Čistoća je pola zdravlja
Kako održavati mobitele čistim?
Mikroorganizmi su posvuda, ali nisu vidljive golim okom. Tako su i naši pametni telefoni prepuni tih sićušnih organizama. Neki su bezopasni, no ima onih koji mogu naštetiti zdravlju. Zato je potrebno održavati mobitele čistim. Kako, naučite iz ovog članka.
Mobitele držimo u rukama, nosimo u džepovima, torbicama, ruksacima ili ostavljamo bilo gdje na stolovima, stolicama i automobilu. Potom prinosimo uhu ili blizu nosa, usta i očiju što je najbrži mogući način da damo zločestim (patogenim) mikroorganizmima slobodan pristup u naše tijelo. Mislimo da vam je sve jasno!
ŠTO NIKADA NE BISTE TREBALI KORISTITI ZA ČIŠĆENJE MOBITELA?
Namjenska sredstva za čišćenje staklenih površina, tekućine za pranje posuđa i ruku te alkohol.
Nema sumnje da su za vaše prozore, staklene površine, ruke, lice, posuđe i proizvode od plastike namjenska sredstva za čišćenje i dezinfekciju učinkovita. Ali vaši zasloni pametnih telefona imaju oleofobne premaze, odnosno vrlo tanak film nanometarske debljine koji nije vidljiv i zahvaljujući njemu nema otisaka prstiju na zaslonu, Ujedno štiti uređaj od vlage i prašine.
Ova navedena zabranjena sredstva uklanjaju taj oleofobni sloj. Razlog je što sadrže alkohol ili su uglavnom abrazivna te kao takva snažno djeluju na površine na koju se nanose razgrađujući sitne čestice sloja.
Papirnati ručnici i maramice, toaletni papir, dijelovi odjeće
Ovo je još jedna grupa zabranjenih sredstava za čišćenje. Papir i tkanina odjeće mogu ostaviti mrlje i učiniti vaš telefon još prljavijim. Čak mogu ogrebati zaslon telefona jer oleofobni sloj se ne može oduprijeti mehaničkim oštećenjima.
Sada kada znate što je sve zabranjeno koristiti sigurno se pitate.....
ŠTO MOŽEMO KORISTITI ZA ČIŠĆENJE MOBITELA?
Krpica od mikrovlakana je kraljica
Otiske prstiju očistite krpicom od mikrovlakana. Ako je ekran jako prljav, krpicu možete navlažiti vodom. Ne prskajte vodu izravno po ekranu. Ovu metodu možete koristiti i za čišćenje okvira i stražnje strane telefona. Isto tako za čišćenje stražnje strane umočite krpicu u tekućinu koja se sastoji od alkohola i vode u omjeru 1:1.
Voda
Ako vaš telefon ima IP67 i viši certifikat otpornosti na vodu i prašinu, možete ga oprati ispod slavine. No, opet bez upotrebe deterdženta. Potom ga dobro obrišite, ali ne ručnikom ili kuhinjskom krpom već onom od mikrovlakana. Pripazite da dobro obrišete gornji zvučnik i sve priključke.
Ljepljiva traka
Prašina, kosa i dlaka mogu se naći u priključcima i pukotinama na zaslonu. Najbolji način čišćenja je uporaba ljepljive trake. Zalijepite na otvore, malo pritisnite i odlijepite. Za mjesta koja su premala za samoljepljivu traka možete koristiti čačkalicu. Ne koristite usisavač i komprimirani zrak za čišćenje uređaja.
Pet razloga zašto korištenje SD kartica na Android mobitelima nije uvijek dobra ideja
UV sterilizator
Jedini način sterilizacije ili potpune dezinfekcije je UV sterilizator. Koriste se u frizerskim i kozmetičkim salonima. Eto, ako imate nekog tko radi u takvom salonu zamolite da vam sterilizira uređaj. Sterilizacija se vrši na principu emitiranja UV svjetlosti koja može ubiti do 99,99% bakterija i mikroba.
60 Hz, 90 Hz ili 120 Hz: što znače ove brzine osvježavanja zaslona za mobilne telefone
I na kraju, perite i čistite vaše torbice, futrole, maske i navlake u kojima držite mobitele. Ako koristite silikonske navlake na stražnjoj strani mobitela bilo poželjno da barem svakih 6 mjeseci kupite novu, jer je gotovo nemoguće riješiti se nakupljenih bakterija.
Izdvojeno
-
Zadar se priprema za nezaboravno Karnevalsko vrime, koje će se održati od 28. veljače do 2. ožujka 2025. godine.
-
Nakon objave “liste smrti” u gimnaziji Vladimira Nazora početkom tjedna, ovo je novi slučaj prijetnje u zadarskim školama.
-
U subotu 25. siječnja u sklopu obljetnice VRO Maslenica održat će se među ostalim i moto defile Od mosta do mosta; a polazak je s Branimirove obale u Zadru. Organizatori su MK Beštije i motoklubovi s područja Zadarske županije
-
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) objavila je novu brošuru ''Ključevi sigurnog interneta“ tiskanoj u nakladi od 50.000 primjeraka koja je već dostavljena u 1024 osnovne škole i bit će podijeljena učenicima petih razreda.
Reci što misliš!