Sci-Tech

VIDEOKONFERENCIJE

Messenger Rooms - ljubomorni Facebook otjerao Zoom

Messenger Rooms - ljubomorni Facebook otjerao Zoom

Messenger Rooms platforma za videokonferencije prvotno je planirana da bude puštena u drugoj polovici ove godine, a onda je Zoom doživio sigurnosni debakl i Facebook je munjevito reagirao. Odlučili su "kopirati" Zoom.

Pod  pandemijom COVID-19,  Zoom  komunikacijska platforma mnogima se  učinila  kao  najpristupačniji alat  za videokonferencije bilo  da se radi o potrebama  online nastave, rada od kuće ili bilo koje druge komunikacije. 

Međutim, oko 15.000 video zapisa s konferencijskih poziva  prešlo u streaming medijske platforme poput YouTubea i drugih, i naravno da je ovaj sigurnosni propust doveo do zabrane korištenje od strane raznih agencija, škola i tvrtki. 

Detalje možete doznati u našem ranijem  članku o Zoom sigurnosnim propustima.  

U usporedbi s aplikacijom Zoom, Rooms je više poput   konferencijskog poziva bez formalnosti. Prvo će se implementirati na Facebooku i Messenger App, a zatim će se sukcesivno  pojavljivati  na Instagram Direct i WhatsAppu.   Ovo je pametan potez, jer se mnogi korisnici preklapaju između ovih društvenih mreža i  ako Facebook može integrirati Messenger Rooms s ovim proizvodima i uslugama, to bi moglo namamiti veći broj korisnika od aplikacija za videokonferencije trećih proizvođača.

Zanimljivo je da sudionici  ne trebaju imati Facebook račun ili preuzeti dodatne aplikacije. Dovoljno je kliknite vezu kako bi sudjelovali na sastanku. U usporedbi s Zoomovim besplatnim vremenom poziva od samo 40 minuta, Rooms nema vremensko ograničenje i potpuno je besplatan. Istodobnu video komunikacija je podržana za do 50 osoba. 

Možete se pridružiti sobi  sa svog telefona ili računala - nema potrebe ništa preuzimati. Jednom u sobi, korisnici mogu iskoristiti neke poznate značajke Facebookova videorazgovora, poput filtera proširene stvarnosti u stilu Snapchat da bi promijenili svoj izgled.

U intervjuu za The Verge, Zuckerberg je izjavio da je Rooms  i ostale potpuno nove video značajke u skladu s Facebookovom strateškom transformacijom prema "razvoju više privatnih alata za chat".

Sigurnost

Što se tiče   pitanja privatnosti i sigurnosti, tu uvijek skačemo na zadnje noge kada je u pitanju Facebook. Za Rooms platformu,  Facebook je rekao da neće prikupljati sadržaj za sastanke korisnika i prućiti   cjelovite enkripcije.  Osim toga svaki put kada korisnik stvori sastanak, generira se nova veza i  inicijator sastanka  može odlučiti hoće li ga otvoriti svima ili zaključati kako bi se spriječio da se čudni korisnici pridruže.

U daljnjoj zaštiti privatnosti Rooms uključuje mogućnost kontrole tko vidi vašu sobu i možete je zaključati ili otključati. Ako je otključana, svatko s vezom može se pridružiti i podijeliti sobu s drugima. Ali kreator sobe mora biti prisutan da započne poziv. 

Dostupnost  Facebook Rooms

Facebook sada testira Rooms u nekoliko zemalja i tvrdi da je spreman uvesti ih globalno u roku od nekoliko tjedana. Facebook ne kaže pripada li Hrvatska  zemljama kojima će prvima biti dostupna usluga. Planiraju dodati načine za kreiranje soba iz Instagrama Direct, WhatsApp-a i Portala. Značajke će uključivati 14 filtera za kameru i promjenljive pozadine.

Kako stvoriti Facebook Messenger Rooms?

1 . Otvorite aplikaciju Messenger.

2 . Dodirnite karticu Ljudi u donjem desnom kutu zaslona.

3. Kliknite: Stvori sobu i odaberite ljude kojima se želite pridružiti.

4 . Da biste sobu podijelili s ljudima koji nemaju Facebook račun, potrebno je podijeliti vezu s njima. Rooms možete također dijeliti u svojem News Feed-u, grupama i događajima.

Reci što misliš!