#recenzija
Recenzija Redmi Mi 9T - koktel dobrih rezultata
Mnogi brendovi mobilnih telefona pokrenuli su pod-marke kako bi stekli veći udio na tržištu. Među njima je Xiaomi sa svojim Redmi modelima. Njihovi Mi 9T i Mi 9T Pro izvrsno se prodaju na međunarodnom tržištu.
Za test sam odabrala standardni Mi 9T kako bih razotkrila njegovo pravo lice nakon mjesec dana korištenja.
KLJUČNE ZNAČAJKE I TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
- Dimenzije: 156,7 x 74,3 x 8,8 mm
- Masa: 191 grama
- Procesor: Snapdragon 730, okta-jezgra, (2 x 2,2 GHz Kryo 470 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 470 Silver)
- Memorija: RAM: 6/8 GB , flash memorija 64/128 GB
- Zaslon: AMOLED, 6,39 ", Full HD +, 1080 x 2340 piksela
- Kamere: Primarna 48 + 13 + 8 MP, f / 1.8 ; Prednja skočna kamera: 20 MP, f / 2.2, Full HD video
- Povezivanje i komunikacija: Bluetooth: 5.0 , Wi-Fi: 802.11a / b / g / n / ac , NFC, FM Radio, USB-C
- Baterija: Li-Pol , 4000 mAh , brzo punjenje
- OS: MIUI 10 (Android 9.0)
- Cijena (rujan 2019.): HGSHOP web - 2.561,63 kn uz mogućnost plaćanja na rate
DIZAJN I ERGONOMIJA
Redmi Mi 9T je u dizajnu prihvatio koncept racionalnosti, atraktivnosti i obostranog stakla. Mase je 196 grama i s obzirom na dimenzije rad s jednom rukom nekima može biti nezgodan. Međutim, u softveru se nudi smanjenje prikaza na zaslonu na manju dijagonalu. Kućište je prilično sklizavo, pa bih preporučila korištenje futrole koja se dobije u prodajnoj kutiji dobre teksture, slične onoj za MIX liniju proizvoda. Zaštitna futrola pokriva lijevu i desnu stranu, a gornja i donja strana su otvorene.
Dizajneri su nam pripremili i neka iznenađenja u detaljima na vrhu poput 3,5 mm priključka za slušalice i prednje skočne kamere, elegantno osvijetljene prstenom koji služi ujedno kao dioda za obavijesti.
Mehanizam radi s električnim pogonom i proizvođač se hvali da može izdržati 300.000 puta podizanja i spuštanja. Znači, učinite li to 150 puta dnevno, oko 5,5 godina ne biste trebali imati problema. Osim toga, kada telefon otkrije slobodni pad, kamera će se automatski uvući. Taj test sam napravila i doista se kamera u potpunosti uvukla u kućište.
Usput, imate li video poziv, kamera se automatski podiže ako je uređaj položen na stolu, ali nosite li ga u džepu ili torbici, mehanizam se ne aktivira, za što mislim da je dobro rješenje. Ova kamera se također može koristiti za otključavanje uređaja prepoznavanjem lica. Međutim, prije toga trebate uključite zaslon, kliznuti prstom prema gore i pričekati da se leća podigne. To je malo nezgodno i osim za potrebe testiranja više nisam koristila ovu metodu biometrije. Učinak je dobar i pri slabom svjetlu, ali nema efekta u mraku.
Svi gumbi (za glasnoću i uključivanje/isključivanje rada koja je crvena) nalaze se na desnom boku.
Lijevi bok nema posebnih elemenata, osim antenskih trakica koje ne narušavaju sklad.
Pogledom na stražnju, ergonomski ugodno zakrivljenu stranu vidi se da je Redmi uložio znatan trud kako bi se boja i tekstura razlikovale od gradijenta i aurore koji su uobičajeni na tržištu. Tako Mi 9 T ima efekt "uzorka plamena" koji se širi promjenom kuta gledanja.
Za postizanje ovog efekta staklo je obrađeno sa 16 kompliciranih procesa što uključuje nanošenje plavog i crnog gradijentnog filma koji koristi nano-holografsku tehnologiju za oblikovanje teksture i optički sloj za stvaranje sjaja.
Na ovoj strani su u okomitoj formaciji centrirane LED bljeskalica i tri kamere različitih modula koji lagano strše, ali su zaštićeni metalnim okvirom i izdržljivim staklom.
Dno ima utor za SIM kartice, Type-C sučelje , mikrofon i jedan linearni zvučnik.
EKRAN I ZASLON
Prednja strana zaštićena je staklom pete generacije Corning Gorilla. Okviri oko zaslona su relativno tanki.
Donji je 5 mm, gornji 4 mm, a bočni 3 mm. Svi potrebni senzori i slušalica nalaze se u tankom gornjem okviru.
Zaslon je 6,39-inčni AMOLED. Nema ureza ili provrta. Njegova rezolucija je 2.340 × 1.080 piksela gustoće 403 ppi na omjeru 19,5: 9. Ima nekoliko značajki među kojima su beskrajan kontrast , odlični kutovi gledanja, HDR podrška, stalan prikaz vremena, datuma i obavijesti, filtar plavog svjetla, mogućnost da se probudi dvostrukim dodirivanjem ili podizanjem, 103,8% NTSC raspon boja i blizu DCI-P3 standarda.
U postavkama je dostupno podešavanje kontrasta temperature boje. Također nisu zaboravljeni ni način čitanja ( filtar plavog svjetla ), prilagodljiva svjetlina ili mogućnost da se probudite dvostrukim dodirivanjem ili podizanjem.
Svjetlina je vrlo dobra na suncu, bilo da se zaslon koristi za navigaciju ili čitanje objava na društvenim mrežama. Na automatskim postavkama može postići 600 cd / m 2 svjetline što je vrlo, vrlo dobro za cjenovni rang. Kapacitivni sloj reagira na 10 istodobnih dodira. Zaslon ima standardno 60 Hz osvježavanje, ali može se “natjerati” do 75 Hz.
MOŽDA VAS ZANIMA: Razer Phone 2 za esport gamere - prvi dojmovi
Osim toga ima i tehnologiju otiska prsta izravno integriranu što već postaje trend. Koristi optički modul sedme generacije veličine jednog piksela 7,2 μm, dok je primjerice na Xiaomi 9 pete generacije. Brzina otključavanja je jedva primjetno sporija od klasičnih ultrazvučnih otisaka prstiju, ali ako je prst vlažan, nema problema s otključavanjem. Trebat će vam neko kratko vrijeme da se naviknete izravno staviti prst na područje senzora kako bi se pogreške povezane s pozicioniranjem prsta izbjegle.
PERFORMANSE
Hardverska osnova je Qualcomm Snapdragon 730 mobilna platforma temeljena na 8nm LPP procesnoj tehnologiji. Poznata nam je iz Samsung Galaxy A80 modela. Aplikativni procesor je 8-jezgreni (2 x 2,2 GHz Kryo 470 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 470 Silver) upotpunjen grafičkim akceleratorom Adreno 618 taktom frekvencije 825 MHz i podrškom za Vulcan 1.1., 6 GB radne memorije i 128 GB UFS 2.1 flash memorije. Zapravo je kapacitet interne memorije oko 117 GB i nažalost, ne može se proširiti memorijskim karticama. Tu je i AIE četvrte generacije.
Navedene performanse 730 sasvim su dovoljne za svakodnevnu upotrebu i glatko prebacivanje između aplikacija koje se brzo otvaraju. Veliki broj otvorenih kartica ne ometa preglednik. Pohvala ide dobroj kontroli temperature pod visokim opterećenjem. Benchmark testovi pokazuju da je SoC superiorniji od S675 i S710 u smislu ukupnog broja bodova, CPU-a i GPU-a.
BENCHMARK REZULTATI
- AndroBench (memorija): brzina sekvencijalnog čitanja 508,57 MB/s - brzina sekvencijalnog pisanja 191,19 MB/s
- GeekBench (v4.3): 2.544 (single core) / 6.652 (multi core) /
- PC Mark work 2.0: 7.241 74 bodova
- 3DMark Sling Shot Extreme - OpenGL ES 3.1: 2170 bodova
- GFXBench Aztec Vulkan High jedan od najnapornijih grafičkih testova (zaslonski / izvan zaslona): 8,9 / 6,0 FPS
- GFXBench Car Chase ( OpenGL ES 3.1 plus Android Extension Pack) tesselacija hardvera (zaslonski / izvan zaslona): 13/16 FPS
- GFXBench Manhattan 3.0 (zaslon / zaslon): 34/38 FPS
IGRE
Xiaomi 9T ima Game Turbo 2.0 koji čisti memoriju i poboljšava performanse prilikom igranja igara. Kontrolna osjetljivost nekih igara također se može postaviti pojedinačno. Osim toga optimizira kvalitetu zvuka u igri. Real Racing 3 nema problema s glatkoćom i reakcijama na dodir. Fortnite mobile prema zadanim postavkama možete odigrati na srednjoj razini s osvježavanjem slike od 30 fps jer Epic ne dopušta 60 fps. I nakon 45 minuta igranja ova igra ostaje stabilna s konstantnim brojem okvira .
POVEZIVANJE I KOMUNIKACIJA
Uključena je podrška za sve LTE standarde, Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac (Wi-Fi 5), Bluetooth 5.0, NFC (uz Google Pay), pa čak i FM radio. Za pozicioniranje se oslanja na potpunu kompatibilnost s GPS-om, europskim Galileom, kineskim Beidou i ruskim Glonassom. Treba mu do dvije sekunde prije prve fiksacije.
MOŽDA VAS ZANIMA: 5G bežične mreže: sve što trebate znati (1)
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
Baterija od 4000 mAh (15,52 Wh , 3,8 V) već je standardno na Redmiju i jedna je od jakih strana ovog uređaja. Ako ste zahtjevni korisnik i ne igrate igrice, na kraju dana bi vam trebalo ostati oko 20% energije u bateriji jer je upravljanje potrošnjom energije vrlo dobro, uključujući adaptivni način rada baterije i alat za optimizaciju. Nekim manje zahtjevnim korisnicima bit će dovoljna do dva dana rada. PCMark work 2.0 test trajanja baterije s uključenim načinom rada u zrakoplovu, svjetlinom zaslona 50 % izmjereno je 14 sati i 29 minuta. Mogu samo reći - odlično!
Baterija podržava brzo punjenje od 18 W, tako da se za 1 sat i 40 minuta može u potpunosti napuniti. Od nula do 44 % napunit će se za oko 30 minuta ili za oko 40 minuta nešto više od 50 % i za oko 70 minuta 90%.
ZVUK
DAC nudi prilično topao zvuk. Moguće je aktivirati "Hi-Fi audio" za smanjenje izobličenja i povećanje kvalitete zvuka, ekvilajzer kao i odabrati konfiguraciju ovisno o vrsti slušalica. Bilo bi dobro da nabavite slušalice s aktivnim smanjenjem buke jer ćete u suprotnom morati pojačati glasnoću do maksimuma, što može našteti vašim ušima.
KAMERE
Prednja kamera ima 20 MP, ƒ / 2.0 otvor i nema automatskog fokusiranja. Možete koristiti umjetnu inteligenciju, automatski HDR, podesiti stupanj ljepote, prilagoditi zamagljivanje (bokeh), dodati svjetlosne efekte i snimiti Full HD pri 30 sličica u sekundi. Snimljene fotografije su bogate detaljima pa čak i u lošim svjetlosnim uvjetima. Ali potrebno je biti na pravoj udaljenosti kako bi dobile dobre rezultate. Ukratko, trebat ćete snimiti hrpu probnih selfija prije nego pronađete najbolju udaljenost za sebe.
Mi 9T ima tri kamere na stražnjoj strani. Ovo su njihove specifikacije:
- Glavni modul: širokokutni otvor leće ƒ / 1,75 što omogućuje slike ekvivalenta sa žarišnom duljinom od 26 mm do 35 mm; Sony 48 MP IMX582 senzor fizičke dimenzije 1/2 '' i veličina pojedinačnog piksela 0,8 mikrona. U uvjetima lošeg svjetla u okolini spajaju se četiri piksela u jedan veličine 1,6 μm pružajući fotografije od 12 MP . Način rada od 48 MP mora se zasebno aktivirati.
Modul teleobjektiva: 8 MP senzor veličine 1/4 '' (veličina piksela 1,12 μm) s objektivom blende ƒ / 2,4 (ekvivalentno 52 mm), telefoto x2, fazno automatsko fokusiranje.
Ultraširokokutni modul (124 stupnja) ekvivalent 15 mm (f / 2.4), 13 MP senzor dimenzija 1/3 '' ( veličine piksela 1,12 µm), ugrađena korekcija deformacije nema autofokus.
Nijedna od kamera nema optičku stabilizaciju. Nudi se mnoštvo načina snimanja, što uključuje AI način rada, 48 MP fotografije, HDR, portrete, noćne scene, panoramu, profesionalni način rada itd.
KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA
Kvaliteta snimljenih fotografija se razlikuje u razini detalja i obradi boje od kamere do kamere. I to se podrazumijeva jer su im specifikacije sasvim različite. Sve tri kamere pri dosta prirodnog svjetla imaju dobru kontrolu nad detaljima, kontrastom, bojom i ekspozicijom slike.
Fotografije pod uključenom umjetnom inteligencijom i HDR ponekad su malo preživopisne, gube realizam, a dvostruko optičko zumiranje ipak ima iskrivljenja na rubovima usprkos ispravljanju.
Snimljene fotografije u zatvorenom prostoru su prilično uspješne s dobrom svjetlinom i bojama.
U noćnom načinu rada (snimanje više fotografija u nekoliko sekundi) kao i na automatskim postavkama snimljene fotografije imaju dobar dinamički raspon, ali ne nadajte se previše detaljima i očekujte primjetnu količinu digitalne buke.
Ali, osim ako se ne radi o premium modelima pametnog telefona, noću je teško uhvatiti dobar snimak.
Galeriju fotografija snimljenih na automatskim postavkama u punoj rezoluciji pogledajte na imgur.com.
MOŽDA VAS ZANIMA: Recenzija Amazfit Stratos + (exclusive edition) - veliki zaslon i sve za sport
VIDEOZAPISI
Xiaomi Mi 9T može snimati video u 4K pri 30 sličica u sekundi s elektroničkom stabilizacijom što je najveća moguća podrška Snapdragon 730 čipseta ili 1080p / 60fps, 1080p / 30fps s istom stabilizacijom. Tu je snimanje usporenog videa do 240 sličica/s pri 1080p rezoluciji i do 960 sličica / s pri 720p. Za snimanje možete koristiti i teleobjektiv i širokokutnu kameru, ali morate odabrati senzor prije nego što započnete snimanje.
Kvaliteta snimanja s glavne kamere daje lijepe boje, prilično je stabilna i zvuk je u redu. U uvjetima slabog osvjetljenja videozapis gubi na kvaliteti i postoji dosta buke.
MIUI 10 I APLIKACIJE
Sustav je još poznat MIUI 10 (ver. 10.3.5, temeljen na Androidu 9). Sve instalirane aplikacije nalaze se na radnoj površini jer takozvane "ladice" nema. Nakon isključivanja reklama i nepotrebnih aplikacija još uvijek ostaje priličan broj korisnih alata poput ugrađenog snimanja poziva, zaslona te mogućnost aktiviranja noćnog načina rada.
Od aplikacija među zanimljivijima su i WPS Office, Sigurnost, ShareMe (za prijenos datoteka), drugi prostor ili dualne aplikacije. Konačno, postoji mogućnost upravljanja gestama. Budući da ovaj model dobiva uskoro MIUI 11 pod Android 10 sustavom ne bih više ulazila u detalje firmvera.
DOJAM I ZAKLJUČAK
Xiaomi Mi 9T ima visokokvalitetni ekran, bez ureza ili rupica za one koji traže vizualnu ravnotežu. Kvaliteta izrade je u rangu znatno skupljih modela. Za mnoge njegove performanse su više nego dovoljne. Ovo nije vrhunski uređaj za igranje, ali pokreće sve igre bez ozbiljnih ograničenja postavki. MIUI funkcionalnost je dobra kao i uvijek. Ako nema dovoljno svjetla u okolini, ne očekujte čuda jer kamere ne mogu pratiti znatno skuplje uređaje. Međutim, sve u svemu, daje odlične fotografije za cjenovni rang.
Svidio mi se Mi 9T i preporučila bih ga svima koji traže cijenom prihvatljiv pametni telefon. Njegova cijena je u poznatom i popularnom HGSPOT-u 2.561,63 kn gdje smo ga mi nabavili. Možete ga kupiti putem njihovog web shopa plaćanjem na rate i besplatnom dostavom do vaših vrata. Mora se priznati da je Xiaomi ovim modelom još jednom pokazao da je gospodar omjera kvalitete i cijena.
PREDNOSTI
- kvaliteta izrade
- Kvaliteta ekrana
- odličan hardver u cjenovnom rangu
- Snimljene fotografije u dobrim svjetlosnim uvjetima
- čitač otiska prsta na zaslonu
- 3,5 mm audio izlaz
- brzo punjenje 18W
- omjer cijene i kvalitete
- FM radio (za neke)
NEDOSTACI
- nema otpornost na vodu i prašinu
- nema bežično punjenje (za neke)
- nema utora za memorijsku karticu
- sporije otključavanje lica
- kvaliteta videozapisa u mraku
Izdvojeno
-
Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je drugi krug Svjetskog prvenstva očekivanom pobjedom protiv Zelenortski Otoka sa 44-24 (24-11).
-
Košarkaši Zadra u očekivano teškoj utakmici slavili su na gostovanju kod Dubrovnika u 18. kolu FAVBET Premijer lige.
-
Za vikend uz južinu toplije od prosjeka, temperature i do 15 stupnjeva. Ipak, neće biti posve stabilno
-
Glasno hrkanje kod djece prilično je uobičajeno i nije razlog za zabrinutost ako se događa samo povremeno, ali ako se javlja više puta tjedno može biti simptom apneje.
Reci što misliš!