istraživanje je pokazalo
Proizvodnja računala i mobitela štetnija je za okoliš nego se mislilo
Najnovije istraživanje pokazuje kako će do 2020. godine utjecaj proizvodnje mobitela na okoliš preteći onaj koji donose sva računala i monitori zajedno
Istraživači s kanadskog sveučilišta McMaster objavili su u časopisu Journal of Cleaner Production studiju koja proučava utjecaj ICT industrije na okoliš, javlja Bug. Prilikom potpisivanja Pariškog klimatskog sporazuma 2016. godine informatička industrija nije bila u fokusu zemalja jer je njezin doprinos ukupnoj globalnoj emisiji štetnih plinova bio na relativno niskim razinama u svim godinama kada se taj pokazatelj proučavao. Međutim, porast proizvodnje računala, a pogotovo mobitela u posljednjem desetljeću doveo je do toga da i ICT industriju treba svrstati među veće zagađivače okoliša.
Prema novom istraživanju ugljični otisak informatičke industrije sve je samo ne zanemariv na globalnoj razini. Od procijenjenog udjela u emisiji štetnih plinova od 1-1,6% u 2007. godini, znanstvenici procjenjuju da će do 2040. godine proizvodnja računala i mobitela imati udio od čak 14% u 2040. godini, i to ako ukupno zagađenje ostane na razini iz 2016. godine. U tom bi slučaju ICT industrija mogla zagađivati okoliš otprilike kao polovica ukupnog svjetskog sektora transporta.
Ono što dodatno zabrinjava jest proizvodnja mobitela. Iako su ovi uređaji značajno manji od računala, njihova sve veća proizvodnja znači da je i ugljični otisak koji ostavljaju sve značajniji. Zagađenje je veće i zbog toga što je prosječni životni vijek mobitela oko dvije godine, pa se oni češće kupuju.
Do 2020. godine utjecaj mobitela na okoliš, mjereno po emisiji stakleničkih plinova, premašit će godišnji utjecaj proizvodnje svih stolnih računala, prijenosnika i monitora – zajedno. Najveći dio emisije CO2 u ovom slučaju, čak 85-95%, odnosi se na rudarenje rijetkih materijala koji se koriste u proizvodnji mobitela. Stoga kupnja novog mobitela ima utjecaj na okoliš kao korištenje staroga kroz razdoblje od 10 godina.
Stručnjaci kao jednu od preporuka donose i produženje vijeka korištenja mobitela, te rjeđe kupovanje novih. Ipak, predviđanja im nisu optimistična jer se nazire sve veća proizvodnja uređaja "interneta stvari", koji će imati još kraći životni vijek pa će se utjecaj proizvodnje elektroničkih uređaja na okoliš samo povećavati.
Što se tiče ostatka ICT industrije kao najveći zagađivači istaknuti su poslužitelji i podatkovni centri, koji će do 2020. godine biti "zaslužni" za oko 45% emisija stakleničkih plinova ovog sektora.
Vezane vijesti
-
U ovogodišnjem izdanju ekološkoga projekta „Od izvora do mora“ koji organiziraju Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova sudjelovat će 30 gradova, među kojima je i Grad Benkovac.
-
Varaždin je proglašen Europskim gradom stabala 2024., a riječ je o priznanju, odnosno nagradi koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima, rekao je u petak gradonačelnik Neven Bosilj.
-
Obavještavaju se stanovnici na području Općine Preko koji nisu preuzeli spremnike za reciklabilni otpad da se od ponedjeljka, 6. prosinca, jave na broj 091 2863776 i dogovore preuzimanje.
-
Tijekom srpnja 2021. godine u sklopu projekta Interreg Italy – Croatia SASPAS unutar Nacionalnog parka Kornati postavljeno je ukupno 40 ekološki prihvatljivih sidrišta.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!