otkriće američkih stručnjaka
Brojne žene s ranim tumorom dojke mogu izbjeći kemoterapiju
Oko 70 posto žena s ranim tumorom dojke i srednjim rizikom od recidiva mogu nakon uklanjanja tumora sigurno izbjeći kemoterapiju, objavili su u nedjelju američki stručnjaci.
"Ovo je veliko otkriće", rekao je dr. Larry Norton iz centra za liječenje raka Sloan Kettering u New Yorku.
"To znači da možda 100.000 žena samo u SAD-u ne treba kemoterapiju", istaknuo je.
Studija, predstavljena na kongresu američkih onkologa u Chicagu (ASCO), bavila se time kako liječiti žene u ranoj fazi tumora dojke koje pozitivno odgovaraju na hormonalnu terapiju.
Rizik od recidiva utvrđuje se testom Onkotip DX koji u obzir uzima 21 gen. Žene koje na testu imaju rezultat od nula do deset nakon operacije ne primaju kemoterapiju i liječe se hormonskom terapijom. One s višim rezultatom, od 26 do stotinu liječe se i jednom i drugom terapijom.
Istraživanje je obuhvatilo 10.000 žena s tumorom dojke koji nije metastazirao u limfne čvorove, pozitivno je reagirao na hormonalnu terapiju i bile su negativne na HER2 gen.
Njih 6711 bilo je u kategoriji srednjeg rizika između 11 i 25 i nasumičnim odabirom dana im je ili samo hormonalna terapija ili hormonalna i kemoterapija zajedno.
Istraživanje je pokazalo da su sve žene starije od 50 godina s tim tipom tumora, više od 50 posto svih pacijentica u toj kategoriji, mogle izbjeći kemoterapiju. Uz to, žene s 50 godina i mlađe koje su imale rezultat od 0 do 15 također su mogle biti pošteđene kemoterapije i njezinih štetnih nuspojava.
Ipak, kemoterapija je pozitivno utjecala na žene s 50 godina i mlađe čiji se rizik od recidiva kretao od 16 do 25, ustanovili su znanstvenici.
Dr. Steven Shak, medicinski direktor u tvrtki Genomic Health kaže da se četiri od deset Amerikanki s ranim tumorom dojke ne podvrgava testu utvrđivanja rizika recidiva i nada se da će rezultati studije to promijeniti.
"Ovo je najbolji dokaz da taj test treba postati neizostavni dio kliničke prakse", istaknuo je.
Njegova kompanija trenutno osigurava testove za više od 900.000 pacijenata u više od 90 zemalja. Test u SAD-u stoji 4000 dolara i pokrivaju ga Medicare i sve veće osiguravajuće kuće.
Vezane vijesti
-
Udruga SVE za NJU pokrenula je nacionalnu javno-zdravstvenu kampanju s ciljem podizanja svijesti o važnosti preventivnih pregleda - Ružičasti listopad, kojim žele senzibilizirati učenike srednjih škola o važnosti prevencije raka, koji će svojim mamama prenijeti tu važnu poruku.
-
Sunčana subota na zagrebačkom Cvjetnom trgu u znaku je borbe protiv raka. Brojni hrvatski liječnici i žene oboljele od raka dojke ususret mjesecu posvećenom borbi protiv najsmrtonosnije bolesti današnjice obilježili su međunarodni Dan dojki & Bra Day.
-
Britanski kirurg koji je nepotrebno operirao deset pacijentica radi osobne koristi osuđen je na 15 godina zatvora, priopćeno je u srijedu sa suda
-
Udruga SVE za NJU provodi prvo veliko nacionalno istraživanje o iskustvima i percepciji oboljelih od raka dojke
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!