nova tehnologija
Nokia Bell Labs i Dublin Center AMBER predstavili su revolucionarnu bateriju za 5G pametne telefone
Trajanje baterije naših pametnih telefona na jednom punjenju i dalje su frustrirajuća komponenta za mnoge korisnike. Dolaskom 5G mreža njihova autonomija mogla bi postati još kritičnija.
Međutim, Nokia Bell Labs i AMBER istraživački timovi vjeruju da imaju rješenje problema.
Istraživači Nokia Bell Labs u suradnji s AMBER centrom Trinity College Dublin, specijaliziranom u istraživanju i razvoju novih materijala, razvili su revolucionarnu tehnologiju koja omogućuje 2,5 puta povećanje kapaciteta baterije bez povećanja njenih fizičkih dimenzije i mase.
Tajna se krije u optimizaciji performansi reakcije prijenosa energije ulaskom u ugljikovu strukturu uz konvencionalno korištenje litij-ionskih spojeva. Preciznije rečeno, za izradu elektroda se koriste nano - ugljikovi cijevi s silicijem, grafitom ili česticama metalnih oksida kako bi se reakcije odvijale blizu optimalne vrijednosti izvedbe. Primjenom ovog rješenja može se postići debljina elektrode do 800 μm koja daje strujnu provodljivost do 1 × 10 4 cm / m, što je blizu teorijskoj granici kapaciteta baterija koje sadrže litij.
Za korisnike uređaja s ovim baterijama su prednosti očite. Ne samo da će imati znatno poboljšan vijek trajanja, nego se i autonomija baterije udvostručuje što je će biti osobito bitno za zadovoljenje energetskih potreba nadolazećih 5G pametnih telefona.
Naravno, područje primjeni nadilazi samo pametne telefone. Baterije bi se mogle koristiti unutar i izvan 5G svijeta. Internet senzori nove generacije već su dizajnirani za povezivanje na 10 godišnje mobilne mreže bez potrebe za punjenjem baterija, a ova vrsta baterija mogla bi vrijeme povećati na 25 godina. Slično tome, bespilotne letjelice s 5G kontrolom mogu dobiti dulje vrijeme rada, a sustavi obnovljive energije, koji se oslanjaju na baterije kvalitetnije podržati neujednačene zalihe energije vjetra i sunca. IOT će također imati koristi od ove tehnologije.
Dvije tvrtke podnijele su patent za zaštitu nove tehnologije, prije nego što su je stavili na tržište. Planiraju ga komercijalizirati što bi moglo značiti da konkurenti kao što su Samsung SDI, LG Chem i drugi također mogu raditi na vlastitim alternativama. Ipak, u ovom trenutku nemamo točan datum početka komercijalizacije. Rad je objavljen u znanstvenom časopisu "Nature Energy" koji se fokusirao na istraživanje baterija.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!