Sci-Tech

sretan rođendan!

Dvadeseti rođendan SD memorijske kartice

Dvadeseti rođendan SD memorijske kartice

SD flash memorijska kartica, rješenje koje koriste gotovo svi pametni telefoni, tableti, digitalni fotoaparati dronovi, nadzorne kamere itd., ove godine navršava 20 godina postojanja. Pročitajte neke zanimljivosti iz povijesti.

Nekada davno bilo  je šest standarda memorijskih flash kartica  nespojivih jedni s drugima.   Srećom,  Panasonic je odlučio  riješiti  kaos i  zbunjenost kupaca.  Predložili su 1999.  godine jedinstveni standard  koji je lansirao  svima   poznate Secure Digital   (SD) kartice.   Koristile su gotovo isti faktor oblika kao i postojeći MultiMediaCard (MMC) format  pokrenut  od SanDiska i Siemensa dvije  godine ranije,   ali bile su nešto deblje (2,1 mm u odnosu na 1,4 mm).     Naravno,  standard je odmah prihvaćene od  proizvođača kartica SanDiska (Matsushita Electrica) i Toshibe .  Godinu dana kasnije   usvaja ga  i Sony  koji je do tada koristio  svoj  "Format Memory Stick"   iz 1998. godine.

Potom, kako je tehnologija napredovala tijekom godina nastalo je mnogo varijacija SD kartica.  MicroSD kartice predstavljene su 2005. godine.  U odnosu na standardne SD kartice samo su se promijenile fizičke dimenzije.  One iznose  11 mm x 15 mm x 1 mm.  Mogu se koristiti u standardnim utorima za SD karticu pomoću microSD-to-SD adaptera. Samo godinu dana kasnije,  stižu SDHC (Secure Digital High Capacity  ) sa svojom sposobnošću čuvanja do 32 GB podataka i koriste FAT32 datotečni sustav. 

Potom, četiri godine kasnije dobili smo SDXC  (Secure Digital Extended Capacity) kartice  s istim dimenzijama kao i prethodne verzije, ali exFAT datotečnim sustavom.   Ove kartice  mogu pohraniti  između 64 GB i 2TB podataka. Istovremeno su otporne na prašinu i vodootporne.  Posljednji SDUC standard  najavljen je u lipnju 2018. godine.  Slijedi korake originalnih SD, SDHC i SDXC kartica, ali ponovno podižući maksimalnu razinu prostora za pohranu (s 2 TB na 128 TB).  

MOŽDA VAS ZANIMA: Pet razloga zašto korištenje SD kartica na Android mobitelima nije uvijek dobra ideja

Neke karakteristike SD kartica

Memorijske SD flash kartice nemaju pokretne dijelove i magnetska polja na njih ne utječu.  Sadrže čipove  računalne memorije koja se zove Flash memory. Tehnologiju  je  prvi put razvila tvrtka Toshiba   u ranim 1980-ima. Dimenzije standardne SD kartice su: 24 mm (širina) x 32 mm (visina) x  2,1 mm (debljina).  Imaju  ukošeni gornji desni kut kako bi se osiguralo da   mogu biti umetnute samo na jedan način.  Lijeva strana  ima fizički klizač koji sprječava pisanje na kartici i omogućava samo čitanje podataka kad se premjesti u položaj zaključano.  

Prve SD memorijska kartica imale su  maksimalni kapacitete  2 GB  što je prije 20 godina  izgledalo bezgranično.  Naravno,  njihova cijena je bila  prilično visoka. Danas ne trebate odvojiti cijelo bogatstvo  kako bi kupili karticu od 1 TB.

Osim klasificiranja prema kapacitetu razlikuju se prema brzini prijenosa podataka ili klasi. SD Association definira standard za SD kartice ali zapravo ne definira točne brzine povezane s tim klasama. Daju samo smjernice. Prema smjernicama klasa 10  je najbrža dok klasa 2 najsporija. Ukratko, što je MicroSD kartica više klase ima veću brzinu prijenosa podataka. 

Kako bi znali koje je klase pojedina MicroSD kartica obratite pažnju na oznake. Tražite broj prikazan unutar kruga. Ako na kartici postoji i dodatni broj, na primjer 1 u unutrašnjost oblika slova U, to znači da je kartica UHS klase 1.  Ukratko, prije kupnje SD kartice za neki vaš elektronički uređaj provjerite u specifikacijama  koje  memorijske flash kartice podržava.  


Reci što misliš!