga nijedna žena ne bi smjela u današnje vrijeme umrijeti od raka vrata maternice, ukoliko se redovito provode ginekološki pregledi i bolest otkrije na vrijeme.
-
-
Prirodno ljute namirnice izvanredno su ljekovite – zahvaljujući tvarima koje im daju prodoran miris i okus. Primjerice, luk je, zajedno s češnjakom, dobro ostaviti da nakon rezanja malo ''odstoji''.
-
Znanstvena knjižnica Sveučilišta u Zadru poziva Vas na javno predavanje pod nazivom „Lombok: skriveni dragulj Indonezije - priče s puta kroz rajske plaže i lokalnu kulturu“ prof. dr. sc. Anice Čuka s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!