Sci-Tech

#pripazite

Skriveni video oglasi u aplikacijama prazne bateriju mobitela i kradu mobilni Internet

Skriveni video oglasi u aplikacijama prazne bateriju mobitela i kradu mobilni Internet
kochava.com

Android mobilni operativni sustav postao je privlačniji za hakere i prevarante od Windows platforme. Neprekidno se otkrivaju sofisticirani napadi za nezakonito stvaranje novca od strane beskrupuloznih programera.

Najnoviju divovsku prijevaru otkriva nam tvrtka Protected Media, potvrđuje  američka  DoubleVerify,  a sve prati  BuzzFeed News.

O čemu se zapravo radi?

Kako bi   pribavili imovinsku koristi prevaranti su provalili u servere oglasnih mreža i mijenjali regularne tekstualne ili/i grafička trake (banere) u Android aplikacijama tako da su u njihovu pozadinu složili  niz video oglasa koje nitko nije vidio na zaslonu, ali su se detektirali  kao viđeni. Potom su ovako  nelegitimno dobivenu statistiku    mjerenja   izloženost video oglasa naplaćivali od zainteresiranih oglašivača.  

Sigurno se sada već pitate kakve veze imaju vaši pametni telefoni što oglašivači gube novac plaćajući duhove?  Odmah ćemo odgovoriti na pitanje. Iako vam  sve izgleda bezvezno i bezazleno kao korisniku aplikacija, ovaj scenarij  prijevare slaganja oglasa  nažalost negativno utječe i na rad mobilnih uređaja. 

Prvo, aplikacije sa skrivenim oglasima prazne vašu bateriju brže od uobičajenog tempa. Drugo, troše vaš internetski mjesečni paket reproducirajući video oglase  u prisilnoj, nezaustavljivoj petlji bez da ste toga svjesni.

Ako sumnjate da imate u vašem  pametnom telefonu ili tablet aplikaciju  s  prijevarom   mobilnih oglasa i možete detektirati u kojoj,   bilo bi dobro da   aplikaciju onemogućite (Disable) ili deinstalirate i obavijestite programera o  problemu. 

Isto tako možda je dobar trenutak da vas podsjetimo na postojanje blokatora oglasa.  Imamo odlično iskustvo s AdGuard, ali ništa nije bolje od AdAway  ako imate root pristup.

Tko je odgovorna strana 

Prema prvim povezanim izvješćima,  novootkrivena prijevara izvlačenja novca iz globalne industrije digitalne reklame ima  povezanost  s izraelskom tvrtkom Aniview i njezinom podružnicom OutStream Media. Međutim, tvrtka je zanijekala  bilo kakvu  svoju upetljanost. 

Tvrde da su žrtva u aferi, ne akteri. Naglašavaju kako su poduzeli  odmah sve korake  u zaustavljanju  prijevare  na svojoj platformi  video oglasa nakon što su o tome obaviješteni. Međutim, nisu razjasnili  kako su zlonamjernici ili treća strana uspjeli dobiti pristup sadržaju i  baciti kod. 

Foto: kochava.com

Na kraju bi dodali  da  ovo nije prva prijevara tog tipa inače poznata kao Ad Stacking, ali zabrinjavajuće je što njihov broj raste i metode prevencije prijevara nisu dovoljno učinkovite. 

Industriji mobilnog oglašavanja mora radi na razvoju skalabilnih rješenja, kao što je ads.txt rješenje za aplikacije, kombinirati interne tehnologije i stručno  osoblje.


Reci što misliš!