Koji su najpopularniji i najbolje plaćeni programski jezici?
Stack Overflow objavio je godišnju anketu o popularnosti programskih jezika, onima uz koje se najviše može zaraditi i koje stotinu tisuća ispitanih developera najviše preferiraju
Zanimljivo, većina njih istaknula je Kotlin i Mozillin Rust.
Također, ovo je prvi put da se Kotlin nalazi na listi, ali zato što je prošle godine taj programski jezik dobio potpunu podršku Googlea za njegov Android Studio. Rezultat je takav da Kotlin bilježi najbrži rast nakon Appleovog Swifta, namijenjenog za iOS i macOS.
Ostali preferirani programski jezici su očekivano Python, TypeScript, Go, spomenuti Swift, JavaScript, C#, F# i Clojure. Najomraženiji programski jezici su pak Visual Basic 6, Cobol, CoffeeScript, VB.NET i VBA, prenosi ICT Business.
Ali, kad se govori o popularnosti, što se odnosi na najprisutnije programske jezike u developerskom svijetu, na samom je vrhu JavaScript. Slijede odmah HTML, CSS, SQL, Java, Bash/Shell, Python, C#, i PHP. Python je pak jedan od najbrže rastućih kad se radi o popularnosti.
Kad je pak riječ o zaradi, u Sjedinjenim Američkim Državama oni developeri koji rade s Erlan, Scala, Ocaml, Clojure, Go, Groovy i Objective-C zarađuju godišnje između 110 i 115 tisuća dolara. Na svjetskoj razini, najviše se zarađuje radom s F#. Inače, u SAD-u je prosječna plaća developera stotinu tisuća dolara, na razini cijelog svijeta je 55 tisuća dolara.
Odmah iza američkih prilika su one u Švicarskoj i Izraelu, gdje developeri zarađuju oko 90 tisuća dolara godišnje. U Velikoj Britaniji i Njemačkoj prosječne su plaće za developere pak na 60 tisuća dolara. Više nego jasno se po tome vidi da SAD najviše vrednuje developere.
Kad se pak gleda kojeg su spola developeri, njih 92 posto u anketi su muškarci, a osam posto žene. U SAD-u je pak devet posto žena, što potvrđuje da ih u ovoj branši još uvijek nema idealan broj.
Vezane vijesti
-
Danas je u 10 sati u Knjižnici Jurja Barakovića Ražanac održana radionica robotike i programiranja, otvorena za javnost. Kroz svijet robotike i micro:bita proveo nas je Anto Marjanović, prof.math., Croatian Makers ambasador. Radionica je privukla djecu i mlade iz Općine Ražanac.
-
Coding Contest - međunarodno natjecanje u kodiranju, koje od 2007. godine okuplja na tisuće natjecatelja iz cijelog svijeta, i ove godine poziva kodere različitih razina iskustva u zadarski Coin Coworking
-
COIN coworking će još jednom biti domaćin Coding Contestu, najvećem europskom natjecanju u kodiranju koje će se održati 27. travnja 2018.
-
Kako bi navukao djevojčice na programiranje Google se udružio s tvrtkom Warner Bros
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!