ima li tome kraja?
Facebook prikuplja podatke o pozivima i porukama s Android mobitela
Skandal oko curenja privatnih podataka poprimio je novu razinu kada je otkriveno koje sve podatke Facebook o korisnicima ima i može prikupiti
Već danima ne stišava se bura oko skandala koji se vrti oko Facebooka i njegove nedovoljne zaštite privatnih podataka korisnika. Velik broj ovako prikupljenih podataka, o preko 50 milijuna korisnika, dospio je u ruke kompaniji Cambridge Analytica, a oni to iskoristili za manipuliranje glasačima. Sada, pak, doznajemo kako Facebook ima pristup čak i onim podacima za koje nitko nije mislio da bi ih mogli imati, piše Bug.
Kada se koristimo Facebookom više-manje nam je jasno da oni mogu o nama doznati mnogo toga kroz klikove, navike surfanja, ali i kroz informacije koje sami tamo postavimo. Međutim, malo tko je očekivao da će ih interesirati i podaci o tome s kime telefoniramo ili kome šaljemo SMS poruke. A upravo to je ono što je pronađeno u Facebookovim arhivama.
Developer Dylan McKay je, uslijed skandala s Cambridge Analyticom, otišao na Facebook i odande preuzeo vlastitu arhivu, sve podatke koje društvena mreža o njemu čuva – i nemalo se iznenadio.
Pronašao je tamo, uz vlastite objave, podatke o prijateljima i oglašivačkim preferencijama, podatke sa svojeg Android mobitela koji su uključivali povijest poziva i poruka. Radi se o tzv. metapodacima, koji pokazuju vrijeme i trajanje odlaznih i dolaznih poziva, te brojeve s kojima su pozivi uspostavljeni (ili kojima su slane poruke). Ovu su činjenicu potvrdili i drugi korisnici koji su slične podatke našli u vlastitim arhivama.
Facebook je na ove navode reagirao putem bloga, u kojem su naveli da je istina kako neke podatke o kontaktima s telefona prikupljaju – ali samo prilikom instalacije aplikacije Messenger ili Facebook Lite na Android telefone, i samo ako to korisnik dozvoli. Podaci se, kažu, ne ažuriraju s vremenom, niti ih društvena mreža ikome prodaje.
S druge strane, Facebookovo objašnjenje ne prihvaćaju korisnici poput McKaya, koji kažu da su im podaci prikupljani kroz duže razdoblje, i da o tome nisu bili obaviješteni kod reinstaliranja spornih Facebookovih aplikacija.
Vezane vijesti
-
Android mobilni uređaji u svojim su počecima bili spori, zamrzavali bi se, rušili i činili niz problema koji bi korisnike dovodili do ludila. Ali, ti su dani davno iza tog mobilnog operativnog sustava, no još uvijek iskustvo njihova korištenja nije na razini kao ono koje imaju iPhone korisnici, čiji uređaji ne trzaju, ne ruše se i rade iznimno brzo. Barem kad je sve u redu i kad ih Apple ne usporava namjerno
-
Google će u jednoj od narednih inačica Androida omogućiti operaterima skrivanje prikaza jačine signala mobilne mreže koju koristite
-
U slučaju da na vašem uređaju imate instaliranu aplikaciju navedenu u popisu, svakako ju uklonite, avjetuju iz CERT-a. Google je sve navedene aplikacije uklonio sa svoje usluge Trgovine Google Play
-
Nakon što je Google Assistant prvotno zaživio na Googleovim Pixelima, kratkotrajnu ekskluzivu je imao i LG sa svojim mobitelom G6, no sada će ga dobiti i većina drugih Android uređaja
Izdvojeno
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
Reci što misliš!