#osvrt
Apple ima plan kako smanjiti svoju ovisnost o Kini
Dok spiralni sukob dviju najvećih svjetskih gospodarstava, Kine i SAD-a, ne pokazuje znakove smirivanja, Apple planira smanjiti svoju ovisnost o Kini, bez obzira na moguću daljnju eskalaciju sukoba ili potpisivanja sporazuma koji će zadovoljiti obje strane.
Prema Nikkei Asian, Apple trenutno razmatra povlačenje 15-30 % obujma proizvodnje iz Kine. Zatražio je od partnera procjenu troškova prijenosa proizvodnje i prijedloge nekih izvedivih rješenja. Ovdje se ne radi samo o partnerima za proizvodnju iPhone (Foxcon, Pegatron, Wistron) već i ostalih uređaja kao što su MacBook (Quanta Computer), iPad (Compal Electronics) i AirPods (Inventeec, Luxshare-ICT i Goertek).
Međutim, za ove promijene potrebno je vrijeme. Neki analitičari predviđaju da će proizvođačima komponenti trebati nekoliko godina da premjeste proizvodne pogone iz Kine, Appleove najveće proizvodne baze. Na primjer, broj tvornica koje rade u Kini za Apple je blizu 380, a oko 5 milijuna radnika ovisi o radu tih tvornica.
Opet, dio analitičara predviđa da je potrebno tri do pet mjeseci samo za procjenu premještanja poslovanja i najmanje 18 mjeseci za pokretanje proizvodnje. Treći smatraju da se sve može realizirati u znatno kraće vrijeme s obzirom na ekosustav proizvodnje, poticaje kineske vlade i zainteresiranost drugih zemalja za poslovanje s Appleom.
Gdje Apple planira prebaciti proizvodnju?
Iako Američki predsjednik Donald Trump, želi da Apple vrati proizvodnju na američko tržište, tvrtki iz Cupertina to ne pada na pamet već cilja na brojne zemlje jugoistočne Azije.
Indija se smatra glavnim kandidatom za proizvodnju iPhonea. U ovoj zemlji Apple ima osam proizvodnih tvornica. Pet samo za proizvodnju dijelova, Wistron Corp u tehnološkom čvorištu Bengaluru za montažu, ali koja je već proizvodila iPhone iako u vrlo ograničenoj količini, i tri Foxconn Technology Group, čiji čelnici izjavljuju da su u stanju zadovoljiti proizvodnju iPhonea na zahtjev bez potrebe za tvornicama u Kini.
Oni su spremni u gradu Sriperumbudur u južnoj državi Tamil Nadu, gdje proizvodi uređaje za Xiaomi i Nokia, proširiti postojeća postrojenja uključujući financijska ulaganja.
Vijetnam je drugi potencijalni kandidat. Blizu su Kine i trenutno razvijaju klastere opskrbnog lanca. Međutim, nedostatak infrastrukture i proizvodnih pogona su prepreke.
Na popisu mogućih Apleovih zemalja partnera nalaze se Indonezija i Malezija, ali šuška se o premještanju dijela lanca proizvodnje u susjedni Tajvan, koji Peking smatra dijelom svog teritorija. Ali ovaj pomak može također pogoršati napetosti između dviju vlada i izgradnja velikih tvornica trajala bi godinama, što nije nimalo prihvatljiva opcija za Apple.
Ako se riješi američko-kineski trgovinski rat, Apple ipak neće ostati vjeran Kini?
Bliski izvori Appleu naglašavaju da čak ako se riješi trgovinski rat između Pekinga i Washingtona, na predstojećem sastanku G20 u Japanu, kompanija planira diversificirati proizvodne baze, opskrbne lance i povući se djelomično iz Kine.
Je li razlog to što su uvidjeli rizike oslanja na proizvodne linije samo u jednoj zemlji ili daljnja pohlepa za profitom jer troškovi rada u Kini su sada tri puta viši u usporedbi s Indijom, procijenite sami. Mi bi samo dodali da prema istraživačkoj tvrtki Tech Insights, Apple ostvaruju gotovo 200 % profita za uređaje kao što je iPhone XS Max. Ovime je sve rečeno.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Reci što misliš!