ISTRAŽIVANJE TRŽIŠTA
Koji proizvođači redovno ažuriraju Android na svoje pametne telefone? Osim Googlea, naravno?
Counterpoint Research nam otkriva koji proizvođači pametnih telefona brzo i redovno ažuriraju svoje uređaje na najnovije verzije Androida, a koje proizvođače nije briga za kupce.
Ekipa iz Counterpoint Research, analizirala je prodaju pametnih telefona i na temelju podataka sastavili popis proizvođača u čijem su asortimanu najviše uređaja nadograđenih na Android 9.
U istraživanje i analizu bili su uključeni pametni telefoni koji su se prodavali od trećeg tromjesečja 2018. do drugog tromjesečja 2019. Provjeravalo se rade li uređaji pod Androida 9 inačicom sustava, a ako ne, koliko su brzo bili ažurirani na novu verziju. Uglavnom radi se o pametnim telefonima koji nisu stariji više od 2 godine.
Najbolje su se pokazali Nokia modeli, nastali pod HMD Globalom. Gotovo 96 % Nokia pametnih telefona sada koristi Android 9 Pie. Preostalih 4% čine uređaji koji i dalje rade pod Android 8.1 Oreo.
Nije iznenađujuće da je Nokia izbila na vrh jer mnogi uređaji tvrtke spadaju u program Android One. To znači da proizvođač pametnih telefona jamči najmanje tri godine sigurnosnih ažuriranja i dvije godine standardnih ažuriranja za Android.
Samsung je na drugom mjestu. Njihovih 89% pametnih telefona vrti Android 9 Pie, a 7% posto Android 8. Ostatak pod starijim inačicama Androida vjerojatno neće dobiti više nikakva ažuriranje.
MOŽDA VAS ZANIMA: 9 najboljih korisničkih značajki Android 10 Q sustava
Treće mjesto zauzeo je Xiaomi (84%), prilično blizu im je Huawei Huawei (82%). Lenovo je zauzeo peto mjesto s 43 %, ali kod ovog proizvođača se radi samo o novim uređajima. Za stare ih nije previše briga.
Izvor: counterpointresearch.com
Gledajući ovu statistiku, očito je da se u prvih šest mjeseci nakon izlaska nove verzije Androida većina proizvođača pretvara da nadogradnja ne postoji. Osobito LG i Alcatel koji se ponašaju kao da nisu na tržištu.
Osim toga, možemo reći da je statistika relativan pokazatelj jer nisu obuhvaćeni svi proizvođači. Primjerice nedostaju nama poznati Sony i OnePlus. Međutim s obzirom na to da potonji ima mali broj uređaja, a Sony prodaju u tragovima, vjerojatno su razlozi što nisu prikazani u statistici.
Izvor: counterpointresearch.com
Eto, ako su vam softverska podrška i sigurnosne zakrpe vrlo bitan kriterij pri odabiru novog pametnog telefona, kladite se na Nokiju ili Xiaomi koji pokušava sudjelovati u beta testiranju novih verzija Androida, ili možda neki drugi model pod Android One programom. Osobito ako ne mijenjate pametan telefon često.
MOŽDA VAS ZANIMA: Zašto korisnički izmjenjive baterije u pametnim telefonima postaju prošlost
HMD Global je objavio nedavno svoj plan nadogradnje na Android 10 za Nokia pametne telefone. Tvrtka planira ažurirati gotovo sve svoje postojeće Nokijine telefone na Android 10 do Q2 2020, pa možemo očekivati da će HMD zadržati svoju ocjenu i sljedeće godine.
Jesu li vama bitne nadogradnje sustava ili se ne umarate time?
Izdvojeno
-
Odjel za pedagogiju i Studentsko savjetovalište danas su u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava, priredili predavanje izv. prof. dr. sc. Matilde Karamatić Brčić “Inkluzivno obrazovanje kao pretpostavka osiguravanja jednakih mogućnosti”.
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Reci što misliš!