SIGURNIJI INTERNET ZA DJECU
'Project Artemis' - Microsoftovo novo oružje u borbi protiv zlostavljanja djece na platformama za dopisivanje
Platforme za dopisivanje u video igrama ili aplikacije za razmjenu poruka postale su lovišta za seksualne grabežljivce, internet lovce na djecu. Microsoftov tim razvio je automatizirani alat kodnog naziva Project Artemis, koji bi trebao pomoći u njihovom ranom otkrivanju.
Ideja Project Artemis automatiziranog sustav za otkrivanje zlostavljanja djece putem interneta nastala je u studenom 2018. godine tijekom Microsoftovog 360 Cross-Industry Hackathonu. Od tada su na razvoju osim tvrtke iz Redmonda bili uključeni programeri i inženjeri internetske dječje igre Roblox, aplikacije za razmjenu poruka i druženje Kik, Skout, MeetMe i Lovoo, te tim koji je vodio Hany Farid, stručnjak za digitalnu forenziku na koledžu u Dartmouthu. Projekt je sponzoriran od WePROTECT Global Alliance u suradnji s Child Dignity Alliance.
Kako radi Artemis sustav?
Microsoftovi programeri i inženjere uvrstili su u model strojnog učenja primjere obrazaca, fraza i ključnih riječi koje koriste seksualni predatori u svojim manipulacijama, sve kako bi poboljšali sposobnost predviđanja potencijalnih scenarija. Na temelju AI nastalih algoritama Artemis skenira dopisivanje i prepoznaje ako korisnik pokušava seksualno iskoristiti dijete bilo kroz razgovor, poticanjem na dijeljenje seksualnih aktivnosti ili razmjenu fotografija.
Osim toga tijekom analize sustav dodjeljuju preliminarnu ocjenu. Ako je visokog rizika to je znak za temeljiti pregled komunikacije od strane moderatora. Utvrdi li postojanja neposredne prijetnje, neke osobine seksualnog uznemiravanja, ili ne može točno klasificirati je li prijetnja stvarna, informacije prosljeđuje policiji kako bi se poduzeli daljnji odgovarajući postupci. Sustav će također označiti slučajeve koji možda ne dosežu prag neposredne prijetnje ili iskorištavanja, ali krše uvjete pružanja usluge tvrtke. U tim bi slučajevima korisnički račun mogao biti deaktiviran ili obustavljen.
Cijena, licenciranje i distribucija
Artemis je besplatan i može raditi s bilo kojom web platformom za dopisivanje. Licenciranjem softvera bavi se neprofitna organizacija Thorn. Oni će ujedno distribuirati softver svim zainteresiranim neprofitnim organizacijama, programerima usluga za igre i tvrtkama koje nude integriranu platformu razmjene poruka.
U postu na blogu koji najavljuje Artemis, Microsoft je napisao: Projekt Artemis značajan je korak naprijed, ali nikako nije panaceja. Seksualno iskorištavanje i zlostavljanje djece putem interneta i otkrivanje predatora su dalje veliki problemi. Mi u ovom trenutku samo stavljamo alat na raspolaganje kako bismo pozvali na daljnje doprinose i angažman drugih tehnoloških kompanija i organizacija, a sve s ciljem stalnog unapređenja i usavršavanja.
Osim Microsofta i mnoge druge tech kompanije priključile su se borbi protiv iskorištavanja i zlostavljanja djece. Prošle godine YouTube je blokirao stotine računa i onemogućio komentare na desetine milijuna videozapisa nakon što su neka izvješća sugerirala da postoji neka vrsta dječje pornografije. Facebook se koristi strojnim učenjem u borbi protiv iskorištavanja djece, a aplikacija Tumblr je čak bila uklonjena iz App Storea kada su fotografije s prikazom seksualnog zlostavljanja djece ipak prošle filtre.
Svakako je ovdje vrijedno spomenuti i PhotoDNA tehnologiju koja pomaže policijskim službama i tehnološkim kompanijama da pronađu i uklone fotografije seksualnog iskorištavanja djece. Koristi ju više od 150 tvrtki i organizacija, uključujući Google, Facebook, Twitter i Microsoft.
I za kraj, trebali bi svi imati na umu kako se AI sustav se ne može boriti u potpunosti s identifikacijom složenog ljudskog ponašanja. Postoje kulturološki aspekti, jezične prepreke i sleng terminologija, koje otežavaju precizno prepoznavanje internetskih seksualnih grabežljivaca djece. Zato moramo djecu učiti kako pametno koristiti računala, tablete pametne telefone, a ne prepustiti ih samima sebi i da rade što hoće.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!